ROŽŇAVA. Úrad pre verejné obstarávanie dal ešte vo februári tohto roku mestu vysokú pokutu za nedodržanie zákona o verejnom obstarávaní.
Poslanci sa nakoniec rozhodli s úradom súdiť a odvrátiť tak hrozbu nútenej správy, ktorá by pri zaplatení pokuty hrozila.
Mesto v tomto prípade zastupuje advokátska firma Jána Čarnogurského. Ak proces prehrá, Rožňava zaplatí súdne trovy a spomínanú pokutu najneskôr do troch rokov od rozhodnutia.
V prípade opačného verdiktu advokátskej kancelárii vyplatí 5 percent zo súdenej sumy, čo je približne 13–tisíc eur.
Mesto bude platiť, otázne je koľko
Primátor sa minulý týždeň osobne stretol s advokátom Jánom Čarnogurským. Dátum súdneho pojednávania zatiaľ nevytýčili. Kým súd nerozhodne, platí odklad plnenia pokuty.
Podľa primátora Vladislava Laciaka (nez.) by sa súdny spor mohol ukončiť v prvej polovici roku 2012. „Vynesenie verdiktu očakávam na jar alebo v lete budúceho roku,“ informoval na minulotýždňovom zasadnutí mestského zastupiteľstva.
Ak sa tak stane, buď mesto zaplatí spomínanú pokutu alebo sumu za advokátske služby. Náklady zo zastupovania mesta sa majú zosobniť primátorovi alebo zodpovedným osobám.
Politickú zodpovednosť nesie primátor
„Z môjho pohľadu je zodpovedný primátor. Konečný podpis dáva on a taktiež je zodpovedný za pracovníkov, ktorí mu pripravujú potrebné materiály. Do personálnych otázok mestského úradu nás nepustil a odmietol aj personálny audit,“ myslí si poslanec Rado Kovács (nez.).
Laciak zodpovednosť prijal, ale dôsledky nevyvodil: „Prijímam politickú zodpovednosť a rozmýšľal som aj o abdikácii. Rozhodol som sa ale počkať, kým sa táto vec dotiahne do konca,“ povedal tesne po zverejnení pokuty na rokovaní zastupiteľstva primátor.
Podľa platného zákona škoda môže byť zosobnená najviac do výšky trojnásobku priemerného mesačného platu. Primátor Rožňavy poberá plat 1 946 eur.
Byty už rozdeľujú nájomníkom
Kľúče od nových bytov začalo mesto rozdeľovať nájomníkom od stredy 2. novembra. „Byty prideľujeme maximálne na tri roky s možnosťou predĺženia,“ uviedla prednostka mestského úradu Darina Repaská.
Rožňava dala postaviť 90 bytov na sídlisku Družba za celkovú sumu približne 5,2 milióna eur. Na tento projekt mesto dostalo od Štátneho fondu rozvoja bývania úver vo výške 3,2 milióna a nenávratný finančný príspevok 20–tisíc eur. Ministerstvo výstavby poskytlo dotáciu vo výške 1,3 milióna eur a mesto sa podieľalo na spolufinancovaní projektu sumou 560–tisíc eur.
Koncom septembra sa uskutočnila na mestskom úrade kontrola zo strany Štátneho fondu rozvoja bývania ohľadom plnenia zmluvných podmienok.
„Poskytnutá podpora bola realizovaná v súlade s účelom,“ konštatovala z uvedenej správy Repaská a dodala, že kontrola nenašla žiadne rozpory so zákonom.
„Táto stavba bola zrealizovaná bez akýchkoľvek chýb a pochybností,“ povedal na margo tejto kontroly Laciak.
Fakty
Prečo mesto dostalo pokutu
Primátor Vladislav Laciak podpísal 27. januára 2009 zmluvu so stavebnou firmou J. P. Stav na výstavbu 90 bytov na sídlisku Družba len jeden deň po písomnom oznámení výsledku verejného obstarávania.
Mesto Rožňava tak nedodržalo zákon o verejnom obstarávaní, podľa ktorého verejný obstarávateľ (mesto) môže uzavrieť zmluvu alebo rámcovú dohodu s úspešným uchádzačom (J. P. Stav) najskôr štrnásty deň odo dňa odoslania oznámenia o výsledku vyhodnotenia ponúk všetkým uchádzačom.
Za porušenie zákona týkajúceho sa zmluvy vo výške viac ako 5,2 milióna eur dostalo mesto od Úradu pre verejné obstarávanie začiatkom roka pokutu vo výške 5 percent z tejto sumy.
Vedenie mesta na čele s primátorom Laciakom tento fakt pred poslancami a občanmi Rožňavy až do polovice júna tajilo.
jak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer