TORNAĽA. Ako nám potvrdil prednosta Mestského úradu v Tornali Lajos Balajti, „28. marca sa podpísali prvé pracovné zmluvy s 33 pracovníčkami, ktoré od 16. apríla nastupujú do zamestnania“. Sú to väčšinou bývalé zamestnankyne závodu Ozeta, ktorý bol kedysi najväčším závodom v Tornali. Zamestnával vyše tisíc ľudí, prepustených bolo v roku 2007 viac ako 600 ľudí.
Zamestnajú aj ďalších
V tejto prvej etape prijímania zamestnancov našli prácu krajčírky, ktoré budú šiť poťahy na luxusné sedacie súpravy pre nemeckú spoločnosť. Nádej zamestnať sa svitá v Tornali aj ďalším ľuďom.
„Konateľ nemeckej spoločnosti Himolla Group nám prisľúbil, že po troch mesiacoch budú prijímať v skupinách ďalšie šičky,“ prezradil pozitívnu informáciu prednosta. Prácu by si tak do konca roka malo v priemyselnom parku nájsť minimálne 60 ľudí.
Postupne by malo v hale pracovať až 150 zamestnancov. V meste sa neskôr vytvorí samostatná firma a postupne pribudnú ďalšie pracovné miesta v personalistike, aj na mzdovom oddelení.
Seriózna firma
V meste je skoro 40–percentná nezamestnanosť. Väčšina žien bola živiteľkami rodiny. Prítomnosť tejto spoločnosti v Tornali bola tak pozitívnou informáciou pre všetkých.
Primátorka mesta Tornaľa sa nakontaktovala na dcérsku spoločnosť firmy Himolla Group v januári tohto roku. „Už 17. februára prišiel do Tornale generálny riaditeľ. Dojednávali sa zmluvy a všetky podrobnosti,“ povedal o postupe podpisu zmluvy s touto firmou prednosta mesta.
„Je to seriózna firma, rokujú iba s mestom, nežiadajú od štátu ani daňové prázdniny, ani dotáciu na vytvorenie voľných pracovných miest,“ povedal spokojne Balajti. Zmluva je zatiaľ podpísaná na 5 rokov, s pozitívnou vyhliadkou aj do budúcnosti.
Zainvestujú okolo 450–tisíc eur
V týchto dňoch už montujú pracovné stoly, elektrinu. V sobotu už dorazili prvé šijacie stroje, aby bolo všetko pripravené na spustenie prevádzky do 16. apríla. Firma tu celkovo zainvestuje okolo 450–tisíc eur.
Firma zatiaľ zaberá jednu výrobnú halu, čo je približne polovica priemyselného parku.
„Mesačný príjem na nájme bude 4 800 eur, plus nám zaplatia aj pomernú časť za stráženie objektu, čo predstavuje 1 200 eur a samozrejme, plus režijné náklady,“ ozrejmil mesačný príjem na nájme Balajti. Doteraz park z mestskej kasy bral 5 až 7–tisíc eur mesačne.
Autor: tin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer