Zariadenie pre seniorov Subsidium - ŠZ, ZpS a DSS (Špecializované zariadenie, zariadenie pre seniorov a domov sociálnych služieb) v Rožňave chcú modernizovať prostredníctvom peňazí z európskych projektov. Post zástupcu riaditeľa pre riadenie projektov obsadil okresný predseda strany Smer-SD Ján Babič. O vytvorení funkcie rozhodol Úrad Košického samosprávneho kraja (KSK), kde je Babič poslancom.
ROŽŇAVA. Poslanec KSK Ján Babič (Smer–SD) je zamestnaný v zariadení Subsidium od 1. mája 2011.
„Pracovná pozícia bola schválená Úradom KSK na žiadosť zariadenia Subsidium z dôvodu prípravy projektov v záujme modernizácie zariadenia. Konkurz v tomto prípade nebol realizovaný, čo je v súlade s internými pravidlami zariadenia. Zamestnanec je zaradený v 10. platovej triede v 12. platovom stupni a funkčný plat zamestnanca je 622 eur,“ uviedla Soňa Jakešová, hovorkyňa KSK.
Zariadenie Subsidium spadá pod KSK, v ktorého zastupiteľstve má strana Smer väčšinu. Županom je Zdenko Trebuľa, tiež zo Smeru.
Wernerová: Rozhodli Babičove skúsenosti
Riaditeľka sociálneho zariadenia Subsidium Mária Wernerová považuje za najväčšie kvality Jána Babiča jeho predchádzajúce skúsenosti nadobudnuté v poslaneckých laviciach a zároveň jeho kontakty na vedenie KSK.
„Pána Babiča sme zamestnali z dôvodu, že ako poslanec KSK a bývalý poslanec Národnej rady má dlhodobé skúsenosti v oblasti projektov. Úzko spolupracuje s vedením Úradu KSK a je predpoklad, že tieto projekty budú úspešné. To, či to bola dobrá voľba, sa ukáže, keď sa budú jednotlivé projekty vyhodnocovať. Ja dúfam, že áno,“ konštatovala Wernerová.
Babič žiaden problém nevidí
Viackrát sme sa počas minulého týždňa Jána Babiča pokúšali v priestoroch zariadenia Subsidium zastihnúť, no neúspešne. Nakoniec sa nám ho podarilo kontaktovať telefonicky. Osobne sa stretnúť nechcel a tak sme sa dohodli na mailovej komunikácii. Na zaslané otázky nám ale neodpovedal.
„Nakoniec som sa rozhodol na vaše otázky nereagovať,“ posťažoval sa bývalý kandidát na post primátora Babič s odôvodnením, že ho novinári viackrát pred voľbami poškodili.
K svojej novej pracovnej pozícii sa nechcel vyjadrovať. „Nemám k tomu čo povedať. V súvislosti s vykonávaním poslaneckého mandátu KSK to nie je stret záujmov,“ dodal Babič.
Profil
Kto je Ján Babič
Ján Babič, povolaním štátny úradník, pôsobil najprv ako prednosta živnostenského úradu v Rožňave.
Od roku 2005 bol poslancom KSK za Smer, HZD.
V roku 2006 bol okresný predseda strany Smer – SD za túto stranu zvolený do NR SR. Poslanecký mandát vykonával do roku 2010. V parlamente bol členom ústavnoprávneho výboru.
V roku 2009 ho zvolili za poslanca KSK. Kandidoval za koalíciu Smer – SD a HZD. Je členom sociálnej a dopravnej komisie.
Na jeseň 2010 bol evidovaný na úrade práce a bral podporu v nezamestnanosti. V novembrových komunálnych voľbách neúspešne kandidoval na post primátora Rožňavy.
Od 1. mája 2011 pracuje ako zástupca riaditeľa pre riadenie projektov v sociálnom zariadení Subsidium. To priamo spadá pod KSK. Do funkcie sa dostal bez konkurzu.
Verejnosti je predovšetkým známy v súvislosti so Spišsko–Gemerským sociálnym podnikom, na ktorého projekte sa so svojou straníckou kolegyňou Leou Grečkovou podieľal. Neskôr, po preukázaní problémov, sa od neho v médiách dištancoval. Sociálny podnik dopadol fiaskom a momentálne je v konkurze. „V súvislosti s týmto podnikom si uplatňujeme pohľadávku vo výške 1,3 milióna eur,“ informovala hovorkyňa ministerstva práce Slavomíra Selešová.
V tohtoročných marcových voľbách do NR SR Ján Babič opätovne kandiduje za Smer–SD.
jak
Plány
Subsidium chcú modernizovať
Za plánmi modernizácie zariadenia je hlavne energetická náročnosť budovy a konkurencieschopnosť.
„V dobe, keď sa stavala táto budova, sa nepozeralo na energetickú náročnosť. Pripravované projekty majú hlavne smerovať k jej zníženiu. Ide o zatepľovanie, výmenu okien, či zavedenie tepelných čerpadiel. V súčasnosti čakáme na nové výzvy v rámci regionálneho operačného programu,“ hovorí riaditeľka Subsidia Mária Wernerová.
jak
Názory
Čo hovoria odborníci
Podľa dvoch oslovených odborníkov je vzniknutá situácia zákonná.
„Z pozície zamestnanca nedochádza ku konfliktu záujmov pri rozhodovaní o rozpočte organizácie. Nezlučiteľná je len pozícia poslanca a štatutára tejto organizácie. Napriek tomu, že výberové konania nie sú v tomto prípade povinné, odporúčame ich robiť. Je to najtransparentnejší spôsob, ktorý je často aj najefektívnejšou formou ako vybrať dobrého zamestnanca,“ tvrdí Ivan Rončák z Transparency International Slovensko.
Podobný názor má aj Rasťo Diovčoš z Aliancie Fair Play. Takéto formy osobných známostí údajne veľmi negatívne pôsobia na vývoj našej spoločnosti. „Vždy je lepším modelom fungovania systému, ak sú výkonné pozície oddelené od tých, kde sa pravidlá vytvárajú, ako napríklad funkcia poslanca. Predovšetkým by však samosprávy mali dbať o to, aby si vytvorili podrobné vnútorné pravidlá. Pravidlá by mali zamedziť podozreniam z konfliktu záujmov a vďaka nim by každý mohol kontrolovať činnosť týchto inštitúcií. Za veľmi nešťastné pre zdravý vývoj spoločnosti považujem to, že sa ešte stále považujú osobné známosti za výraznú hodnotu aj v oblastiach, kde by malo ísť výlučne o súťaž kvality projektov,“ konštatuje Diovčoš.
jak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer