Sú v nej reprezentatívne vzorky z ložiska Nižná Slaná, staré minerály z ložísk Dobšiná, Rožňava, Železník, Rákoš ,Nandráž, Jelšava, Hrádok, Čučma, Malý Vrch, Bohuňovo, Rudňany, Zlatá Idka. V expozícii sú zastúpené všetky banské lokality Gemera, Slovenska, ale sú aj minerály z Európy či zo sveta.
NIŽNÁ SLANÁ. Z dejín obce sa dozvedáme, že od čias osídlenia sa miestni obyvatelia Nižnej Slanej zaoberali baníctvom, o čom svedčí mnoho starých štôlní a šácht.
V lokalite sa na ložisku Svätá Trojica totiž dobývali rudy medené, strieborné, ortuťové - tetraedrit, rumelka, chalkopyrit, rýdza ortuť, amalgán striebra. Rudy železné, ako siderit, limonit, hematit, magnetit, na ložiskách Gampel, Ignác, Manó, Gabriela, Kobeliarovo.
Už v detstve mu učarili kamienky
„K tejto zberateľskej vášni ma podnietilo predovšetkým prostredie v ktorom som vyrastal. Už ako chlapec som nachádzal po okolí lesklé kamienky, ktorých drobné lupienky ostávali na dlani, či na šatách. Keď zasvietilo slnko pekne sa trblietali a leskli. Boli to kryštáliky hematitu - spekularitu, ktorému sme dali meno „mačací lesk“, pretože sa ligotali ako mačacie oči. Spomínam si ako sme s chlapcami vyklepávali rýdzu ortuť na haldách baní v kobeliarskej doline. Vyklepali sme ju z kremeňov na papier a plnili do flaštičiek od alpy. Mnohokrát sa ortuť rozpýlila na množstvo drobných kvapočiek, ako keď sa rozbije teplomer. Nazývali sme ju „živé striebro“. Až počas štúdií na strednej škole baníckej v Banskej Štiavnici som začal vážnejšie zbierať rôzne minerály a neskôr som zbierku rozšíril o ďalšie kusy, ktoré pochádzali z miest mojej celoživotnej pôsobnosti z bane Nižná Slaná,“ zaspomínal si Dušan Vandrášik.
Cenné sú vzorky z Nižnej Slanej
V zbierke sú minerály, ktoré sú hodnotené celosvetovo z hľadiska mineralogického. „Ide o sulfosoli ako bourlangerit a jamesonit. Bourlangerit je pomenovaný podľa francúzkeho geológa Bourlangera a jamesonit nesie názov podľa anglického prírodovedca Jamesona. Ďalej je to pyrit, sfalerit, baryt, tetraedrit, buornonit, markazit, kalcity, kremene, cinabaryt, rýdza ortuť, turmalín, millerit a iné. Minerály zo zahraničia som získal od zberateľov výmenou. V zbierke sú české acháty, kremene zo švajčiarskych álp, rakúske granáty, rýdza meď z USA, polský celestín, kremene z ruského Uralu, ametysty z Brazílie a mnoho ďalších,“ povedal D. Vandrášik.
Z takmer dvetisíc kusov sa všetky minerály do expozície nedostali.
„Pre nedostatok miesta v expozícii mám podstatnú časť vzoriek doma, ale do budúcna uvažujem o rozšírenie výstavných priestorov. Za pozitívne považujem, že nielen moje, ale aj exponáty mojich priateľov ostali na Slovensku a odolávajú biznisu zo zahraničia. Dlhšie ma sprevádza myšlienka a je to aj môj sen nájsť dobrého fotografa na nafotenie minerálov a vydať knihu gemerské minerály. Myslím, že by bolo čo obdivovať,“ zakončil D. Vandrášik.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer