GEMERSKÁ HÔRKA. Podľa Borisa Prihradského z pálenice Febora, tohtoročná sezóna bude slabšia kvôli nedostatku úrody ovocia.
„Sezóna je od augusta do marca. V auguste a septembri sa najviac pália čerešne, marhule a hrušky. Počas ďalších mesiacov sú to potom jablká, drienky či slivky. Najviac to nakoniec závisí od počasia. Ak sú v máji mrazy, ovocia sa veľa neurodí. Takáto sezóna nás čaká už po tretí rok.“
Murko: Slivky sa tento rok neurodili
Košičania vlastniaci chalupy v obci Lúčka si chodia páliť ovocné destiláty pravidelne. Kedysi bola aj v tejto obci pálenica, ale tú už zavreli.
„Najprv si dal vypáliť pálenku sused, a ten nám odporučil pálenicu v Gemerskej Hôrke. Pestujem vzácne biele slivky, tzv. belice, a chodíme aj zbierať drienky do okolia obce. Z tohto ovocia si potom nechávame páliť destiláty. Posledne som dal vypáliť desať fliaš aj pre bývalého prezidenta Rudolfa Schustera,“ pochválil sa nám Peter Murko z Košíc.
Tohtoročná úroda sliviek ho však sklamala. „Takmer žiadne neboli. Aspoň že sú tie drienky. Suseda sa ešte pridá s hruškami a o vianočné darčeky pre priateľov mám postarané,“ dodal Murko.
Okrem neho si z obce Lúčka dáva páliť ovocné destiláty približne ďalších šesť Košičanov.
Najlepší destilát je z Gemerskej Hôrky
Len v Rožňavskom okrese je 6 páleníc. S najhodnotnejšími vzorkami sa môžu ich majitelia prezentovať na domácich i zahraničných súťažiach.
Sedemnásteho septembra sa v Komárne konali majstrovstvá Slovenska s názvom Zlatý destilát Dunaja. Súťaže sa zúčastnili aj „páleničiari“ z Čiech, Maďarska a Srbska. V tvrdej konkurencii získala pálenica Febora 8 zlatých a 2 strieborné medaily. „Najvzácnejšia je cena ministra pôdohospodárstva Zsolta Simona (Most–Híd) za najlepší destilát,“ hovorí Prihradský. V celkovom hodnotení pestovateľských páleníc dosiahli výborné druhé miesto.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer