GEMERSKÁ POLOMA. Spoločnosť VSK Mining v týchto dňoch dokončila rozsiahle prieskumné práce na ložisku mastenca pri Gemerskej Polome a vyhodnotila vlastnosti nerastu na jeho ďalšie spracovanie.
„Naše očakávania sa naplnili. Ide o jedno z najväčších ložísk mastenca tej najvyššej kvality na svete. Mineralogickou čistotou a štruktúrou je porovnateľné s najhodnotnejšími náleziskami v Číne, Indii a Pakistane,“ uviedol počas oficiálnej tlačovej konferencie Robert Schmid, výkonný riaditeľ Rakúskej firmy Schmid Industrieholding – hlavného spoločníka firmy VSK Mining.
Začatie ťažby a úpravy mastenca spoločnosť plánuje do roku 2014. Celková výška investície sa zatiaľ pohybuje vo výške 20 miliónov eur.
Životnosť bane je viac ako 50 rokov
Rozsiahly geologický prieskum obsahoval spolu 55 hĺbkových vrtov s celkovou dĺžkou 3,7 kilometra. Investor tu od roku 2006 vyrazil 4,2 km dlhú štôlňu vedúcu k ložisku a 320-metrovú vetraciu šachtu.
„V ložisku sa nachádza približne 5 milónov ton mastenca,“ povedal počas konferencie generálny riaditeľ VSK Mining Ernst Haidecker.
Podľa odborníkov pri zohľadnení predpokladanej priemernej ročnej ťažby je možné odvodiť životnosť bane na viac ako 50 rokov.
Haidecker: Veľký predprogram sme ukončili
Podľa riaditeľa Schmid Industrieholding celkové doterajšie investície spoločnosti do projektu predstavujú viac ako 20 miliónov eur. Počas týchto prípravných prác projekt dlhodobo zamestnal 41 ľudí. Ide o najväčšiu investíciu v slovenskom baníctve bez akejkoľvek štátnej dotácie.
„Veľký predprogram sme ukončili. Sme na prahu ďalšej dôležitej investície,“ hovorí Haidecker.
Myslí tým výstavbu úpravárenského komplexu potrebného na opracovanie mastenca pred jeho expedíciou na trh.
„S výstavbou komplexu sme pripravení začať v prvej polovici budúceho roka, momentálne sme v procese získavania všetkých potrebných povolení,“ konštatuje Haidecker a dodáva, že táto úpravňa bude taktiež v obci Gemerská Poloma.
Po dobudovaní tohto komplexu v horizonte dvoch rokov už nič nebude brániť začatiu ťažby.
Niekoľko stoviek pracovných miest
Ročne by sa malo po spustení bane vyťažiť až 100–tisíc ton mastenca a prácu si v nej nájde množstvo ľudí z tohto regiónu.
Podľa Schmida to v dlhšom časovom horizonte znamená niekoľko stoviek pracovných miest. Po spustení samotnej ťažby nepriamo vzniknú ďalšie pracovné príležitosti, ako aj zákazky pre firmy z regiónu. Ide hlavne o nadväzujúce činnosti ako stavebníctvo, doprava a špedícia.
Pre samosprávu v Gemerskej Polome je zas prínosná tzv. banská renta, ktorú investor uhrádza za vyťaženú horninu a dobývací priestor.
Vyťažený mastenec bude exportovaný na svetové trhy. Ide o nevyhnutnú surovinou predovšetkým v papierenskom, farmaceutickom a lekárskom priemysle.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer