Neodmysliteľnou súčasťou Veľkej noci je zdobené vajíčko - kraslica, ktorá je akýmsi symbolom jari, prebúdzania sa prírody a vzniku nového života.
REJDOVÁ. „Pred dvadsiatimi rokmi moja mamka dostala od známych desať vyzdobených vajíčok a mne sa vtedy veľmi páčili. Rozhodla som sa, že vyrobiť takúto krásu sa pokúsim aj ja. Spočiatku sa mi síce nedarilo, ale neskôr som nadobudla skúsenosti a táto záľuba mi ostala dodnes.“
Výdušok je vlastne prázdna vaječná škrupina, ktorá sa používa na výzdobu.
„Vyfúknuté vajíčka zbieram prakticky celý rok. Nie všetky sa totiž hodia na výrobu kraslíc. Musia mať pekný tvar a hladký povrch vhodný na spracovanie. Preto mi pri zbieraní pomáha aj celá rodina a známi. Používam slepačie vajíčka, ale stalo sa, že mi doniesli vyzdobiť aj niekoľko pštrosích vajec,“ povedala pani Pavlína.
Obľúbila si voskovú techniku
Jednou zo zložitejších techník zdobenia kraslíc je voskovanie.
„V prvej fáze sa na vyfúknuté vajíčko nanáša základná farba. Potom prichádza fáza zdobenia. V kovovom vrchnáčiku z fliaš si za pomoci rozohriatej žehličky rozpustím voskové pastelky a rozpustený vosk za pomoci špendlíka zapichnutého v ceruzke nanášam na vajíčko. Môžu sa použiť špendlíky s rôznymi veľkými hlavičkami, resp. špendlíky bez hlavičiek. Vzory je možné robiť aj rôznofarebné, fantázii sa medze nekladú. Nakoľko sú voskové pastelky dnes dosť drahé, riedim ich s parafínom.“
Madeirovanie je vlastne technika dierovaných kraslíc.
„K tejto technike ma inšpiroval manžel, ktorý v akomsi časopise našiel obrázky kraslíc, ktoré boli dierované. Chopila som sa iniciatívy a skúšala som vajíčka za pomoci pilníčka dierkovať. Kým sa mi však podarilo nájsť vhodný spôsob, veľa škrupiniek popraskalo a porozbíjalo sa. Na internete som vyčítala, že najlepšie je použiť modelársku vŕtačku, ktorá má v súprave aj nástavce rôznych tvarov. Potom sa mi už začalo dariť oveľa viac.“
Dierovanie kombinuje s voskovaním
Na vyfúknuté vajíčko sa nakreslí vzor, ktorý sa má na kraslicu dostať.
„Je dôležité dbať na rovnomerné rozmiestnenie vzorov a dierok, aby kraslica bola súmerná. Následne za pomoci vŕtačky navrtávam otvory a potom škrupinku vyčistím. Nasleduje farbenie základnou farbou, sušenie a ďalší postup je ako pri technike voskovania.“
V poslednom období pani Pavlínu inšpiroval aj internet.
“Raz, keď som surfovala po internete a hľadala vhodné veľkonočné prianie, vznikla myšlienka naniesť kratučký vinš na kraslicu a tak som niektoré moje výrobky oživila aj takou formou“, povedala P. Goliašová, ktorá väčšinu kraslíc rozdá rodine a známym.
Chce im urobiť radosť a spestriť tak pohľadom na maľovanú krásu najkrajšie sviatky jari Veľkú noc.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer