Zimný štadión v Rožňave otvoria pre verejnosť už 18. novembra. Od postavenia štadióna v roku 1987 sa toho veľa nezmenilo.
ROŽŇAVA. K zime neodmysliteľne patrí aj korčuľovanie na ľade. Rožňavčanom na tento účel slúži mestský zimný štadión už takmer 25 rokov.
Od slávnostného otvorenia plány na jeho zakrytie či rekonštrukciu tribún ostávajú nesplnené bez akejkoľvek pozitívnej vyhliadky do budúcnosti.
Prevádzkovanie štadióna každoročne stojí mesto od 16– do 23–tisíc eur. Výška straty je priamo úmerná tomu, aká chladná bude nastávajúca zima.
Čím väčšia zima, tým menšie náklady
Prevádzkové náklady mestského zimného štadióna sú hradené takmer výlučne z mestskej pokladnice. Počas zimnej sezóny sa pohybujú od 50– do 70–tisíc eur. Z dosiahnutých ziskov sa tieto náklady znížia približne o dve tretiny. Zvyšok je každoročná strata.
Podľa Ivana Štiglitza z Technických služieb mesta Rožňava sa náklady na prevádzku každoročne líšia. Závisí to vraj od počasia.
„Čím je väčšia zima, tým sú naše výdavky na obslužné stroje a chladenie ľadu menšie. Pokiaľ je teplejšie, náklady iba na elektrickú energiu môžu v extrémnych prípadoch stúpnuť až desaťnásobne,“ hovorí Štiglitz.
Minulý rok kvôli teplému počasiu štadión otvorili až 27. novembra. Tento rok to bude o 9 dní skôr. Urobiť a udržať ľad je možné, pokiaľ nočná teplota nepresahuje 5 °C a denná 10°C.
„Najťažšie je udržať prvú, pôvodnú vrstvu ľadu, ktorá je tenká len niekoľko milimetrov. Ak je už ľad hrubší, štadión je možné prevádzkovať aj pri vyšších denných teplotách,“ konštatuje Štiglitz.
Štadión za cenu strát môže slúžiť ešte dlho
Z technického hľadiska môže budova zimného štadióna slúžiť verejnosti ešte množstvo rokov bez výraznej investície. Cenou sú vysoké, každoročné finančné straty. Horšie je to už ale s 30–ročnými rolbami, ktoré musia každoročne opravovať.
Energetickú náročnosť zimného štadióna by mohlo znížiť iba jeho zakrytie. „Už pri otváraní koncom 80. rokov existovala predprojektová príprava na opláštenie. Odvtedy sa ale nič neudialo, lebo mesto na to jednoducho nemá,“ tvrdí Štiglitz a dodáva, že takáto investícia by sa mohla vyšplhať do výšky viac ako milión eur.
Ľadovú plochu prenajímajú
Najväčšie zisky dosahuje štadión pri hodinovom prenajímaní, za ktoré sa platí 17 eur v pracovných dňoch a 34 eur cez víkend.
„Verejné korčuľovanie nie je ekonomicky návratné. Oveľa viac sa oplatí ľadovú plochu prenajímať. Chceme šetriť, a preto sme museli nájsť kompromis ohľadom časového harmonogramu,“ informuje Štiglitz.
O prenajatie ľadovej plochy už prejavili záujem mnohé stredné a základné školy, miestny hokejový klub, ako aj hokejoví amatéri – nadšenci.
„Veľmi rád sa chodím v zime korčuľovať. Je to príjemné spestrenie športových aktivít. Napriek tomu, že štadión nevyzerá ktovie– ako, som veľmi rád, že tu vôbec je. Extra služby nepotrebujem. Stačí mi šatňa na prezlečenie a možnosť kúpiť si teplý čaj,“ hovorí študent Tomáš Keteleš, ktorý sa na otvorenie už veľmi teší.
Vášnivých korčuliarov čaká ale predsa len jedna novinka – čerstvo vymaľované zábradlia a tribúna.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer