ROŽŇAVA. Za čias socializmu patril prvý máj k najvýznamnejším sviatkom Československa. Rožňavčania majú ešte v živej pamäti veľkolepé oslavy.
Alegorické vozy, mávadlá, pochod pred tribúnou či kričanie hesiel, to všetko bolo samozrejmosťou.
Hlavné oslavy sa konali na prvého mája, ale pre predvečer osláv boli typické lampiónové sprievody. Žiaci sa zišli na námestí, kde sa skandovalo a spievalo.
„V rukách sme mali rôznofarebné lampióny, vnútri bola sviečka,“ prezradila Mária Ferenczová. Lampióny mali tvar gule a zavesené boli na háčiku, ktorý bol pripevnený na palici.
„Ako deti sme zažili, že chlapci drgli do niektorého lampiónu a dievčatám potom lampión zhorel,“ priznala Ferenczová. Po sprievode nasledovali príhovory a nechýbal ani kultúrny program.
Oslavy boli povinnosťou
Ružena Kostelníková si spomína na prvý máj ako na masovú akciu. „So žiakmi sme prichádzali do Rožňavy oblečení v úboroch ako na spartakiádu. A väčšinou vlakom.“
Prvomájové oslavy boli povinnosťou každého učiteľa či pracovníka závodov.
„Na stanici vyhrávala dychovka, vlak bol ozdobený vo farbách zástavy – biela, modrá, červená a všade bolo veľa ľudí,“ pousmiala sa. Všetci mali voľno a povinnosťou každého bolo zúčastniť sa osláv.
„Na námestí sa všetci zišli, nasledovali slávnostné reči, typický bol aj krojovaný sprievod.“ Priznala, že oslavy trvali od skorého rána až do poobedia, prípadne večera, a tak niektorí boli aj veľmi unavení po celom dni.
Vyhrávala dychovka
V školách sa pred prvým májom nacvičovali pochody, skandovanie hesiel a aj spev.
„Vyzdobovali sa okná pri hlavných cestách, kadiaľ išiel sprievod. Na domoch viseli štátne vlajky. Upratovali sa ulice, aby bolo všade čisto,“ zaspomínal si Ján Laskovič st.
V jednotlivých závodoch sa pripravovali alegorické vozy. „Boli to vlastne ukážky toho, čo ktorý závod vyrába,“ povedal.
Pripevnené boli na nich aj transparenty, aby sa mohli pochváliť, na koľko plnia svoj výrobný plán.
„Na prvého mája sa už od rána, od 6. hodiny, vyhrávala po meste dychovka.“ Tá sa rozliehala po celom meste z mestského rozhlasu.
„Spomínam si, že zraz sme mali pri futbalovom ihrisku. Bolo to zhromaždenie ľudí, ktorých autobusy na 1. mája privážali do Rožňavy.“
Potom, ako prišli všetci, sa odchádzalo na námestie. Nebolo však jedno, v akom poradí sa ide. To bolo dopredu určené.
„Keď sa ľudia zhromaždili na námestí, o 8. hodine sa oslavy začali československou a sovietskou hymnou,“ pokračoval. Vyhrávala dychovka sovietskych vojsk.
Nechýbala veselica
Hneď nasledovali prejavy predstaviteľov mesta, okresu aj kraja. „Hovorili o výsledkoch v závodoch či prevádzkach.“ Na tribúne stáli predstavitelia škôl, závodov, okresu.
„Po skončení prejavov išiel sprievod popred tribúnu.“ V ňom sa nachádzali žiaci, pracovníci závodu, súbory. Nakoniec išli alegorické vozy. Boli to buď traktory, alebo nákladné autá.
Samozrejmosťou bola ich výzdoba. „Následne sa na námestí predstavili súbory svojimi vystúpeniami.“ A potom nasledovala veselica. „Tá bola niekedy až do rána.“
„Oslavy prvého mája prebiehali v okresných mestách, v Rožňave, Dobšinej, neskôr v Štítniku,“ povedala R. Kostelníková. Typická bola veľkoleposť. „Nechýbala dobrá nálada, párky, pivo,“ dodal Laskovič.
Terajšie oslavy už nie sú ako kedysi. „Kto chce, ten ide na námestie. Iní sa tešia, že sa stretnú s priateľmi alebo rodinou,“ myslí si Kostelníková. „Aj keď to bola povinnosť, bola to dobrá a pekná akcia,“ dodáva.
Máj stál v každom dvore
S májom sa spájajú tradície. Najznámejším zvykom je stavanie májov.
Máj patrí všetkým zaľúbeným. Rovnako máj sa spája so zrodom nového života.
„Všetko živé, čo prišlo v máji na svet, sa malo zdarne vyvíjať,“ povedala Mária Hlaváčová z Gemerského osvetového strediska v Rožňave. Naopak, na uzatváranie sobášov bol máj považovaný za najmenej vhodný mesiac z celého roka.
Smrek alebo breza
V predvečer prvého mája sadili mládenci svojim vyvoleným máje. Na ich postavenie sa rúbali vysoké rovné stromy. Smrek bol individuálnou poctou, breza poctou kolektívu.
„Do rána každý mládenec zasadil pred dom svojho dievčaťa vysoký strom, máj, ktorého kmeň bol olúpaný. Len navrchu ostala koruna, zdobená pestrými stuhami,“ uviedla M. Hlaváčová. Ale to bol len začiatok, po obede sa pokračovalo so spevom. Mládenci sa stretli a s hudbou a spevom chodili po domoch. „Tancovali spolu s domácimi, ktorí ich za máje pohostili.“
V mestách a dedinkách v Gemeri, ktoré sa nespájali s baníctvom, sa máje stavali až koncom mesiaca na Turíce. „Na začiatku 20. storočia dostávali dievčatá máje len od svojich nápadníkov,“ dodala M. Hlaváčová. Až neskôr postavili mládenci máj každému dievčaťu v dedine.
tin
Retronávrat na námestí
Oslavy prvého mája v Rožňave budú tento rok iné. Kvôli programu bude uzavreté celé Námestie baníkov. Pre ľudí je pripravené množstvo sprievodných podujatí. Na svoje si prídu malí aj veľkí.
ROŽŇAVA. „Tento ročník sme chceli urobiť veľkú akciu pre čo najširšiu verejnosť. Každý si tu nájde niečo, čo ho zaujme,“ uviedol Peter Gallo z Mestského úradu (MÚ) v Rožňave.
Fotenie na hasičskom aute
Pre všetkých bude pripravený kultúrny program. Ten začnú folklórne súbory ozdobovaním a stavaním mája pred MÚ. Neskôr sa program presunie na námestie. Predstavia sa folklórne súbory z Rožňavy či ľudová hudba. Popoludní je pripravený koncert domácej a tiež prešovskej kapely.
„Pripravili sme sprievodné podujatia. Príde napríklad mestský hasičský zbor, pripravená je aj prezentácia ozbrojených síl či Červený kríž so svojimi ukážkami prvej pomoci,“ prezradil P. Gallo. Všetky deti sa budú môcť odfotiť na hasičkom aute či v protichemickom obleku. „My si poznačíme číslo fotky a e–mailovú adresu. Večer budeme fotky rozposielať,“ vysvetlil.
Tribúna, guláš a párky nesmú chýbať
Na celom námestí budú rôzne stanovištia a pri každom budú pripravení dobrovoľníci. „Celkovo ich máme desať. Všetci sú zo stredných škôl,“ informoval. Pre tých najmenších je pripravené maľovanie na tvár či chodník.
Guláš, tribúna, párky, na to všetko sa už zajtra na námestí môžete tešiť. Začína sa už predpoludním pred MÚ krojovaným sprievodom a stavaním mája. „Potom pokračujeme na námestí až do 18. hodiny,“ dodal Gallo.
tin
Anketa
Chceli by ste ešte zažiť oslavy prvého mája ako pred revolúciou?
Pýtali sme sa v uliciach mesta Rožňava, či ste si z nostalgie alebo len zo zvedavosti zašli na prvomájové oslavy, aké boli v časoch minulých.
Boris Šramko: „Určite by som také oslavy chcel zažiť. Ale nie preto, že by ma režim nútil. Preto, že si ctím pracujúcich ľudí a tento sviatok patrí práve im. Určite by sa prvomájové sprievody mali vykonávať každý rok. Ale nie ako výsmech starého režimu. Za to nie som.“
Ladislav Bistrický: „Oslavy prvého mája, ako prebiehali kedysi, by som už nechcel zažiť. Som za aktívny oddych v kruhu svojich najbližších.“
Michal Maďarka: „Chcel by som zažiť aspoň niečo z tých osláv, ako prebiehali kedysi. Najmä to, že to bola taká masová akcia.“
tin
Autor: tin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer