Stres je jednou z najčastejších príčin zdravotných problémov súčasnej doby. Ten, ktorý je spôsobený prácou, je druhý najčastejší zdravotný problém spôsobený pri práci v krajinách EÚ. Najväčšiu záťaž stresu pociťujú v zamestnaní ľudia v najproduktívnejšom veku.
ROŽŇAVA. Na sobotu pripadol Svetový deň bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci. S tým súvisí aj problematika stresu, fenomén dnešnej doby.
„Stres je definovaný ako nešpecifická obranná reakcia organizmu, ktorá je objektívne zistiteľná podľa chemických a fyziologických prejavov tela,“ uviedol Štefan Roda, vedúci oddelenia preventívneho pracovného lekárstva a toxikológie.
Učitelia budú mať tréning
Anton Škovran je riaditeľom strednej odbornej školy v Rožňave. Zamestnaných má okolo 65 ľudí. „Stres v škole je aj zo strany žiakov, ale aj zo strany učiteľov,“ poznamenal.
Niektorí učitelia si však ten stres navodzujú sami. „Dôležité je zmeniť myslenie. Neriešiť veci haló efektom, ale nechať si ich uležať v hlave, vyspať sa na to. A na druhý deň rozanalyzovať problém,“ myslí si.
Stres v povolaní učiteľa vzniká rozličným spôsobom. „Napríklad sa niekto tvári, že vie učiť, ale nevie. A tým je pod neustálym stresom,“ poznamenal A. Škovran.
V škole zatiaľ neorganizoval tréning pre učiteľov na odbúranie stresu. „Určite to máme v pláne a chceme to aj s potrebnou metodikou,“ dodáva.
Pomôže príroda
Matúš Bistrický je študentom vysokej školy a zažíva rôzne stresové situácie.
„Stresom trpím hlavne teraz pred písaním diplomovej práce. Aby som všetko stíhal tak, ako mám. Ale snažím sa mu vyhýbať a nedám sa ním veľmi ovplyvňovať.“
Sám však prišiel aj na recept proti nemu. „Najviac pomáha tráviť voľný čas niekde v prírode, kde je ticho a pokoj,“ dodáva.
„Stres je súčasťou nášho života,“ hovorí Igor Gemerský. „Väčšinou som optimisticky naladený, beriem veci s humorom a nie príliš vážne,“ povie s úsmevom.
Úplne sa mu nedokáže vyhnúť a sú dni, keď aj jeho stres zastihne. „Je to o tom, čo zažijem v zamestnaní, ako prežijem deň, či ma niekto nevytočí. Všetko závisí aj od prostredia, v ktorom človek pracuje a čo prežíva v súkromnom živote,“ rozhovoril sa.
Aj on má zaručený recept, ktorý mu proti stresu pomáha. „Dobrým liekom pre mňa je hlavne kvalitný spánok alebo vyjsť si do prírody a 'povegetiť'. Najviac mi však pomáha relaxačná alebo inštrumentálna hudba. Tá ma vie vždy nakopnúť,“ dodáva.
Monitorovali na pracoviskách
„Spoločne s inšpektorátom práce sme sa zapojili do európskej kampane, cieľom ktorej je poukázať na psychosociálne riziká pri práci,“ informoval Štefan Roda. Zamestnávatelia a aj zamestnanci vybraných zariadení vyplnili dotazníky. Pri monitorovaní sa zameriavali najmä na oblasti zdravotníctva, sociálnych služieb a dopravy. Aktuálne sa zozbierané výsledky spracúvajú.
Stres sa prejavuje aj pozitívne
Stres pôsobí na jednotlivcov rôzne. V rovnakej situácii môže jeden pracovník stres pociťovať, iný nie.
„Stres pri práci vzniká vtedy, ak požiadavky pracovného prostredia presahujú schopnosť zamestnancov vyrovnať sa s nimi alebo kontrolovať ich,“ vysvetlil Š. Roda.
Nezaraďuje sa však medzi choroby. Ak je intenzívny a trvá určité obdobie, „môže stres viesť k narušeniu psychického a fyzického zdravia,“ poznamenal.
Stres môže byť spôsobený rôznymi príčinami. „Napríklad zlým rozvrhnutím úloh, zlou organizáciou a riadením práce, vysokými pracovnými požiadavkami, ale aj šikanovaním a násilím na pracovisku,“ upozornil Roda.
Následky stresu sa môžu prejavovať aj pozitívne. Tým, že vo vypätých situáciách naše telo reaguje efektívnejšie. Čo môže stáť za zlepšením našich výkonov. Na druhej strane sa následky stresu môžu prejavovať aj negatívne.
„Príznakmi je potenie, bolesti hlavy, depresie, podráždenosť, únava, ale aj srdcové ochorenia a žalúdočné vredy,“ dodáva Roda.
tin
Ako sa brániť pred stresom
- vyhýbať sa stresovým situáciám
- vycvičiť vlastné telo ako reagovať na tieto situácie l identifikovať príčiny stresu a ich odstránenie
- relaxácia
- pozitívne myslenie
- pravidelné cvičenie a vhodná strava
zdroj: úvzsr
Rady
Ako bojovať so stresom z pohľadu psychologičky
„V zvládaní náročných situácií zohráva dôležitú rolu naše presvedčenie o tom, nakoľko sme schopní tieto situácie ovládať a mať ich pod kontrolou“ objasňuje Linda Ulická.
Zdôrazňuje i to, že „je dôležité brať ohľad na svoje potreby - cítiť ich a vyjadriť. Schopnosť povedať nie, keď ho povedať chceme, nie je o odmietnutí iného človeka, ale o uvedomení si a stanovení vlastných hraníc.“
Ľudí, s ktorými pracuje ,neustále motivuje k hľadaniu krásy, hĺbky či zmyslu v každodennom živote. „Robme to, čo milujeme a milujme všetko to, čo robíme. Láska je voľba,“ pousmiala sa.
Ako nakoniec dodáva, je potrebné i „dovoliť si robiť chyby, zbaviť sa strachu z vlastných omylov, vnímať všetky situácie ako výzvy či obohacujúce príležitosti k rastu.“
tin
Autor: tin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer