Občianske združenie (OZ) Za čistý Gemer dalo vytlačiť otvorený list adresovaný obyvateľom obce Nižná Slaná (okr. Rožňava). Píše sa v ňom o spaľovaní nebezpečného odpadu z celej Európy a zároveň v ňom útočia aj na starostu obce Jána Vielohu (Smer–SD). Za celým problémom je obava z investičného zámeru na výstavbu úpravárenského komplexu a zo znečistenia životného prostredia.
NIŽNÁ SLANÁ. OZ v otvorenom liste obyvateľov obce varuje pred katastrofickým scenárom. Ten má nastať, pokiaľ sa investičný zámer spoločnosti Eco Global na výstavbu upravárenského komplexu podarí zrealizovať.
„Následky sa neprejavia o týždeň ani o mesiac. Spamätáme sa až vtedy, keď sa v Slanskej doline budú rodiť deti s vrodenými vadami, či vo veľkom budeme zomierať na rakovinu,“ píše sa v liste.
Investičný zámer spoločnosti Eco Global na výstavbu upravárenského komplexu v Nižnej Slanej má množstvo odporcov. Pod petíciu proti spomínanej investícii sa podpísalo viac ako 5–tisíc ľudí.
Tí sa obávajú predovšetkým spaľovania nebezpečného odpadu a negatívneho dosahu na životné prostredie Slanskej doliny.
Členovia petičného výboru, snažiaceho sa tejto investícii zabrániť, sformovali svoje sily do OZ s názvom Za čistý Gemer. Jeho priamymi podporovateľmi sú aj starostovia väčšiny obcí Slanskej doliny.
„Momentálne zháňame predovšetkým finančnú podporu, aby sme si mohli dovoliť adekvátne právne služby,“ hovorí predseda OZ Ján Kuzma.
V liste útočia aj na starostu
Jednou z aktivít OZ je aj list adresovaný obyvateľom obce Nižná Slaná. Píšu v ňom o strastiach, ktoré si museli obyvatelia doliny v súvislosti s bývalou prevádzkou bane Siderit vytrpieť.
Zároveň upozorňujú, že pravým zámerom investora je pod rúškom výroby peliet spaľovanie nebezpečného odpadu z celého Slovenska a neskôr aj z celej strednej Európy.
V liste ďalej obviňujú aj starostu obce Jána Vielohu z konania proti záujmom verejnosti.
Starosta Vieloha v súvislosti s listom zvažuje právne kroky. „Každý, kto niečo také napíše, musí vedieť, že sa z toho bude zodpovedať,“ uviedol Vieloha.
Aj Eco Global vydal brožúrku
Podľa brožúrky ide o ekologický a pre región s vysokou nezamestnanosťou veľmi výhodný projekt. Zároveň firma odmieta akékoľvek spracovávanie toxických odpadov. Zhodnocovať majú predovšetkým suroviny, vznikajúce ako vedľajší produkt pri výrobe hlavne v hutníctve. „Nie je dôležité, čo ideme spracovávať, ale čo ideme vyrábať a vypúšťať do ovzdušia,“ píše sa v letáku.
Stručne opisujú proces výroby ako aj vplyv zariadenia na životné prostredie. Proces výroby zahŕňa niekoľko špičkových tkanivových filtrov, zabezpečuje čistenie spalín, zamedzuje úniku nebezpečných látok. Absolútnou garanciou má byť automatický merací systém kontrolujúci každú sekundu únik látok z komína ako aj ich zloženie. „Chceme ponúknuť záujemcom exkurziu do závodu Kovohuty Krompachy, kde účinný systém filtrov, aké chceme použiť aj v Nižnej Slanej, úspešne funguje,“ uviedol konateľ spoločnosti Vojtech Bodnár.
Spoločnosť svoj investičný zámer nakoniec opiera o splnenie veľkého množstva zákonných nariadení. Ide predovšetkým o proces EIA (posudzovanie vplyvov na životné prostredie samotným ministerstvom),stavebné povolenia a integrovaného povolenia zahrňujúceho aj prevenciu a kontroly znečisťovania.
jak
V akom štádiu je investícia
Spoločnosť Eco Global s investičným partnerom SEVIS Žilina chcú v areáli bývalej železnorudnej bane Siderit postaviť upravárenský komplex. Firma má spracovávať v rotačných peciach kovový odpad z košických železiarní a vyrábať vysokopecné pelety. Okrem kovového odpadu majú kvôli vysokej energetickej náročnosti prevádzky spaľovať aj nebezpečné odpady.
Celkovo chcú do projektu investovať viac ako 30 miliónov eur a dlhodobo zamestnať až 150 ľudí.
V júni 2010 vydalo obecné zastupiteľstvo v Nižnej Slanej súhlasné stanovisko so začatím procesu EIA.
17. 10. 2011 získala spoločnosť od ministerstva životného prostredia kľúčové súhlasné stanovisko EIA pri posudzovaní vplyvu na životné prostredie. Neskôr sa k nemu pridal súhlas zo strany regionálneho hygienika a Obvodného úradu životného prostredia v Rožňave.
V novembri minulého roku sa rozbehla petičná akcia za zastavenie investície z obavy o spaľovanie toxického odpadu a poškodenie životného prostredia.
V decembri 2011 poslanci Nižnej Slanej zrušili uznesenie z júna 2011 a teda spätne neodsúhlasili posudzovanie vplyvov na životné prostredie. V súvislosti s júnovým uznesením už ale boli vydané právoplatné rozhodnutia aj proces EIA bol skončený.
V súčasnosti podal investor na stavebný úrad v Rožňave žiadosť na začatie územného konania.
Poslednou a rozhodujúcou inštanciou je nakoniec Inšpekcia životného prostredia v Košiciach. Tá vydáva integrované povolenie. O to zatiaľ spoločnosť údajne nepožiadala.
jak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer