ROŽŇAVA. Rozpočet mesta na rok 2012 je vyrovnaný v objeme 16,3 milióna eur. „Historicky prvýkrát po 15 rokoch máme schválený rozpočet už vo februári,“ hovorí Ondrej Bolaček (nez.), dlhoročný poslanec a predseda finančnej komisie.
Súčasťou rozpočtu je aj krátkodobý úver pre mesto v hodnote 400–tisíc eur. Z týchto zdrojov mesto pokryje minuloročné záväzky predovšetkým voči firme Brantner.
Koľko dostanú od štátu?
Najvýraznejším zdrojom bežných príjmov sú pre mesto peniaze z podielových daní od štátu. V tomto roku ministerstvo financií predpokladá pre mesto Rožňava príjem 4,2 milióna eur.
Podľa poslanca Ivana Kuhna (OKS) nie je dobré počítať s najlepšou alternatívou. „Odhady ministerstva boli vždy optimistickejšie, ako bola realita. V roku 2009 to bolo len 83 percent. V roku 2010 88 percent. Minulý rok 96 percent. Zlepšujú sa, no napriek tomu odhadnú vždy viac. Vo februári tohto roku už hovoria, že plnenie bude len na 97 percent. A to je len začiatok roka. Nepracujme s číslami, po ktorých túžime,“ varoval poslancov Kuhn.
Je rozpočet mesta reálny?
Schvaľovaniu rozpočtu predchádzala dlhšia diskusia. Podľa niektorých poslancov je príliš optimistický, ba až virtuálny. Ide hlavne o kapitálovú časť rozpočtu. V nej sa počíta napr. s výstavbou karanténnej stanice či opravou chodníkov, ciest a parkovísk.
Pokiaľ chcú tieto záväzky naplniť, musí mesto predať svoj prebytočný majetok v hodnote 2,2 milióna eur. Uvažuje sa o predaji kina, bývalého archívu či turistickej ubytovne. Samospráva ich nedokázala predať už roky.
„Keď sa niečo podarí predať, potom si sadnime a schválime zmenu rozpočtu. Teraz sa tvárime, že predáme majetok za 2 milióny a v decembri budeme škrtať, lebo nebudú peniaze. My si najprv povieme, čo chceme minúť, a potom vymýšľame fiktívne príjmy, o ktorých dúfame, že by mohli prísť. Za takýto rozpočet nemôžem hlasovať,“ povedal poslanec Kuhn.
Najprv predaj, potom opravy
Podľa poslanca Bolačeka je dobré byť ambiciózny. „Dali sme vypracovať analýzu mestského majetku, ktorý samospráva dostatočne nevyužíva alebo je prebytočný a mohol by byť odpredaný. Všetko bude záležať na tom, koľko finančných prostriedkov sa nám v tejto časti podarí získať,“ konštatoval Bolaček.
Prioritami sú oprava škôl a škôlok. Za nimi nasledujú chodníky a cesty.
Autor: jak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer