BETLIAR. Z úspešnej sezóny sa tento rok teší Slovenské národné múzeum (SNM) Betliar v Rožňavskom okrese. Kaštieľ Betliar, hrad Krásna Hôrka a Mauzóleum totiž navštívilo v prvom polroku o 2000 ľudí viac ako vlani. Spolu ich tak prišlo 40.000. Expozície Betliara však lákali nielen domácich.
"Podiel zahraničných návštevníkov na celkovej návštevnosti je približne 30 %," povedala TASR Lenka Bischof z Oddelenia histórie, výstavnej činnosti a propagácie. Nárast podľa nej pokračoval aj v druhom polroku. Najpočetnejšou skupinou zo zahraničia boli už tradične Maďari. Tí tvoria 70 % zahraničných návštevníkov.
"Pomerne často si prichádzajú obzrieť naše expozície aj z Čiech a po nemecky hovoriacich krajín. V menšej miere sa objavujú po taliansky alebo rusky hovoriaci turisti. Zaznamenali sme napr. aj návštevníkov z Brazílie, Angoly, Afganistanu alebo Litvy," priblížila ďalej Bischof.
Kaštieľ v letnej turistickej sezóne ponúka bežne prehliadky v anglickom jazyku a tie sú podľa nej hojne využívané. Lektorovanie zabezpečujú po celý rok v maďarčine, na objednávky však vyjdú v ústrety s nemeckým jazykom, na hrade a v mauzóleu sa návštevníkom prihovoria aj v ruštine. "Pre ďalších zahraničných turistov máme k dispozícii skrátené lektorské texty v iných cudzích jazykoch talianskom a francúzskom," upozornila Bischof. Prehliadka v cudzom jazyku je pritom v rovnakej cene ako v slovenčine.
Múzeum Betliar sa špecializuje na múzejnú dokumentáciu života šľachty. Sídli v niekdajšom poľovníckom kaštieli rodiny Andrássyovcov (národná kultúrna pamiatka), ktorý je situovaný v rozsiahlom romantickom parku v Betliari.
Hrad Krásna Hôrka stojí na kopci a tvorí dominantu širokého okolia. Pochádza z prvej polovice 13. storočia.
Mauzóleum Andrássyovcov je vysunutou expozíciou múzea, patrí medzi najhodnotnejšie pamiatky secesného umenia na Slovensku. Postavili ho ako rodinnú kryptu v r. 1903-1904 pre Dionýza Andrássyho a jeho manželku Františku.
V tomto roku napr. ponúkalo múzeum od mája do septembra ukážky porcelánu z Herendskej manufaktúry v Maďarsku, ktorá zásobovala porcelánom napr. cisársky dvor vo Viedni, dvor britskej kráľovnej Viktórie, známych Rotchildovcov alebo aj bývalých majiteľov kaštieľa Andrássyovcov. Vďaka inej výstave sa mohli dozvedieť viac informácií aj o vynálezcovi kníhtlačiarenského remesla Johannesovi Gutenbergovi.
V lete pripravilo múzeum tiež multimediálnu výstavu Levočská biela pani, promenádne koncerty, večerné prehliadky a nedeľné popoludnia plné vzdelávacích programov s tvorivými dielňami pre rodiny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer