ŠTÍTNIK. Záhada okolo organu v štítnickom evanjelickom kostole je pravdepodobne vyriešená. Dlhoročné dohady, či ide alebo nejde o najstarší organ na Slovensku, mala ukončiť dendrochronologická skúška.
Viac ako dva mesiace trval výskum docentovi Vladimírovi Bahýlovi z Technickej univerzity vo Zvolene. Výsledkom je rok 1484. Vtedy narástol posledný letokruh dreva, ktoré sa na stavbu organu použilo.
„Kým vyrobili organ, mohlo to trvať aj 20 rokov. Čiže v rokoch 1505 až 1510 už mohol byť na mieste. Tým pádom ide o najstarší funkčný organ na Slovensku a jeden z najstarších v Európe,“ tvrdí Bahýl.
Dendrochronológii sa V. Bahýl venuje už viac ako 20 rokov. Za toto obdobie si vytvoril veľkú databázu obsahujúcu údaje o šírkach letokruhov stromov. Dnes dokáže určiť obdobie, kedy strom rástol, až 9–tisíc rokov dozadu.
„Šírky letokruhov sa vzhľadom ku klimatickým zmenám a slnečnej aktivite neopakujú. Sú ako odtlačky prstov,“ hovorí Bahýl.
V tomto konkrétnom prípade pracoval s údajmi o šírkach letokruhov stromov, ktoré rástli v období od roku 1300 až po rok 1700. Tie porovnával s 84 vzorkami letokruhov z organu. Tak zistil, že posledný letokruh na doske z organu rástol už v roku 1484. Keď k tomu pripočítame čas potrebný na jeho výrobu, mohol organ fungovať už začiatkom 16. storočia.
Vek organu sa dá určiť aj uhlíkovou metódou
Okrem dendrochronologickej skúšky poznáme aj iné metódy určovania veku artefaktov. Jednou z nich je uhlíková metóda C14. Princípom tejto metódy je znalosť polčasu rozpadu izotopov uhlíka C12 a C14. Táto metóda dokáže určiť obdobie, ale veľmi nepresne, s možnou odchýlkou plus–mínus 50 rokov.
Ďalšou nevýhodou je, že pri uhlíkovej metóde treba odobrať zo skúmaného predmetu vzorku s hmotnosťou najmenej 20 gramov. Pri vzácnom organe by to mohlo predstavovať problém.
„Nemyslím si, že je potrebné skúmať ho ešte aj uhlíkovou metódou. Svojimi výsledkami som si stopercentne istý. Takýchto určovaní máme za sebou desiatky a ešte nikdy som sa nepomýlil,“ zaručuje hodnovernosť prijatých záverov dendrochronológ Bahýl.
Fakty
Jeden organ, dva dátumy
Dostupné literárne zdroje doposiaľ uvádzali dva odlišné dátumy, kedy mohol byť organ vyrobený.IKoniec 15. alebo 17. storočia.
V prípade prvej teórie by bol organ jeden z najstarších v Európe. Ak nie, nebol by z hľadiska svojho veku až natoľko významný.
Koniec 17. storočia potvrdzoval aj rok vyobrazený na samotnom organe. Až doteraz sa však nikto nepokúsil vedeckou metódou jeho vek dokázať.
jak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer