ROŽŇAVA. Rožňavská spoločnosť J. P. Stav prišla na spôsob, ako bojovať proti kríze v stavebnom biznise. Poslancom a vedeniu mesta predložila návrh, ktorý je na prvý pohľad výhodný pre obidve strany.
Začiatkom februára podala stavebná firma J. P. Stav na mestský úrad v Rožňave zaujímavý investičný zámer výstavby nových bytových domov. Scenár je nasledovný: firma dostane od mesta do dočasného užívania pozemok, na ktorom z vlastných prostriedkov stavbu postaví. Pre tento účel si vezme úver z banky.
Mesto následne požiada o úver Štátny fond rozvoja bývanie (ŠFRB) a dotáciu z ministerstva. Za tieto peniaze v zmysle budúcej zmluvy byty od firmy J. P. Stav odkúpi. Má sa tak stať po kolaudácii na prelome rokov 2013 a 2014.
„Investičný zámer bol spracovaný za účelom vytvorenia nových bytov pre občanov mesta a to vzhľadom na vysoký počet žiadostí o byt v tomto meste. Celý investičný zámer je zatiaľ v úplnom počiatku a preto by bolo predčasné verejne konkretizovať jeho rozpracovanosť. V konečnom dôsledku by to mohlo ohroziť aj jeho úspešnosť,“ hovorí Peter Jakobej, konateľ firmy J. P. Stav. Celkovo je v poradovníku cca 260 ľudí, čakajúcich na byty.
Poslanci: Pre mesto je to výhodné
Na februárovom zasadnutí mestského zastupiteľstva poslanci spomínaný investičný zámer predbežne schválili. Stalo sa tak aj napriek zamietavému stanovisku finančnej komisie. Tie špecifikoval právnik Juraj Dubovský. Ako najväčšiu nevýhodu projektu uviedol fakt, že mesto nevie ovplyvniť cenu bytoviek, kedže sa budú stavať bez verejného obstarávania.
Počas dlhšej diskusie medzi poslancami prevládol názor o výhodnosti investičného zámeru pre samosprávu. Po splatení výhodného úveru samotnými nájomcami, by sa totiž 64 bytov stalo majetkom mesta.
Marko: je to tak aj v iných mestách
Najdôležitejšie argumenty nakoniec zhrnul Peter Marko (OKS), predseda komisie výstavby, ktorá projekt podporila. „Podobným spôsobom postupujú aj iné mestá, ako napr. Prievidza, Lučenec, alebo Senec. Ak mesto nedostane podporu zo štátneho fondu, byty nekúpi a ostanú na krku investorovi.“
Poslanci nakoniec investičný zámer takmer jednohlasne odsúhlasili. Proti boli iba Ivan Kuhn (OKS) a Radoslav Kovács (nez.)
Definitívny súhlas s projektom ale ešte poslanci nedali. Pravdepodobne na marcovom zasadnutí dostanú od zástupcov firmy J. P. Stav konkrétnu zmluvu, o ktorej sa bude ešte hlasovať.
Názor
Zákon nevyžaduje súťaž
Podľa Ivana Rončáka z Transparency International, je takýto projekt podľa zákona možný a v prostredí slovenskej územnej samosprávy nie je ojedinelý. „Je potrebné povedať, že zákon nevyžaduje pri kúpe nehnuteľnosti realizovať sútaž,“ konštatuje Rončák.
V tomto prípade sa obáva neefektívneho použitia verejných zdrojov. „Fakt, že firma stavajúca nájomné byty má garanciu ich odkúpenia mestom, je však proti duchu zákona. V tomto prípade totiž neprebehne súťaž, ktorá optimalizuje náklady na výstavbu a reálne hrozí neefektívne použitie verejných zdrojov,“ dodáva na záver Rončák.
jak
Fakty
Úver splácajú nájomcovia
Podľa vyjadrenia Antona Vavrinčíka z ŠFRB je takýto projekt možný. „V súlade s platnými zákonnými a vykonávacími predpismi je možné obci či mestu poskytnúť úverovú podporu na kúpu bytov, resp. na celý objekt bytového domu na nájom, ktorá musí byť spojená aj s poskytnutím dotačnej podpory z ministerstva výstavby.“
ŠFRB má pri poskytovaní úverov stanovené maximálne sumy na výstavbu/kúpu jedného bytu.
Dotácia z ministerstva výstavby na kúpu, resp. výstavbu bytov je nenávratná. Úver zo ŠFRB je návratný . „Obec tento poskytnutý úver spláca mesačnými splátkami Štátnemu fondu rozvoja bývania. Výška úroku je 1,0 %, lehota splatnosti úveru je 30 rokov,“ konštatuje Vavrinčík.
V rámci nájomného úver splácajú jednotliví nájomcovia bývajúci v bytoch.
jak
Autor: jak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer