Okrem vyšívania obrazov sa venovala výrobe bižutérie z korálikov, skladala kabelky z cukríkových obalov, venuje sa paličkovaniu a taktiež si obľúbila techniku drôtovania kade–čoho.
ROŽŇAVA. „K paličkovanie som sa dostala pred šestnástimi rokmi na základe inzerátu v tlači, ktorý uverejnilo Gemerské osvetové stredisko (GOS). Spúšťali v tom čase kurz paličkovanej čipky. Táto technika sa mi hneď zapáčila a verná som jej ostala prakticky dodnes.“
Región Gemera je známy bohatou tradíciou výroby paličkovanej čipky, ktorá je viac ako dvestoročná.
Paličkovanie je ručná práca, ktorá sa robí pomocou nití navinutých na paličkách.
„Na výrobu tejto čipky potrebujeme valec podľa veľkosti čipky, paličky, nite, špendlíky, nožničky, háčik a vzor s predlohou. Na paličkovanie môžeme používať všetky druhy priadzí a vyšívacích bavlniek, ako aj mäkké a ľanové motúzy či lyko,“ uviedla J. Kalmanová.
„Hotová čipka môže byť súčasťou spodnej bielizne, dečky, obrazu, čepca a dá sa využiť všade.
„Vzory sú širokospektrálne a ja paličkujem všetko, čo sa mi zapáči. Prednedávnom som si vypaličkovala klobúk. Námety taktiež čerpám z internetu a prispôsobujem ročným obdobiam. Preto nechýbajú ani sviatočné, vianočné či veľkonočné motívy. Skôr než sa pristúpi k samotnému paličkovaniu, vytvorí sa vzor podľa vzorkovníka. Potom sa navinú nite na paličky. Počet paličiek závisí od náročnosti vzoru čipky. Základom je dvojpárový pletenec, ktorý sa splieta.“
Čipkárska cesta presiahla päťdesiat metrov
Pani Jarmila je aj členkou Klubu paličkovanej čipky pri GOS v Rožňave. „V klube, kde sa stretávame, robíme plán práce na celý rok podľa akcií, ktoré prebiehajú na Slovensku i v zahraničí. Zúčastňujeme sa potom výstav i prezentácií svojej tvorby. Keď som sa už naučila paličkovať, prešla som k náročnejším vzorom, ktorých súčasťou boli typické gemerské vzory a motívy. Každoročne v rámci klubu chodíme do Pribyliny, kde Liptovské múzeum organizuje aktivitu pre čipkárky z celého Slovenska a zadávajú sa každý rok iné témy.“
V roku 2010 sa zadala téma čipkárska cesta, zapojil sa aj rožňavský klub. Každá členka klubu urobila päť štvorčekov, kde nechýbal ani vzor gemerskej čipky. Následne sa to zošilo a jeho celková dĺžka bola tri a pol metra. Do toho spoločného diela sa zapojilo mnoho ďalších klubov z celého Slovenska a výsledná dĺžka presahovala päťdesiat metrov.
„Minulý rok bola téma architektúra nášho mesta a ja som si vybrala námet rožňavskej veže, ktorú som najprv nakreslila a následne vypaličkovala. V rámci svetového kongresu čipky prebieha projekt Most v rámci troch krajín Slovensko, Maďarsko a Poľsko,“ dodala J. Kalmanová.
Autor: kcs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer