Členovia občianskeho združenia (OZ) za čistý Gemer (obce Vlachovo, Gočovo, Henckovce a Kobeliarovo) podali žalobu na Ministerstvo životného prostredia SR.
VLACHOVO/KOŠICE/BRATISLAVA. V procese EIA (posudzovanie vplyvov na životné prostredie) bola vymedzená ako dotknutá obec iba Nižná Slaná.
Tento fakt prekáža starostom obcí Slanskej doliny. Členovia OZ za čistý Gemer budú chcieť toto rozhodnutie právnou cestou zrušiť.
„Neboli sme prizvaní do procesu EIA ako dotknuté obce, ktorými jednoznačne sme. Za predchádzajúcej fabriky Siderit boli splodiny rozptýlené po celej doline,“ tvrdí Peter Pakes (SNS), starosta obce Vlachovo.
Investičný zámer spoločnosti Eco Global na výstavbu úpravárenského komplexu v katastri obce Nižná Slaná získal kľúčové stanovisko EIA ešte v októbri 2011. Pokiaľ by ho firma nemala, nemohla by investičný zámer realizovať.
Obce bojujú právnou cestou
Advokátkou obcí je právnička Iveta Rajtáková. „Verejnosti ako aj spomínaným obciam boli nepochybne upreté práva. V štádiu prebiehania EIA nevystupovali obce ako dotknuté, napriek tomu, že ich právo zúčastniť sa je nespochybniteľné,“ konštatuje advokátka.
Podľa jej názoru celý proces EIA neprebehol v súlade s našou, ani s európskou legislatívou. Bližšie informácie odmietla poskytnúť z obavy, že prílišná informovanosť by mohla ovplyvniť ich snaženie. Tým je dosiahnutie rozhodnutia, že spomínaný proces EIA bol nezákonný.
Hudáková: Proces EIA prebehol nadštandardne
Podľa hovorkyne ministerstva životného prostredia celý proces EIA prebehol nadštandardne. „Jeho súčasťou bolo aj vypracovanie štúdie vplyvu na zdravie (HIA), čo je nad rámec požiadaviek zákona o EIA. Inak všetky
procedurálne kroky a zákonom stanovené termíny boli dodržané,“ konštatuje Beatrice Hudáková.
Ministerstvo pri posudzovaní vplyvov na životné prostredie berie do úvahy okrem odborných stanovísk aj všetky pripomienky zo strany verejnosti.
„Počas pripomienkovania zámeru predmetnej navrhovanej činnosti nebola vznesená žiadna námietka voči rozptylovej štúdii. Námietky zo strany spomínaných obcí prišli už po ukončení procesu posudzovania, čo však nie je chybou ministerstva,“ dodáva Hudáková.
Z nevedomosti sa verejnosť nezúčastnila
Verejnosť sa do procesu EIA nestihla zapojiť včas z dôvodu nevedomosti.
O zámere spoločnosti spaľovať nebezpečný odpad sa údajne dozvedeli až po ukončení EIA. Okamžite po tom spustili petíciu a založili OZ, ktorého cieľom je investícii zabrániť.
Za pravdivosť všetkých údajov v investičnom zámere zodpovedá predkladateľ, v tomto prípade spoločnosť Eco Global. Ministerstvo údaje v investičnom zámere priamo neoveruje.
Jedným z najdôležitejších krokov v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie je spracovanie odborného posudku k navrhovanej činnosti odborne spôsobilou osobou. Tento odborný posudok je kľúčovým podkladom pre vypracovanie záverečného stanoviska.
„Odborník vyhodnotí okrem iného doručené stanoviská, úplnosť zistenia kladných a záporných vplyvov navrhovanej činnosti, použité metódy hodnotenia, či návrh technického riešenia. Vyhodnocuje aj opatrenia a podmienky na vylúčenie alebo zníženie nepriaznivých vplyvov deklarovanej činnosti,“ informuje na záver Hudáková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer