ROŽŇAVA. Už niekoľko rokov pôsobí v Rožňave klub Taekwondo Hakimi. O jeho začiatkoch, úspechoch i plánoch do budúcnosti sme sa porozprávali s jeho trénerkou Norou Kiššovou.
TKD Hakimi už v Rožňave pracuje viac rokov. Kedy vznikol klub, aké boli jeho začiatky?
„TKD HAKIMI ako občianske združenie vzniklo 10. 9. 2004. Vtedajší členovia sme boli členmi klubu „MUDr. Eidi Hakimi Taekwondo klub“. Občianske združenie sme sa rozhodli založiť po tom, ako sa musel zakladateľ prvého taekwondo klubu pán doktor Eidi Hakimi odsťahovať za prácou do susedných Čiech. Staronový klub vznikol z bývalej členskej základne a z úcty k nášmu trénerovi a majstrovi sme v názve klubu ponechali jeho priezvisko. Ja ako pokračovateľka svojho majstra ako trénerka som sa stala aj prezidentom občianskeho združenia. Klub mal dobré základy, no potrebovali sme ho zveľadiť a to hlavne po materiálnej stránke, zabezpečili sme kompletnú výbavu chráničov pre cvičencov, tréningové pomôcky, čo prinieslo aj svoje úspechy. Klub sa každoročne zúčastňuje 3. kôl Slovenského pohára a Majstrovstiev SR, medzinárodného turnaja olympijských nádejí CEFTA, ILYO CUP, okrem toho aj množstva zahraničných turnajov v Rakúsku, Nemecku, Chorvátsku, Česku, Maďarsku, Srbsku, Slovinsku, Belgicku. Už niekoľko rokov je klub usporiadateľom jedného kola slovenského pohára v roku. Členovia klubu sa zúčastňujú aj na exhibičných vystúpeniach.“
Ktoré boli dôležité momenty v jeho histórii.
„Samozrejme za každý dôležitý moment môžem považovať úspechy nielen klubu ako celku, ale hlavne úspechy jednotlivcov z radov cvičencov. Cvičenci klubu získali mnoho titulov Majstrov SR v zápase aj v poomsae, nespočetné množstvo titulov Najúspešnejších pretekárov daných rokov, získali mnoho medailí zo zahraničných turnajov, kde je konkurencia naozaj vysoká. Prvým takým najdôležitejším momentom bolo splnenie môjho sna a to bol môj pobyt v Kórei na Kyung-Hee Univerzite v Suwone, kde som v jeseni roku 2006 strávila osem týždňov. Bol to výukový program pre trénerov z celého sveta, zúčastnilo sa nás vtedy trinásť trénerov. Okrem tréningov sme absolvovali mnoho iných predmetov spojených s taekwondo, spoznala som nových priateľov z celého sveta, mentalitu hrdého kórejského národa, naučila som veľa tréningových metód a postupov, čo bolo najväčším prínosom pri ďalšom trénovaní mojich cvičencov.
Druhým najdôležitejším momentom bolo splnenie môjho sna po druhýkrát, v ktoré som už vôbec nedúfala, že by to bolo možné a bol to môj druhý pobyt v kolíske taekwondo v Kórei a to priamo v Soule, v Kukkiwone, v stánku taekwondo. Zúčastnila som sa Inštruktorského kurzu pre trénerov taekwondo a po úspešnom ukončení som ako prvá z trénerov zo Slovenska vôbec získala certifikát Inštruktora taekwondo WTF 3. triedy. Bol to šesťdňový kurz v lete 2011 spojený s tréningami súborných cvičení poomsae a ďalších predmetov spojených s TKD. Za veľmi dôležitý moment ešte považujem úspech klubu a to v tom, že náš klub je ako jediný zo slovenských klubov registrovaný v Individuálnom členskom systéme Kukkiwonu - KMS. Klub získal samostatný certifikát. Registrácia klubu a jeho majstra, v tomto prípade mňa ako trénerky klubu prebehla počas tejto pracovnej návštevy v Kórei.“
Dosiahli ste množstvo úspechov. Ktoré z nich považujete za najvýznamnejšie pre klub, či jeho pretekárov.
„V rokoch 2005, 2007, 2008 a 2009 bol klub ocenený Slovenskou Asociáciou taekwondo WTF ako 3. najúspešnejší klub na Slovensku. V roku 2011 klub na majstrovstvách SR získal 3.miesto v poomsae – súborných cvičeniach. Celkovo cvičenci klubu za roky 2004 až 2011 získali spolu 213x zlato, 124x striebro, 106x bronz.
V súčasnosti najúspešnejšími cvičencami klubu sú dvaja reprezentanti pre zápas aj poomsae obaja v juniorskej kategórii, Róberta Lebovská a Adrián Angyal a zápasník v kategórii kadetov Jozef Hölcz. Lebovská za svoje roky pôsobenia v klube získala spolu zlato 69x, striebro 26x, bronz 9x, Angyal zlato 63x, striebro 27x, bronz 17x, Hölcz spolu zlato 16x, striebro 6x, bronz 9x. Každé jedno víťazstvo je úspechom, no najviac sa asi cenia majstrovské tituly a tituly Najúspešnejších pretekárov v príslušnom roku a medaile zo zahraničia, z ktorých by som spomenula pre Lebovskú aj Angyala 3. miesta z poomsae na Belgian Open, ale na túto otázku by Vám lepšie vedeli odpovedať priamo cvičenci.“
Ako hodnotíte minulý rok a čo všetko vás a vašich zverencov čaká v tomto roku.
„Minulý rok bol úspešný aj napriek tomu, že klub bojoval s nízkym finančným rozpočtom, nakoľko mesto neposkytlo žiadnu dotáciu na činnosť klubu ani napriek výsledkov členov z predchádzajúceho obdobia. V roku 2011 klub získal ocenenie Slovenskej Asociácie TKD a to za 3. miesto v poomsae na majstrovstvách SR. Za tento rok cvičenci získali zlato 38x, striebro a bronz po 13x. Úspech klubu závisí od všetkých cvičencov, ktorí sa zúčastňujú súťaží a turnajov a touto cestou ďakujem všetkých súťažechtivím cvičencom klubu. Najúspešnejší boli Adrián Angyal, ktorý získal zlato 14x, striebro 5x a bronz 4x. Róberta Lebovská získala zlato 15x, striebro 3x, bronz 2x. Jozef Hölcz získal zlato 2x (Ilyo Cup, MSR), striebro 1x, bronz 2x a titul Majster SR zápas. Ja som súťažila v disciplíne poomsae, získala som 5x zlato a tituly Majster SR poomsae.
V roku 2012 nás čaká taký istý kolobeh súťaží a turnajov, aj seminár s našim technickým riaditeľom, Majstrom Jae-Hee Changom, možno nám v klube pribudnú ďalší cvičenci s majstrovským technickým stupňom DAN.“
Autor: pp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer