V predchádzajúcom čísle sme predstavili Jarmilu Kalmanovú z Rožňavy ako paličkárku, dnes sa budeme venovať jej ďalšej záľube a to je technika opletania drôtom.
ROŽŇAVA. „Pred časom sa mi veľmi zapáčili vajíčka opletané drôtom a tak som sa prihlásila do týždenného kurzu na Ústredí ľudovej umeleckej výroby v Bratislave. Tam nás naučili z drôtu pliesť aj košíky, čo je prácnejšie a táto technika vyžadovala ďalší, dlhší kurz. Ostala som preto iba pri vajíčkach a venujem sa opletaniu dekoratívnych ozdôb.“
Pomocou drôtenej techniky sa dá opletať všeličo a okrem pracovných pomôcok, základom ktorých je drôt, je dôležitá fantázia.
„Najradšej opletávam vázičky, nádobky, kamienky, fľaše, sviečky, husacie vajíčka, taktiež vyrábam dekoratívne predmety – motýliky, rybičky a iné drobnosti, ktoré sa mi zapáčia. Samozrejme, vyhotovila som aj košíčky, ale ako som spomínala, je to zdĺhavá a mravčia práca, ktoré vyžaduje oveľa viac času a trpezlivosti.“
Manžel pani Kalmanovej je vášnivý rybár a tak sa pri rybačke každý venoval niečomu inému.
„Kým manžel rybárčil, ja som sa venovala zbieraniu kamienkov, ktoré mali vhodný tvar na opletanie a pripomínali rybičky. Tak sa neraz stalo, že domov sme sa vracali každý so svojím 'úlovkom '. Vajíčka na opletanie dostávam od známych, ktorí chovajú husi a medený drôt som spočiatku využívala zo starých elektromotorov.“
„Ošatené“ vajíčko je hotové do hodiny
Pri technike opletania sa využíva spôsob šitej čipky a podľa veľkosti slučiek a medzier vznikajú vzory od jednoduchších až po zložitejšie. Do základného vzoru sa dajú vložiť aj koráliky a taktiež sa dá vzor kombinovať rôznofarebným drôtom.
Výzdoba vajíčka vzniká po častiach. Základom je tzv.„slza“ v tvare vajca, ktorá vytvorí vlastne kostru budúcej výzdoby. Potom sa „kostra“ priloží na vajíčko a začína sa jeho opletanie drôtom, z ktorého vytvoríte za pomoci slučiek požadovaný vzor. Tak do hodiny je takéto vajíčko „ošatené“, samozrejme, zložitejší námet vyžaduje viac času.
„Chce to len trpezlivosť a myslím si, že pre väčšinu žien je táto práca podobne ako iné ručné príjemný relax.“
Ľudové remeslá treba zachovať
Jarmila Kalmanová je členkou Združenia gemerských remeselníkov v Krásnohorskej Dlhej Lúke.
„Združenie slúži na oživenie ľudových remesiel, vytváranie tvorivých dielní a prezentáciu výrobkov. V rámci letných táborov, ktoré združenie pod vedením Juraja Nagya usporadúva, chodím deti zasväcovať do tajov opletávanej drôtenej techniky. Takýmto spôsobom sa táto technika ako i ďalšie iné vlastne zachovávajú, odovzdávajú a dedia z generácie na generáciu.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer