Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) v Rožňave vydala správu, v ktorej nariaďuje užívateľom poľovných revírov opatrenia na zabezpečenie kontroly a zabránenie šírenia klasického moru ošípaných. Nariadenie slúži ako prevencia pred nákazou.
ROŽŇAVA. „Sú to len preventívne opatrenia na to, aby poľovní hospodári boli ostražití,“ vysvetlil dôvod tohto nariadenia riaditeľ RVPS Ladislav Kerpán. Medzi ne patria hlavne vyšetrenia ulovených kusov diviačej zveri. V roku 2011 ich bolo 1 077, z toho bolo vyšetrených 350 kusov. „Všetky výsledky boli v poriadku. V okrese máme stabilnú situáciu už viac rokov,“ ubezpečil L. Kerpán.
V okrese je veľmi dobrá spolupráca s poľovníkmi a aj lesným úradom a veterinárnou správou. „Máme preškolených okolo 100 až 120 poľovníkov, ktorí môžu v malých množstvách uvoľňovať na stôl diviačiu, ale aj vysokú zver.“ Prešli školením, boli písomne, ale aj ústne preskúšaní a získali diplom.
Vakcinácia líšok
Perventívne opatrenia vykonávajú aj v prípade besnoty. „Celé Slovensko je oficiálne vyhlásené bez besnoty. A čo sa Rožňavy týka, posledných 15 rokov tu besnotu nemáme.“ V prihraničných oblastiach s Maďarskom a Poľskom sa aj napriek tomu robí letecká vakcinácia líšok. Návnady sa kladú letecky, líšky ich nájdu a zožerú.
„Účinnosť tejto vakcinácie sa overuje odstrelom,“ vysvetlil L. Kerpán. Letecké kladenie návnad sa vykonáva na jeseň a na jar. Na 40. deň je už odstrel líšok možný. Za každú donesenú líšku si poľovník prilepší približne o 14 eur. „Z 219 kusov testovaných líšok na besnotu mali všetky negatívne výsledky. Na 99 % viem garantovať, že nie je výskyt besnoty.“
Situácia je stabilizovaná
Aj napriek tomu, že výskyt besnoty a klasického moru ošípaných sa v okrese nenachádza, nedá sa povedať, že sa žiadne nákazy, či vírusy v okolí neevidujú.
„Vždy sa nájdu nákazy, ale nie sú povinné byť hlásené. Napríklad po týchto tuhých zimách bol organizmus u teliat vo Vlachove oslabený a bola u nich zistená salmonela,“ hovorí L. Kerpán, ale vzápätí hneď upokojuje: „Ako riaditeľ mám odkrútených 21 rokov a dá sa povedať, že je situácia dlhodobo stabilizovaná. Bez nákaz, ktoré by sa prejavili na zdraví ľudí a zvierat.“
Zabíjačky sú dlhodobý problém
Ako veľký problém vidí zabíjačky, ktoré sú ľudia povinní hlásiť. Žiaľ, nerobia to a tým, že ošípanú zabijú a pripravia zabíjačkové špeciality, idú do rizika. Aj keď sa po tepelnej úprave parazit nazývaný svalovec ničí, treba sa mať na pozore.
„Pred pár rokmi sme mali výskyt tejto nákazy v Dlhej Vsi (okr. Rožňava),“ zaspomínal si L. Kerpán. Nakazilo sa približne 80 svadobčanov. Dôvodom bola plnená kapusta s mäsom z domácej zabíjačky. „Každý okoštoval surovú rozrábku a najhoršie dopadol samotný mäsiar, ktorý z toho zjedol najviac“. Ako dodal L. Kerpán, v prípade, že sú konzumáciou nevyšetreného a nakazeného mäsa ohrození na akciách aj iní obyvatelia, vyrubujú v takýchto prípadoch pokutu. Tá sa pohybuje od 50 do 500 eur. Závisí to od závažnosti priestupku.
Autor: tin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer