Priesaky vody zo zatopenej bane Mária na prvý pohľad výrazne znečistili rieku Slaná až po hranice s Maďarskom. Oranžová voda z bane údajne neobsahuje nebezpečné kovy.
ROŽŇAVA. Už takmer sedem rokov presakuje do rieky Slaná kyslá voda zo zatopenej bane Mária. Na rieke to zatiaľ viditeľné nebolo.
„Ešte nikdy to nebolo znečistené v tak veľkom rozsahu, ako môžeme sledovať v týchto dňoch. Červenkastá pena je aj dolu pri Bretke a máme správy, že stopy znečistenia sú viditeľné až po hranice s Maďarskom,“ hovorí Ondrej Plavucha, hlavný hospodár miestneho rybárskeho zväzu v Rožňave.
Podľa našich informácií z obvodného úradu životného prostredia obsahuje kyslá voda z bane najmä oxid železitý. Nebezpečné ťažké kovy v nej údajne nie sú.
Úhyn rýb nezaznamenali
Miestnych rybárov situácia na rieke značne znepokojuje. Obávajú sa opakovania situácie, kedy vypúšťanie kalov zo Sideritu spôsobilo takmer vymretie časti rieky. Rovnaký scenár podľa všetkého našťastie zatiaľ nehrozí a miestny rybársky zväz nemá o úhyne rýb žiadne správy.
„V súčasnosti sa situáciou zaoberá krajský ichtyológ. Prípadné škody zatiaľ nevieme povedať, pretože musí prebehnúť ichtyologický prieskum. Vieme ale, že v tejto časti rieky ryby určite boli. Vysádzali sme tu vo veľkom pstruhy. Snáď bude všetko v poriadku,“ konštatuje s obavami Plavucha
Na obvodnom úrade životného prostredia údajne o probléme vedia. Presakujúca voda vraj neobsahuje zdravie ohrozujúce nebezpečné kovy.
„Posledné vzorky sa odoberali v decembri a bol v nich vysoký výskyt železa. Viditeľné červenkasté usadeniny sú s najväčšou pravdepodobnosťou oxid železitý. Jediným negatívom vody z bane je jej kyslé PH,“ uviedol náš zdroj z úradu životného prostredia v Rožňave.
Sasvári: Pracujeme na úpravni
Dobývacie práva na baňu Mária patria firme Gemer–Can, ktorá má v záujme banskú činnosť obnoviť. Investorom je kanadská spoločnosť Global Minerals Ltd. Skôr ako sa ale dostanú k žile Strieborná, musia zo zatopenej bane vodu odčerpať.
„Momentálne sa pracuje na úpravni, pomocou ktorej sa bude odčerpávaná voda filtrovať. Tá bude postavená do konca februára,“ informoval denník Korzár konateľ spoločnosti Gemer-Can Tibor Sasvári.
Na margo vody presakujúcej do rieky Slaná povedal: „Tento problém bol už predtým, ako sme sem prišli. Vzorky vody týždenne odoberáme a monitorujeme.“
Fakty
Zatopená baňa
Baňu Mária dal bývalý krachujúci podnik Želba v roku 2000 zatopiť pre údajnú ekonomickú neefektívnosť.
Štát toto rozhodnutie odobril aj napriek protestom odborníkov, ktorí tvrdili, že ide o zbavovanie sa hodnotného ložiska farebných kovov.
V roku 2005 bola baňa kompletne zatopená. Viac ako 900–tisíc kubických metrov vody zalialo v bani kilometre chodieb, množstvo techniky a státisíce ton rudy s obsahom medi, ortuti, arzénu, antimónu, ale aj striebra či zlata. Odvtedy z nej nekontrolovateľne uniká a presakuje kyslá voda.
jak
Názor
Čo hovoria ochrancovia prírody
Prekyslenie potokov a riek môže mať na životné prostredie negatívny vplyv. O to viac, keď je situácia neriešená niekoľko rokov.
Na to, aby sme dopady mohli skutočne poznať, je podľa hovorkyne Greenpeace Slovensko Lucie Szabovej potrebný dôkladnejší výskum: „Treba urobiť hlbší rozbor vody, ktorá presakuje do rieky, na jednotlivé látky, ktoré sa v nej nachádzajú a jej kyslosť spôsobujú. Ďalej by bolo potrebné zamerať pozornosť na celkový vplyv na rieku Slaná. Vo všeobecnosti má kyslosť vody negatívny vplyv na živočíchy a rastliny vo vode, ako aj na mikroorganizmy v pôde a následne rastliny. “
jak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer