Stavby spolufinancované mestom Rožňava často dozorujú súkromné firmy poslancov mestského zastupiteľstva (MZ). Nebráni im v tom ani etický kódex mesta.
ROŽŇAVA. Firma poslanca Ľudovíta Kossutha (nez.) KK Staving, s. r. o., bude začiatkom marca vykonávať stavebný dozor pri rekonštrukcii časti námestia. Zarobí si takmer 25–tisíc eur. V roku 2008 dozorovala firma poslankyne MZ Eriky Szabadosovej (SMK) výstavbu nájomných bytov Družba III a Družba IV za takmer 1 milión vtedajších korún (cca 33 tisíc eur). ER – Staving s.r.o vznikla 1. januára 2007, iba pár týždňov po tom, ako poslanci strán Smer–SD a SMK vytvorili v mestskom zastupiteľstve koalíciu. Najnižšiu ponuku „pro forma“ v súťaži o stavebný dozor pôvodne dala 1. Rožňavská a.s. Následne požiadala o vyradenie zo súťaže, pretože údajne nemala voľného človeka na vykonávanie dozoru. Ďalšou firmou v poradí bola firma ER - Staving poslankyne Szabadosovej.
Kossuth však nie je zďaleka prvý poslanec, ktorý si takýmto spôsobom privyrába. V Rožňave ide o dlhoročnú prax.
Lukratívna zákazka
Rekonštrukciu západnej časti námestia zrealizuje združenie IS – J.P. Stav Rožňava a za stavebné práce zinkasuje takmer 900–tisíc eur.
Stavebný dozor v hodnote 25–tisíc eur má na starosti firma KK Staving, s. r. o. Tá patrí poslancovi MZ Ľudovítovi Kossuthovi, ktorý je zároveň zamestnancom mestskej príspevkovej organizácie Technické služby mesta Rožňava (ďalej len TS).
Kossuth v tom žiaden konflikt nevidí. Podľa neho ide o uhol pohľadu. Informačnú výhodu získanú z pozície poslanca nepopiera.
„Verejné obstarávanie prebehlo transparentne a konalo sa v Bratislave. Nemal som na neho žiaden dosah. Zákon neporušujem a konflikt záujmov to podľa mňa nie je,“ tvrdí Kossuth.
Dozoruje aj zadarmo
KK Staving vykonáva stavebný dozor aj pri výstavbe bytoviek v časti Nadabula. „Stavebný dozor tam robím zadarmo a to nikto nevidí. Ďalší dozor zadarmo budem robiť pri oprave strechy na tribúne futbalového štadióna,“ hovorí Kossuth.
Na otázku, ako to všetko popri práci stíha, odpovedá: „Na kontrolné dni v prípade rekonštrukcie námestia mám pripravenú dovolenku. Inak dozorovanie robím vo svojom voľnom čase alebo po pracovnom čase,“ tvrdí poslanec.
Vykonávanie stavebného dozoru vo voľnom čase a navyše zadarmo vníma Kossuth ako určitú satisfakciu voči mestu.
„Zákazky pre mesto mi pomohli. Keby som nehľadal spôsob, ako si privyrobiť, sotva by som si mohol niečo dovoliť. Takto teraz pomôžem ja mestu, keď je v ťažkej situácii,“ vraví Kossuth.
Stavebný dozor by mohla robiť mestská firma
V minulosti vykonávali stavebný dozor pri zákazkách financovaných mestom aj firmy iných poslancov. Dialo sa tak aj napriek tomu, že mestská akciovka 1. Rožňavská mala stavebný dozor v predmete činností.
Krachujúca a zadlžená akciovka musela postupom času väčšinu agendy, majetku a personálu preniesť na príspevkovú organizáciu mesta TS. Stavebný dozor však medzi nimi nebol a firmy poslancov tak naďalej získavali zaujímavé zákazky.
TS je v súčasnosti vo veľmi ťažkej pozícii. Disponuje zastaranou technikou, nedostatkom financií a množstvom vecí, ktoré musí zabezpečovať. Peniaze zarobené prostredníctvom stavebného dozoru by sa firme určite zišli.
„Na ešte efektívnejšie využitie vlastného strojového parku, ako aj pracovných síl sme navrhovali už viackrát, aby mesto v rámci účelových príspevkov zadávalo práce TS. Taktiež na výkon stavebného dozoru má TS dvoch pracovníkov, čo by zabezpečilo, že financie určené na tieto účely by ostali v mestskom rozpočte,“ povedal riaditeľ TS Ivan Demény.
Prečo mesto tieto požiadavky neakceptovalo, sme sa nedozvedeli. Kompetentní z mestského úradu na naše otázky totiž neodpovedali.
Etický kódex mesta problém nerieši
V rámci projektu Rožňava transparentné mesto pracovníci mestského úradu po diskusii s poslancami a vedením mesta vytvorili v roku 2010 tzv. etický kódex.
„Ide v podstate o deklaráciu morálnych zásad a etických princípov. V prípade porušenia podpísaným nehrozia žiadne reálne sankcie,“ hovorí Katarína Balážová, kontrolórka mesta Rožňava. Etický kódex podpísal primátor, poslanci MZ a sú s ním oboznámení aj pracovníci MÚ.
Keďže viackrát v minulosti bolo mesto za uskutočňovanie stavebného dozoru firmami poslancov zamestnaných v TS kritizované, mnohí očakávali, že sa tento konflikt záujmov premietne aj do kódexu. Nestalo sa tak. „Pôvodne to tam malo byť. Počas jeho prípravy to však neprešlo medzi poslancami predchádzajúceho zastupiteľstva,“ uzavrela Balážová.
Najlukratívnejšie zákazky poslancov MZ
Bývalý poslanec Ladislav Dávid, ktorý je podobne ako pán Kossuth zamestnancom TS, dozoroval okrem iného aj výstavbu multifunkčnej telocvične. Za prvých 7 mesiacov roku 2010 dostal od MsÚ v Rožňave zaplatené viac ako 13–tisíc eur.
Stavebný dozor vykonával aj poslanec Peter Marko (OKS). Za dozorovanie rekonštrukcie severnej časti námestia zinkasoval vtedajších 26–tisíc sk (cca 860 eur).
jak
Názor odborníka
TIS: Je to zvláštne
„V slovenských obciach a mestách ide o častý prípad. Zákon zakazuje len súbeh poslancovania a šéfovania obecnej rozpočtovej alebo príspevkovej organizácie. Poslanec ešte samozrejme nemôže byť zamestnancom obecného úradu, ale obecnej firmy áno,“ hovorí Ivan Rončák z Transparency International Slovensko.
Zákon z roku 2004 o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcie verejných
funkcionárov zakazuje tiež: sprostredkúvať pre seba, blízku osobu, pre inú fyzickú osobu alebo právnickú osobu okrem prípadu, ak to pre verejného funkcionára vyplýva z výkonu jeho verejnej funkcie, obchodný styk so štátom, obcou atď.
Podľa Rončáka je tento zákaz ťažko vymožiteľný, o čom svedčí množstvo komunálnych poslancov - dodávateľov služieb pre obec, kde poslancujú, resp. pre mestské firmy. „Považujeme za zvláštne, aby obec platila napr. za servis kopírok svojmu poslancovi. Poslancovi, ktorý schvaľuje rozpočet, kde si vie pre seba ten chlievik vytvoriť,“ tvrdí Rončák.
Ako to riešiť: „Zákon meniť ťažko, my odporúčame skôr etické kódexy, v ktorých sa poslanci zaväzujú, že nebudú pre svoju obec dodávať tovary, služby a stavebné práce. Ak áno, tak iba po informačne nadštandardnej verejnej súťaži,“ konštatuje Rončák.
Etický kódex tento problém v Rožňave nerieši práve pre nevôľu samotných poslancov mesta.
jak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer