Nehodový úsek medzi obcou Gočaltovo a Hrádkom v smere na Jelšavu je toho príkladom.
GOČALTOVO/ROZLOŽNÁ. V obciach Gočaltovo a Rozložná obyvatelia najčastejšie používajú pevné linky. Alebo majú na výber automaty, ktoré sú v oboch obciach prístupné verejnosti.
Mobily sú im často nanič, i keď sem-tam sa nájde miesto, odkiaľ vedia zachytiť aspoň slabý signál. Práve v takýchto obciach sú telefónne automaty v prípade ohrozenia zdravia či majetku jediným pomocníkom pre dovolanie sa pomoci.
V uplynulom roku sa na úseku štátnej cesty druhej triedy medzi Gočaltovom a Hrádkom stalo niekoľko vážnych dopravných nehôd.
Pri nehode kamióna spolujazdec vodiča osemročný syn pri kolízii vyletel z okna rovno pod kamión. Neskôr sa v ostrej zákrute čelne zrazilo terénne vozidlo s nákladným. Naposledy horel autobus s cestujúcimi z Revúcej do Rožňavy. V poslednom spomínanom prípade podľa výpovede cestujúcich bol problém dovolať sa aj na 112.
„V niektorých prípadoch, keď ide o záchranu života a rozhodujú sekundy, sa telefonické spojenie nadviaže tak, že protiidúce vozidlo nahlási udalosť z miesta, kde už signál dokáže zachytiť, alebo kontaktuje obvodné oddelenie PZ v Štítniku. Vlani v lete naši lesní robotníci ťažili drevo v katastri na Hrádku, kde došlo k požiaru elektrovodu. Museli šliapať viac ako kilometer, aby mohli privolať hasičov, keďže v lokalite boli hluché miesta,“ opísal realitu podpredseda Lesnej, pasienkovej a urbárnej spoločnosti v Gočaltove Ján Gettler.
Ľudia behali za paličkami
Starostovia obcí Rozložná i Gočaltovo podnikli kroky a oslovili operátorov, ale doposiaľ dostali záporné stanoviská.
„Prednedávnom na hlavnej ceste vo večerných hodinách zrazilo auto našu obyvateľku. Vodič signál nemal a obyvatelia z blízkej bytovky behali po balkónoch v snahe zachytiť aspoň jednu paličku, ktorá by im umožnila kontaktovať záchranku,“ pridala ďalšiu skúsenosť starostka obce Gočaltovo Jarmila Pavlíková.
„Chápem, že pokrytie lokality signálom je vec nákladná, ale na druhej strane je až zarážajúce, keď zástupcovia mobilných operátorov obvolávajú náš úrad či klientov v obci a núkajú výhodné paušály či vysokorýchlostné internety. Pritom nevedia zabezpečiť ani základný signál. Ľudia potom musia behať po dedine a naháňať paličku na mobiloch, aby si mohli zavolať pomoc,“ dodala.
Reakcia operátorov je navlas rovnaká
Zo stanovísk mobilných operátorov vyplýva, že obce v rázovitom teréne signál v dohľadnom čase zrejme mať nebudú. Týka sa to aj inkriminovaného nehodového úseku.
„V oblasti obce Gočaltovo, ako aj na celom úseku cesty smerom na Jelšavu, je pokrytie mobilným signálom pre operátorov problematické. Aktuálne v tejto lokalite Orange neplánuje rozširovať pokrytie vzhľadom na komplikované terénne podmienky v oblasti,“ uviedla Ivica Hricová, koordinátorka spoločnosti Orange pre komunikáciu s médiami.
Základnú stanicu plánujú spustiť v oblasti Dobšinej
Spoločnosť O2 pokrýva aktuálne vlastnou sieťou takmer 95 % populácie Slovenska. „ Vzhľadom na vysoké investície do rozvoja siete nie je možné pokrývať celé územie Slovenska, určujúcim faktorom je hustota obyvateľstva. V okrese Rožňava pokrýva O2 v súčasnosti vlastnou sieťou 60 % obyvateľstva,“ informovala Martina Jamrichová, hovorkyňa spoločnosti Telefonica Slovakia.
Uviedla, že v najbližšej budúcnosti spustia ďalšiu základňovú stanicu v oblasti Dobšinej aj v okrese Rožňava „tak, aby ku koncu roku 2012 pokrývala vlastnou sieťou 75 % obyvateľstva okresu. Zlepšenie pokrytia na úseku cesty medzi Jelšavou a Štítnikom nie je na tento rok naplánované,“ informovala Martina Jamrichová, hovorkyňa spoločnosti Telefonica Slovakia.
ST: Nie je to v plánoch spoločnosti
Posledný operátor, Slovak Telekom, pokrýva GSM sieťou 98,9 % populácie a 90,6 % územia Slovenskej republiky.
„Naša spoločnosť nemá žiaden záväzok pokrývať celé územie republiky, a preto je stále možné natrafiť na miesta bez mobilného signálu. Prevažnú väčšinu týchto miest tvoria riedko obývané lokality a lokality situované v tažko prístupnom teréne. Pokrytie signálom mobilnej siete GSM prípadne UMTS pre tento cestný úsek (medzi Štítnikom a Jelšavou smerom na Revúcu - pozn. red.) nie je v plánoch našej spoločnosti. Dôvodom sú vysoké vstupné náklady takejto investície,“ uviedol Andrej Gargulák, hovorca spoločnosti Slovak Telekom.
Zdôraznil, že pri pokrývaní miest signálom sa prihliada na efektívnosť a rentabilitu výstavby jednej alebo viacerých základňových staníc.
„V tomto prípade je však na mieste podotknúť, že tiesnová linka 112 je v rámci Slovenska dostupná bez obmedzení siete a signálu,“ ozrejmil situáciu A. Gargulák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer