Najvýznamnejšiu časť v oblasti kapitálových príjmov má samospráva získať predajom prebytočného majetku. Ten sa však roky nedarí predať a nič nenasvedčuje tomu, že sa situácia zmení.
ROŽŇAVA. Opravy chodníkov a ciest v meste, rekonštrukcia parkovísk, výstavba karanténnej stanice pre psy či nová strecha na futbalovom štadióne. Toto sú niektoré z kapitálových výdavkov v návrhu rozpočtu na rok 2012.
Celková suma na ich realizáciu je 2,2 milióna eur. Vedenie mesta dúfa, že peniaze získa predovšetkým z predaja prebytočného majetku a pozemkov mesta. Ak nie, veľa sa toho v Rožňave neopraví.
Kontrolórka: Fiktívne čísla
Jedným z dnešných bodov rokovania mestského zastupiteľstva je aj návrh rozpočtu mesta na rok 2012 v hodnote 16,3 milióna eur.
Najvýraznejším zdrojom bežných príjmov sú pre mesto peniaze z podielových daní od štátu. Tie slúžia na zabezpečenie základného chodu mesta.
„Ide napríklad. o fungovanie škôl, škôlok a mestského úradu,“ hovorí hlavná kontrolórka mesta Katarína Balážová.
Vo svojom stanovisku odporučila mestskému zastupiteľstvu návrh rozpočtu schváliť. „Ide stále o fiktívny súbor čísel, ktoré sa postupne napĺňajú. Prioritou je zabezpečiť bežný chod mesta,“ tvrdí Balážová.
Minulý rok sa kvôli chýbajúcim peniazom v mestskom rozpočte šetrilo. Najviac tým utrpela kultúra a šport. Dotácie mesta sa stenčili až na 50 percent oproti predpokladom uvedených v minuloročnom rozpočte.
Ak chcú mať peniaze, mesto musí predať majetok
Kapitálové príjmy sa v minulom roku vykryli predovšetkým z predaja podielu mesta v energetickej spoločnosti Tekor. V súčasnom návrhu rozpočtu mesto predpokladá, že v kategórii príjmov zinkasuje 3,8 milióna eur.
Reálne naplnenie je však otázne. Suma 1,4 milióna eur ide z grantov a dotácií na konkrétne určené projekty, napr. aj na rekonštrukciu časti námestia Baníkov. Tieto peniaze sú prakticky isté. Zvyšných 2,4 milióna eur má samospráva získať z predaja prebytočného majetku a pozemkov.
Ide o budovu turistickej ubytovne, kino, bývalý archív na Námestí baníkov či budovu bývalého štatistického úradu. Tieto nehnuteľnosti sa mesto snaží predať neúspešne už roky. Mnohé z nich potrebujú rekonštrukciu a pri prebytku kancelárskych priestorov v meste je prípadný úspech minimálny.
„Je pravdou, že na vyrovnanie rozpočtu v kapitálovej oblasti sa umelo navyšujú príjmy. Robí sa to každý rok. Mesto však reálne týmto majetkom disponuje a môže ho predať. Ak sa to nenaplní, musí sa z kapitálových výdavkov škrtať,“ konštatuje Balážová.
Oprava chodníkov je ohrozená
V kapitálových výdavkoch je určených na opravu chodníkov, ciest a parkovísk 200–tisíc eur. Ak mesto svoj majetok za predpokladanú hodnotu nepredá, investície v oblasti kapitálových výdavkov sú reálne ohrozené.
„Na kapitálové výdavky používame takmer výhradne kapitálové príjmy. Pokiaľ sa príjmy nenaplnia, oprava chodníkov a ciest v meste je ohrozená,“ potvrdzuje Balážová.
Kovács: Je to virtuálna vízia
Poslanec Radoslav Kovács (nez.) pripomína: „Raz sa nám už takto vyhrážali – ak nepredáme Tekor, nenaplníme rozpočet. Budem žiadať, aby zreálnili rozpočet. Keďže plnenie výberu daní nedokážeme v podstatnej miere ovplyvniť, najväčším rizikom, ktorému dokážeme predísť sami rozumným a uváženým rozhodnutím, je zreálnenie kapitálových príjmov v rozpočte. Táto časť tak, ako je nastavená v súčasnej podobe, robí z predloženého rozpočtu virtuálnu víziu.“
Autor: jak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer