Miestom konania tohtoročného Rožňavského jarmoku bolo netradične Sídlisko Juh, kde počas troch dní jarmočníci ponúkali pestrú paletu tovaru všakovakého druhu. Azda najviac návštevníkov zaujali drevené výrobky v uličke ľudových remesiel. Niektorí obdivovali drevené hračky, iní dali prednosť nákupu varešiek, misiek či prútených košíkov.
ROŽŇAVA. „Zdá sa mi, že tento druh tovaru je tu novinkou a nemá dlhú tradíciu. Drevené výrobky sú lákavým artiklom, ale v okolí Komárna je po nich väčší dopyt. Ľudia si však musia zvyknúť a verím, že keď o rok prídem, klientela bude lepšia,“ povedal Lórant z Debrecína, ktorý bol v Rožňave po prvýkrát.
Ženy najviac zaujali stánky s textilom či záclonami a muži viac pozornosti venovali priestorom s autovýbavou a náradím rôzneho druhu. Dopyt bol aj po domácom včeľom mede.
„Ľudia vedia kvalitný med oceniť a najčastejšie dávajú prednosť nákupu od domácich výrobcov tohto produktu. Najviac sa nám míňal lesný med,“ pochvaľoval si predavač zo Silice.
Kým niektorí zákazníci odchádzali s naplnenými taškami, iní sa len tak prechádzali a obdivovali sortiment. „Na jarmoku si toho veľa nekupujem a skôr chodím iba zo zvedavosti. Bez nejakej drobnosti sa však domov nevrátim. Ináč ma zaráža, že hlavne trdelníky a perníkové srdcia sú dosť predražené,“ konštatovala pani Eva z Mokraniec.
Bez burčiaka to nejde
Aj pri stánkoch s občerstvením bolo rušno. Väčšina návštevníkov si nenechala ujsť príležitosť pochutnať si na pečenej klobáske. Samozrejme bez ochutnávky burčiaka by jarmok nebol jarmokom. Iní sa sústredili pred tribúnou, kde počas jarmočných dní atmosféru spestril hodnotný kultúrny program v podobe vystúpení folklórnych skupín, súborov, ľudovej či rockovej hudby.
K negatívam jarmoku patrila slabšia propagácia, miesto či informovanosť ľudí. Kým z väčšiny stánkov sprevádzali kupujúcich milo sa usmievaví predavači, niektoré stánky hlavne s druhotriednym brakovým „handrovým“ tovarom pôsobili neesteticky a predavači svojím pokrikovaním na zákazníkov budili skôr negatívny dojem.
Nespokojnosť
Aj napriek tomu, že z centra fungovala kyvadlová doprava, veľa návštevníkov využívalo na dopravu miestne taxíky. „Prišla som z Rožňavského Bystrého a na sídlisko som sa doviezla taxíkom. Neviem o tom, žeby tu fungovali nejaké spoje,“ povedala nám pani s dieťaťom.
Predavačka s medovinou bola dosť nespokojná. „Chodím sem trikrát do roka, ale toto miesto je jednoznačne bokom a nenájdu ma tu ani moji stáli zákazníci. Cítiť to aj na tržbách.“
Autor: kcs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer