KRÁSNOHORSKÉ PODHRADIE. Novozvolení poslanci Národnej rady SR by sa mali podľa prezidenta SR Ivana Gašparoviča vzdať svojho prvého poslaneckého platu a mali by ho venovať na obnovu hradu Krásna Hôrka.
Prezident to dnes vyhlásil na nádvorí hradu po prehliadke priestorov, ktoré boli poškodené pri požiari 10. marca.
"Dvakrát som vrátil do parlamentu zákon o platových pomeroch poslancov, pretože som nesúhlasil s tým, aby poberali plat hneď po voľbách, ešte pred ustanovujúcou schôdzou parlamentu a pred zložením poslaneckého sľubu a pritom zatiaľ nič neurobili," doplnil Gašparovič a dodal, že by to bol ich prvý dobrý skutok.
Ocenil snahu a poďakoval saPovedal tiež, že sa na spúšť po požiari zle pozerá. "Na druhej strane je dobré, že skoro všetko, čo má nejakú hodnotu sa zachránilo," zdôraznil a vyjadril vďaku všetkým, ktorí sa veľmi rýchlo zomkli a zorganizovali záchranné práce.
"Som presvedčený, že sa nám podarí veľmi rýchlo obnoviť túto kultúrnu pamiatku a som rád, že sa už aj rozbehli akcie akejsi národnej zbierky," doplnila hlava štátu.
Prezident tiež prisľúbil, že osobne prispeje na účet zbierky, ktorú v Štátnej pokladnici založilo Slovenské národné múzeum a to sumou minimálne tisíc eur.
Zbierky
Pomoc Krásnej Hôrke
Čísla zriadených účtov na pomoc obnovy hradu Krásna Hôrka
Združenie miest a obcí Horného Gemera - 5026566857/0900 nadácia Linaje - 2920872310/1100 Slovenské národné múzeum - 7000443743/8180 alebo zo zahraničia IBAN SK20 8180 0000 0070 0044 3743, SWIFT SUBASKBX Karpatská nadácia - 2924872414/1100 alebo SMS na číslo 877 s textom DMS KRASNAHORKA. Cena SMS je jedno euro.
Ocenil tiež snahy, ktoré sa na obnovu hradu objavili v Maďarsku. "Je to však prirodzené. Veď aj my sme im pomáhali, keď mali haváriu s kalom," dodal Gašparovič.
Hrad Krásna Hôrka bol postavený v 13. storočí. Je súčasťou SNM - Múzea Betliar. Stála hradná expozícia prezentuje staviteľstvo od 13. do 18. storočia, informácie o hrade a jeho majiteľoch. Zbierky obsahujú cenné zbrane, exponáty remeselnej činnosti, hudobné nástroje, textílie a obrazy.
V apríli 2011 boli priestory hradu po rekonštrukcii znovuotvorené. Požiar, ktorý vypukol 10. marca, zničil všetky strechy vrátane interiéru horného gotického hradu.
Strany zvažujú, zatiaľ sú zdržanlivéZdržanlivo prijali parlamentné politické strany návrh prezidenta Ivana Gašparoviča, aby poslanci venovali svoj prvý plat na zbierku v prospech hradu Krásna Hôrka.
Podľa Smeru sa o hrad musí v prvom rade postarať štát, čo je úlohou novej vlády.
„Samozrejme aj naši poslanci môžu dobrovoľne prispieť na založený účet zbierky,“ uviedol hovorca sociálnych demokratov Erik Tomáš.
Podľa poslanca Smeru Miroslava Číža by bolo dobré, ak by to nebolo len gesto, ale napríklad by sa tak odštartovala celonárodná zbierka na Krásnu Hôrku.
KDH: Budeme sa návrhom zaoberaťKDH považuje nápad prezidenta za zaujímavý, podporu však podmieňuje širšou dohodou.
"Ak sa všetky parlamentné strany na politickom grémiu dohodnú v tejto veci, KDH s tým problém mať nebude," povedal agentúre SITA hovorca kresťanských demokratov Matej Kováč.
Predseda klubu KDH Pavol Hrušovský potvrdil, že jeho strana sa výzvou hlavy štátu bude zaoberať.
"Nechcem teraz vydávať posolstvá, ktoré by vyznievali príliš populistický alebo populárne, ale všetci cítime zodpovednosť za túto exkluzívnu kultúrnu národnú pamiatku, ktorá sa stala obeťou nezodpovedných. Ja nevylučujem rôzne formy aktívnej účasti na minimalizovaní škody," priblížil.
Matovič: Nebudem sa chváliť do médiíIniciatívu Gašparoviča podporuje aj šéf Obyčajných ľudí Igor Matovič. Súčasne však podčiarkol, že skutočnou dobročinnosťou je urobiť to neverejne, bez toho, aby sa to medializovalo.
"Nie som zástancom teatrálnej solidarity. Nikdy sa žiadnou solidaritou a príspevkom na správnu vec nebudem chváliť do médií," odvetil na otázku, či on sám na opravu hradu venuje peniaze.
"Ja som hlasoval dvakrát proti tomu, aby poslanci mohli zarábať už odo dňa zvolenia, takže z tohto pohľadu podporiť túto iniciatívu by mohlo byť spravodlivé," uviedol.
Most už zbierku zvažovalŠéf Mosta-Híd Béla Bugár sa nazdáva, že Gašparovič sa zaujíma o veci, ktoré mu neprináležia. Či svoj plat venuje na zbierku, priamo nepovedal. "Máme iné možnosti ako prispieť, ale nie preto, že pán prezident to chce," dodal.
Osobnú podporu myšlienke vyjadril aj predseda poslaneckého klubu Mostu László Solymos, podľa ktorého už takú zbierku zvažovali aj pred výzvou Gašparoviča.
Beblavý: Spájajú sa dve témy Poslankyňa SDKÚ Magdaléna Vášáryová si vie predstaviť, že osobne sa platu pre takýto zámer vzdá.
"Neviem, čo si o tom myslia ostatní v SDKÚ, ale ja s tým problém nemám. Dúfam, že pán prezident sa pridá," dodala.
Miroslav Beblavý z SDKÚ-DS sa nazdáva, že prezident spája dve nesúvisiace témy. Diskusiu o tom, či majú mať poslanci nárok na plat od zvolenia alebo od zloženia sľubu považuje za zaujímavú, ale nijako nesúvisiacu s pomocou hradu.
"Do zbierky napriek tomu prispieť chcem, pretože sa na Krásnu Hôrku často a rád pozerám," podotkol.
Dodal tiež, že podľa jeho informácií je Krásna Hôrka poistená.
Sulík: Plat poslať priamo na Krásnu Hôrku asi nie je možnéHovorkyňa SaS Tatiana Tóthová sa k prezidentovmu návrhu priamo nevyjadrila.
"Viacerí novozvolení poslanci za SaS, vrátane odchádzajúceho ministra kultúry Daniela Krajcera, však už na účet zriadený na obnovu Krásnej Hôrky prispeli," povedala agentúre SITA.
Obnovu hradu podporuje aj SaS, šéf liberálov Richard Sulík však súčasne poukazuje na to, že prezidentova iniciatíva je zrejme nerealizovateľná.
"Neviem, či Národná rada SR vie nevyplatiť plat a namiesto toho ho poslať na Krásnu Hôrku. Ja si myslím, že to nie je možné," priblížil Sulík s tým, že sám už na obnovu hradu prispel.
Archeológovia skúmajú zvyšky roztaveného zvonu.
Práce na hrade pokračujú aj dnes. Foto k článku: TASR/František Iván.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer