VLACHOVO/KOBELIAROVO. Počas predveľkonočného obdobia smerujú každý rok do Talianska stovky kamiónov naplnené sotva dvojmesačnými mláďatami oviec.
Po takmer 48–hodinovej ceste sa časť nákladu distribuuje ďalej na arabské a grécke trhy. Jahňacina je tradičnou veľkonočnou pochutinou talianskych ako aj gréckych gurmánov.
Kamióny sa každý rok zastavia aj v Gemeri pri bránach vlachovského PD aj v obci Kobeliarovo.
„Majú prísť 27. marca a predpokladáme, že sa nám podarí predať približne 300 jahniat. Ponecháme si asi 110 jahníc pre ďalší chov. Zvyšok ostane pre miestny predaj,“ hovorí Miloš Šmíro, predseda PD Vlachovo.
Na Slovensku jahňacina v kurze nie je. Je príliš drahá. Priemerný kus najvyššej kvality má približne 13 až 14 kilogramov. Po dôkladnom spracovaní tak zostane na pečenie iba niekoľko kíl mäsa.
Poľnohospodárske družstvo disponuje momentálne 530 kusmi týchto zvierat. Väčšina z nich sa narodila v januári tohto roka.
Na cenu dosah nemajú
Poľnohospodárom je cena za kilogram určená vopred. „Stanovuje ju sprostredkovateľská firma zabezpečujúca vývoz zvierat. Suma sa väčšinou odvíja od situácie na talianskom trhu. S nami nikto nerokuje a je viac–menej nanútená,“ hovorí M. Šmíro.
Za každý kilogram zvieraťa zinkasujú tento rok približne 2,50 eura. Cena je porovnateľná s predchádzajúcimi odbermi, no ešte pred rokom 2007 dostali za kilogram až 100 slovenských korún.
Pokles cien má na svedomí zvýšenie konkurencie.
„Po vstupe Rumunska a Bulharska do Európskej únie ceny klesli. Jahňacinu boli schopní predať lacnejšie ako my,“ tvrdí Šmíro.
Peniaze použijú na bežný chod družstva
Poľnohopodárske družstvá na Slovensku zápasia každý rok o svoje prežitie. Často musia fungovať v ťažkých podmienkach.
Disponujú zastaranou technikou a administratívne budovy sa im takmer rozpadajú nad hlavami. Pravidelný vývoz veľkonočných jahniat už považujú za bežnú súčasť príjmov družstva.
„Pokiaľ by tento príjem nebol, chýbala by nám približne jedna mesačná výplata. Tu sa o zisku hovoriť nedá. My prežívame,“ opisuje neľahkú situáciu Šmíro.
Peniaze z predaja údajne pôjdu na bežnú prevádzku družstva, údržbu a výplaty zamestnancov. Poľnohospodárske družstvo Vlachovo poskytuje prácu 38 ľuďom.
Zistili sme
Bojujú proti transportom zvierat
Počas transportov má zvieratá chrániť nariadenie EÚ z roku 2005.
Podľa Kristíny Mangovej zo Slobody zvierat toto nariadenie zlyháva na celej čiare. „Ako príklad uvediem nedodržiavanie povinných prestávok prepravcami z dôvodu šetrenia peňazí. Nedoprajú im oddych. Nehovoriac o psychickom stave, v akom sa zvieratá nachádzajú. Nie sú schopné prijímať vodu či potravu.
Pri prevoze často dochádza aj k rôznym bolestivým zraneniam, dehydratácii a úhynu skôr, ako dorazia k cieľu.
Čo sa týka prepravy živých jahniat do zahraničia, petíciu za jej zákaz podpísalo na Slovensku už 5–tisíc ľudí.
Viac ako milión európskych občanov sa podpísal pod petíciu proti diaľkovému transportu jatočných hospodárskych zvierat. Kampaň podporilo už 109 poslancov Európskeho parlamentu, z toho 11 zo Slovenska. Iniciátorom petície je medzinárodná organizácia Animal Angels.
Je vedecky dokázané, že po 8 hodinách transportu dochádza v tele zvierat k obrovskému vyplavovaniu adrenalínu, ktorý navodzuje stresový stav a vyčerpávanie často končiace sa úplným vyčerpaním až smrťou zvieraťa.
jak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer