ŠTÍTNIK. „Priaznivci tohto športu poznajú názov klubu už od roku 1996. Vtedy sme sídlili v Rožňave, kde som pod mojím trénerským dohľadom viedol klub Asahi Dojo Karate Rožňava. Mal širšiu a užšiu reprezentáciu SR, za toto obdobie sme mali tituly majstrov SR až po majstrov sveta S.I.K.A., no iba do roku 2002. V tomto období som pracovne opustil SR. Po návrate som sa rozhodol klub rozbehnúť, ale už na inom mieste. Ako žiak Goshi Yamaguchiho 9. dan som klub Asahi Dojo Karate Štítnik založil v októbri 2010 na ZŠ Štítnik, kde som dostal možnosť trénovať jeden deň v týždni 3,5 hodiny. Po výbere potenciálnych pretekárov som pridal ďalšie dva dni v týždni,“ načrtol predseda klubu Miroslav Krčka.
Štart klubu bol celkom úspešný. Prvé medaily prišli po mesačnom tréningu. „Z členskej základne som si vybral pretekárov do skupiny A, kde som sa začal intenzívne venovať 15 pretekárom. Po krátkom čase sme sa nominovali na rôzne majstrovstvá a v roku 2011 sme doplnili 14-člennú výpravu na majstrovstvách Európy I.K.G.A., kde sme pre SR získali 13 medailí,“ pokračoval M. Krčka. Z klubu reprezentovali kadet Erik Benčko 3. miesto a senior Miroslav Krčka 4. miesto. „Podmienky na trénovanie a prípravu nemáme ako profesionálne kluby, lebo v Štítniku je zatiaľ karate nepochopené. Vytvárame podmienky ako nám situácia umožňuje, a tak sa aj výsledky odzrkadľujú,“ uviedol M. Krčka.
Pretekári i priaznivci
Klub má skupinu A pretekári, skupina B sebaobrana a priaznivci karate. V skupine A je od 11 do 15 pretekárov. „Od septembra do októbra sa organizuje nábor a z neho si vyberám potenciálnych pretekárov. Ohľadom toho, že máme priestor 5x5 m alebo 25 m2, nemôžeme si dovoliť veľkú členskú základňu,“ upresnil M. Krčka.
Desiatky medailí
Napriek krátkej existencii klubu majú jeho pretekári na konte približne 85 medailí z rôznych majstrovstiev, líg a pohároviek. „Kvôli nedostatku financií pretekári súťažia za iné kluby, čo má za následok, že náš klub sa nedostáva do povedomia. Ako bolo už spomínané, zatiaľ maximálny výsledok sú spomínané umiestnenia na majstrovstvách Európy,“ povedal M. Krčka.
Hľadajú priestory
Práca športového klubu na dedine asi nebude jednoduchá, čo všetko sa vám už podarilo uskutočniť? Aké sú plány do budúcnosti?
„Od roku 2011 máme v pláne získať nezávislé priestory na učenie karate a sebaobrany aj pre verejnosť. Veľa priaznivcov by malo záujem, ale ako som spomínal, nemáme priestory. Pre obec Štítnik je športové karate len dačím novým a finančne nás nepodporujú. Radi by sme chceli získať dobrého partnera, ktorý by finančne podporoval klub, aby výsledky mohli byť ešte výraznejšie,“ poznamenal M. Krčka.
Napriek všetkému spomínanému je klub Asahi Dojo aktívny aj na poli organizovania pretekov. Naposledy pripravil v polovici februára prvé kolo Slovenského pohára mládeže.
„Organizácia a usporiadanie sú veľmi náročné, aby sme uspokojili potreby pretekárov, divákov a najmä zväzu. Je veľa kritérií a musím mať dobrý organizačný tím. Bez dobrého tímu by nebola ani jedna súťaž v okrese. Finančne sú turnaje veľmi náročné a bez pomoci partnerov a rodičov, by bolo nemožné sa púšťať do ich organizovania. Od roku 2011 sme usporiadali 3 veľké turnaje, ktoré nás posúvajú na vyšší level a týmto chcem aj verejnosti, mestu, obci a partnerom ukázať, že bojové umenia nie sú zlé a pod dobrým vedením je to krásny šport pre deti aj dospelých. Nedávajú len fyzickú kondíciu, ale aj kódex morálky. Bojové umenia, ktoré nemajú kódex morálky a kvalifikovaných inštruktorov, sú len kluby bitkárov,“ uzavrel M. Krčka.
Autor: pp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer