Nasledujúci víkend sa uskutočnia voľby do Národnej rady Slovenskej republiky. Konajú sa 10. 3. 2012 v čase od 7. do 22. hodiny. Zisťovali sme pre vás informácie, ktoré môžu byť počas volieb nápomocné.
GEMER. „Obvodná volebná komisia je 11 členná, čiže 11 politických strán alebo koalícií delegovalo svojich členov,“ povedal vedúci odboru všeobecnej vnútornej správy Obvodného úradu (ObÚ) v Rožňave Ján Matu.
V okrese je celkovo 89 okrskov. Najviac ich je v Rožňave, a to 18. „V Dobšinej sú 3, Dedinky, Gemerská Poloma, Krásnohorské Podhradie, Nižná Slaná a aj Plešivec majú po 2, ostatné obce majú len po jednej okrskovej komisii,“ upresnil J. Matu.
Kandidáti sa krúžkujú
„Najviac voličských miestností je vytvorených v základných školách, kultúrnych domoch a obecných úradoch, ktoré sú veľké a priestranné,“ ozrejmil J. Matu, v akých miestnostiach sa tohtoročné voľby uskutočnia. Vo všetkých obciach sa začínajú a končia voľby podľa času, ktorý bol vyhlásený pre celú republiku, t. j. od 7.00 do 22.00.
Po vstúpení do volebnej miestnosti a preukázaní sa platným dokladom totožnosti, budú každému voličovi podané hlasovacie lístky a obálka.
„V priestore na úpravu hlasovacích lístkov vloží do obálky jeden hlasovací lístok (jednu stranu). Na tom istom hlasovacom lístku, ktorý vkladá do obálky, môže zakrúžkovaním poradového čísla najviac u štyroch kandidátov uvedených na jednom hlasovacom lístku vyznačiť, ktorému z kandidátov dáva prednosť. Na iné úpravy hlasovacieho lístka sa neprihliada,“ vysvetlil správnosť hlasovania.
Platnosť hlasu
Na to aby voľby prebehli podľa predpisov a sčítali sa len platné hlasovacie lístky, dohliada samotná volebná komisia.
„Pri ščítavaní okrsková komisia najprv vylúči obálky, ktoré nemajú úradnú pečiatku obce, rovnakú veľkosť, akosť farby a nepriehľadnosť, ako aj hlasovacie lístky, ktoré neboli v obálke. Pri posudzovaní hlasovacích lístkov na ktorých sú mená kandidátov prečiarknuté, menené alebo dopisované, sú platné pre danú politickú stranu. Na také úpravy sa neprihliada (v prospech jednotlivých kandidátov). Ak volič dal na hlasovacom lístku prednostný hlas viac ako štyrom kandidátom, taký hlasovací lístok sa počíta v prospech politickej strany alebo koalície, na prednostné hlasy sa neprihliada.“
Ak vzniknú pochybnosti, či je daná obálka, hlasovací lístok alebo prednostný hlas platný, rozhoduje o tom s konečnou platnosťou okrsková volebná komisia.
Zrušené moratórium
„Vo volebnej miestnosti majú právo byť prítomné, okrem členov okrskovej volebnej komisie, jej zapisovateľa, členov volebných komisií vyšších stupňov, členov ich odborných sumarizačných útvarov a voličov, aj iné osoby. Sú to tie, ktoré prejavili záujem o sledovanie priebehu volieb a sčítania hlasov, a pozorovatelia vyslaní medzinárodnými organizáciami.“
Tieto osoby by boli z volebnej miestnosti vykázané len v prípade, keď by bol ohrozený verejný poriadok alebo by to miestnosť kapacitne nezvládala. Za poriadok vo volebnej miestnosti zodpovedá predseda okrskovej volebnej komisie a počas jeho neprítomnosti podpredseda.
V čase našej uzávierky ešte neboli k dispozícii úplné zoznamy voličov. V roku 2010 ich ale bolo v okrese Rožňava 47 291. „Počet vydaných voličských preukazov bol 1 165. Najmenej voličov bolo v obci Hanková - 44.“
Vo voľbách môžu hlasovať aj občania s trvalým pobytom na Slovensku, ktorí sa v čase volieb nachádzajú za hranicami Slovenskej republiky. „V roku 2012 o voľbu poštou požiadalo 64 voličov.“
Zaujímavosťou týchto volieb je zrušené moratórium na volebnú kampaň v deň volieb. „Ale vo volebnej miestnosti je neprípustné presviedčanie v prospech kandidujúcich politických strán, koalície alebo kandidátov,“ dodal na záver J. Matu.
Kto kandiduje?
Prehľad ľudí, ktorí v parlamentných voľbách kandidujú za okres Rožňava:
Róbert Benik, Kresťanskodemokratické hnutie
Peter Pamula, Slovenská národná strana
Milan Mlynár,Slovenská národná strana
Matúš Bischof, Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti
Mária Fábianová, Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti
Zoltán Horváth, Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti
Milan Stripaj, Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti
Tibor Takáč, Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti
Ján Demko, Sloboda a solidarita
Ján Jakobej,Sloboda a solidarita
Peter Vilim, Náš kraj
Peter Bafi, Náš kraj
Mária Vilimová, Náš kraj
Lucia Hrebenáková, Náš kraj
Marek Nohavička, Náš kraj
Ján Babič, Smer - sociálna demokracia
Michaela Hadušovská, Zmena zdola, demokratická únia Slovenska
Štefánia Hadušovská, Zmena zdola, demokratická únia Slovenska
Eva Hovorková, Zmena zdola, demokratická únia Slovenska
Slavomír Gál, Národ a spravodlivosť - naša strana
Juraj Bernár, Komunistická strana Slovenska,
Zlatica Bachňáková, Komunistická strana Slovenska
Vojtech Piku, Komunistická strana Slovenska
Stanislav Kučerák, Strana rómskej únie na Slovensku
Pavol Burdiga, Most - Híd
Monika Šeďová, Most - Híd
Gejza Milko, Ľudová strana - Hnutie za demokratické Slovensko
Miloš Gallo, Slovenská demokratická a kresťanská únia - Demokratická strana
František Porubán, Strana maďarskej koalície - Magyar koalíció pártja
Csaba Simon, Strana maďarskej koalície - Magyar koalíció pártja
Jozef Červeňák, Strana maďarskej koalície - Magyar koalíció pártja
Ján Szöllös, Strana maďarskej koalície - Magyar koalíció pártja
Norbert Vincze, Strana maďarskej koalície - Magyar koalíció pártja
Gizela Marcišová, Strana slobodné slovo - Nory Mojsejovej
Eva Černajová, Strana slobodné slovo - Nory Mojsejovej
Zdroj: kandidátske listiny)
Fakty
Voličský preukaz
Požiadať oň treba najneskôr 48 hodín pred voľbami – do štvrtka.
Je vydaný na počkanie– osobne na obecných úradoch
Potrebné je zobrať so sebou občiansky preukaz, prípadne splnomocnenie.
S voličským preukazom je možné voliť na celom Slovensku, v hociktorom volebnom okrsku a obvode.
tin
Autor: tin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer