Investícia, pri ktorej sa má spaľovať aj toxický odpad, názorovo rozdelila ľudí v obci Nižná Slaná.
NIŽNÁ SLANÁ. Plánovaná investícia vo výške 30 miliónov eur do úpravárenského komplexu, v ktorom má firma Eco Global vyrábať vysokopecné pelety, rozdelila obyvateľov obce Nižná Slaná na dva tábory.
Jedna skupina zámer vytvoriť nové pracovné miesta v chudobnom regióne víta, druhá sa obáva ďalšieho poškodenia už zdevastovaného životného prostredia predchádzajúcou ťažbou železnej rudy.
Začiatkom novembra prebehla v obci anketa, kde väčšina obyvateľov s výstavbou zariadenia na zhodnocovanie odpadu súhlasí.
Podľa odporcov bola zmanipulovaná pretože anketové lístky neboli nijakým spôsobom označené. Zároveň obviňujú starostu Jána Vielohu (Smer-SD), že spolu s investorom zahmlieva fakty.
O spaľovaní nebezpečných odpadov ako aj o ukončenom procese EIA (posudzovania vplyvov na životné prostredie) sa údajne dozvedeli keď už bolo neskoro.
Eco Global občania odmietli už v roku 2010
Situácia v obci Nižná Slaná dospela až do štádia, v ktorom sa obe názorové skupiny obviňujú z klamstva. Podľa bývalého starostu obce Martina Gallíka súčasný starosta Vieloha a investor schválne zamlčali pred občanmi dôležité fakty.
Investičný zámer firma Eco Global predstavila po prvýkrát občanom Nižnej Slanej v roku 2010. Tí ju vtedy podpisovou akciou odmietli.
„Dlho bolo vo veci ticho a potom sa objavil v máji tohto roku na úradnej tabuly oznam, že môžeme nahliadnuť do investičného zámeru. Z akého dôvodu, to sme netušili. Následne 27. júna schválili v obecnom zastupiteľstve uznesenie, z ktorého vôbec nie je jasné, že dali súhlas na začatie procesu EIA (posudzovanie vplyvov na životné prostredie),“ hovorí Gallík.
Jeho slová potvrdzuje aj poslanec obecného zastupiteľstva Stano Beňo. „Myslel som si, že ide len o informatívne stanovisko. Investor nám nikdy nič nepovedal o spaľovaní nebezpečného odpadu. Takéto zavádzanie nebolo fér.“
Vieloha: Urobil som všetko v zmysle zákona
Starosta obce Nižná Slaná Ján Vieloha akékoľvek obvinenia odmieta. „Dodržali sme všetko, čo sme mali. Ministerstvo životného prostredia nám v máji zaslalo list so žiadosťou o rozhodnutie zastupiteľstva vo veci posúdenia vplyvov zámeru na životné prostredie. List ako aj oznam o tom, že máme k dispozícii investičný zámer investora, viseli na úradnej tabuli obce viac ako mesiac. Kto tvrdí niečo iné, tak klame,“ tvrdí Vieloha a dodáva, že v obci s nezamestnanosťou nad 30 percent si nemôže dovoliť vykopnúť investora bez toho, aby nedal kompetentným orgánom preskúmať, aký bude mať táto činnosť vplyv na životné prostredie.
„Rozhodlo o tom zastupiteľstvo. Isté nie je nič a nech nikto nevraví, že proces je nezvratný. Chceme veriť odborníkom, že tento investor je solídny a seriózny partner a nie, že nás chce oklamať.“
Ako uviedol pre denník Korzár vedúci odboru environmentálneho posudzovania Gabriel Nižňanský, je poľutovaniahodné, že počas dlhého procesu posudzovania EIA nedostali zo strany občanov žiadne pripomienky.
„Ak by sa tak stalo, automaticky sa stávajú účastníkmi konania. Nestalo sa tak a preto sa podľa zákona posudzoval len investičný zámer,“ dodal Nižňanský. Eco Global získalo EIA 17. októbra 2011.
Vieloha si myslí, že všetky potrebné informácie boli k dispozícii a o EIA mali ľudia vedieť. „Bolo to na všetkých dokumentoch. Keby si niekto pozrel, čo zákon 24/2006 znamená, tak by to zistil,“ konštatuje Vieloha
Podľa ankety ľudia z obce závod chcú
V druhej polovici júla tohto roku sa uskutočnilo v Nižnej Slanej verejné zhromaždenie. Výstupom z neho bolo potvrdenie o tom, že o investičnom zámere sa budú môcť písomne vyjadriť samotní občania.
„O EIA na tomto zhromaždení znova nepadlo ani slovo. V tom čase už prebiehal proces posudzovania dopadov na životné prostredie a oni nám znova predstavili už raz predstavený zámer. Na základe výstupov z neho mal starosta jednoznačne vyhlásiť referendum. To malo byť už vyhlásené aj minulý rok. Aký zmysel má anketa, keď už ministerstvo dalo súhlasné stanovisko a čaká sa už len na finálne povolenia zo strany krajskej inšpekcie životného prostredia,“ myslí si Gallík.
Namiesto referenda dal starosta Vieloha zrealizovať anketu. Bál sa, že by sa na ňom nezúčastnilo dostatočné množstvo ľudí. „Vieme, akí sú ľudia v týchto veciach skeptickí. Preto som radšej zvolil anketu.“
Celkovo sa na nej zúčastnilo 635 ľudí a odpovedali na otázku, či súhlasia so spustením prevádzky úpravárenského komplexu na zhodnocovanie odpadov. Za bolo 365 občanov a proti 270.
Vzhľadom na to, že anketové lístky neboli nijakým spôsobom označené, či opečiatkované, vynára sa otázka možného zmanipulovania výsledkov tejto ankety.
„Pokiaľ niekto napáda moju dôveryhodnosť, musí to najprv dokázať. Urobil som všetko, aby sa každý občan mal možnosť vyjadriť. Anketové urny mali k dispozícii poslanci a počítali sa priamo na zastupiteľstve,“ uviedol Vieloha
Ako občania bojujú proti investícii
- Okrem petície chcú členovia petičného výboru, v ktorom sú aj starostovia viacerých obcí založiť občianske združenie za čistú Slanskú dolinu. Budúcnosť regiónu vidia predovšetkým v rozvoji cestovného ruchu.
- Začali tlačiť varovné letáky pre informovanie širokej verejnosti. Upozorňujú v nich na negatívne dopady spaľovania toxických odpadov a spôsob ich šírenia v Slanskej doline.
- Zaslali otvorený protest na najvyššie vládne miesta. „Podľa Ústavy SR má každý občan právo na priaznivé životné prostredie, pričom plánovaná prevádzka úpravne v kontexte s priemyselnými aktivitami z minulosti nám toto právo upiera,“ píšu na záver listu starostovia.
jak
Majiteľ pozemku: Budem investíciu blokovať
Ivan Ondrej je majiteľom jedného z pozemkov, na ktorom stojí závod - dnes už skrachovaného Sideritu. Za jeho používanie nevidel od bývalého vedenia žiadnu kompenzáciu napriek tomu, že o ňu niekoľkokrát žiadal. Dnes už spolu s mnohými ďalšími vlastníkmi pozemkov náhradu za jeho využívanie nechce.„Budem sa snažiť investícii zabrániť. Sľubom o tom, ako sa budú všetky ekologické pravidlá dodržiavať, neverím. Máme už svoje skúsenosti. Aj za Sideritu bolo všetko podľa noriem a limitov. Preto som musel vymieňať kvôli exhalátom okná, strešné krytiny, či odkvapovú rúru. Samozrejme bez akejkoľvek náhrady,“ hovorí pán Ondrej.
Kedysi sa venoval včelárstvu, no všetky mu zahynuli. „Investoval som do nich znovu. Kto mi zaplatí, keď sa opäť pominú? Podľa mňa ide prakticky o postavenie nového závodu a je to jednoznačný podvod na občanoch. V skutočnosti neexistuje záujem u ľudí, v akých podmienkach tu žijeme,“ myslí si Ondrej.
jak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer