ROŽŇAVA. Študenti Gymnázia Pavla Jozefa Šafárika v Rožňave žnú úspechy. Milan Tkáčik a Juraj Lörinčík sa zúčastnili celoštátnej prehliadky z kategórie astronómia, astrofyzika a fyzika Zeme.
Spomedzi 52 výskumných projektov boli nominovaní na súťaž Genius Olympiad 2012. Bude sa konať koncom júna v meste Oswego v New Yorku.
V marci sa zase Filip Nemčko na celoštátnom kole biologickej olympiády umiestnil na treťom mieste a postúpil na medzinárodnú súťaž. Tá sa bude konať už začiatkom júla v Singapure.
Za všetkým je film
„V novembri sme sa zúčastnili celoštátnej prehliadky bádateľských projektov žiakov stredných škôl Scientia Pro Futuro s projektom s názvom Náhle ionosférické poruchy,“ vysvetlil Milan Tkáčik.
Zem je obklopená atmosférou, jedna jej časť sa nazýva ionosféra a tá má veľa vrstiev. „Ionosféra sa správa ako akási odrazová vrstva pre rádiové vlny,“ začal vysvetľovanie Juraj Lörinčík.
„Vlastníme systém na príjem práve takýchto vĺn. Vysielače po svete tento signál vysielajú, ten sa odrazí od ionosféry a prijme ho prijímač,“ pokračoval.
„Ionosféra sa správa tak, že čím viac slnečného svetla na ňu dopadne, tým lepšie ten signál prenáša. Z anomálií na grafoch, ktoré intenzitu tohto signálu zobrazujú, sme schopní usúdiť, ako dobre ionosféra ten signál prenáša a tým pádom koľko slnečného vetra na ňu dopadne.“
Chlapci sa nám priznali, že k bádaniu na tomto projekte ich priviedol katastrofický film, ktorý pred pár rokmi zhliadli.
„Napadlo mi, či veľké erupcie na Slnku môžu zasiahnuť Zem, čoho následkom sa tu všetko 'pokazí ,“ pousmial sa Lörinčík. Keďže ho to zaujalo, kontaktoval slovenského astrofyzika Norberta Wernera, ktorý ho odkázal na zbehlých slnečných fyzikov zo Slovenskej akadémie vied.
Po teoretickej príprave s ich konzultantmi Júliusom Kozom, Jánom Karlovským a inými boli pripravení pustiť sa do práce. „Po asi polročnej príprave sme sa s nimi dopracovali k pojmu SID monitor, čo je prijímač týchto vĺn.“ Výskum stále pokračuje a budú na ňom robiť ešte aspoň pol roka.
Svoj projekt prezentovali pred odbornou porotou v Bratislave. Spomedzi 52 projektov vybrala porota tri, ktoré poputujú koncom júna na medzinárodnú súťaž.
„Ideme do štátu New York, mesta Oswego, kde je prihlásených 380 projektov z celého sveta,“ prezradil Tkáčik.
Ako nám obaja priznali, veria si a dúfajú, že sa spoza oceánu vrátia domov s ocenením. Celý projekt robili na rožňavskej hvezdárni za pomoci dvoch zamestnancov, Juraja Lörinčíka (staršieho) a Jána Jánošíka.
Svoj projekt chcú chlapci rozšíriť aj o GPS systém. Nejde však o bežnú navigáciu, akú máte v autách, ale o tzv. „vývojový kit“, teda o voľne prispôsobiteľný GPS prijímač so všetkým, čo k nemu patrí.
„Vplyv zvýšenej slnečnej činnosti na satelitnú sieť vedecký svet podceňuje, preto zostavujeme štúdiu o rušení navigačného signálu po väčších slnečných erupciách,“ dodal M. Tkáčik.
GPS systém už vlastnia a experimentálne dokazovanie teoretických poznatkov prebieha aj v týchto dňoch.
Ako to prebieha
Logické otázky
Každoročne prebiehajú na stredných školách olympiády. Začínajú sa školským kolom, tí najlepší postúpia na krajské kolo. „Tam som skončil prvý a postúpil som na celoštátne kolo, kde som sa umiestnil na treťom mieste,“ prezradil Filip Nemčko. Z celoštátneho kola šli prví ôsmi na sústredenie, na ktorom mali prednášky a na konci sa z nich písal test. „Počet bodov, ktoré sme dosiahli, sa spočítal spolu s počtom bodov z celoštátneho kola. A prví štyria boli vybraní na medzinárodné kolo do Singapuru,“ uviedol. Olympiády sa zúčastnil už druhý rok a veľmi ho potešilo, že práve v tomto roku postúpil na medzinárodnú súťaž.
Otázky sú na takýchto súťažiach skôr logické. „Treba mať aj vedomosti, ale skôr je to o hľadaní riešení,“ vysvetlil Nemčko. Už tento týždeň je pozvaný na prípravu do Bratislavy. „Už sme sa zúčastnili teoretickej prípravy a tento druhý týždeň bude zameraný na praktickú časť, vyskúšame si prácu v laboratóriách,“ prezradil.
Aj keď sa súťaž koná v zahraničí, každý študent dostane testy vo svojom rodnom jazyku. „Budú dva testy s množstvom otázok. A ešte štyri laboratórne úlohy.“
tin
Autor: tin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer