Káder už posilnila krídelníčka Z. Babaríková, v minulej sezóne obliekajúca dres Nitry.
ROŽŇAVA. Na sústredenie necestovali Rožňavčanky ešte v úplnej zostave. Aj preto sa nový kormidelník viac zameral na kondičnú časť prípravy. „Párkrát sme však boli aj v hale. Prvý týždeň prípravy sme využili aj na vzájomné spoznávanie. V súčasnosti pracujeme na tom, aby sme behom tohto, maximálne budúceho týždňa boli už v kompletnej zostave a mohli pokračovať na systéme hry ako v obrane, tak i v útoku,“ načrtol plány na najbližšie týždne tréner MBK Región Rožňava Jozef Lovík. Sústredenie mu však aj ukázalo, s ktorými hráčkami môže rátať v extralige. „Videl som, ako sú na tom kondične. Škoda, že prestávka po minulej sezóne bola taká dlhá. Budú si musieť jednak zvyknúť na tréningový proces, jednak si budeme musieť zvyknúť na seba navzájom,“ povedal J. Lovík a pokračoval: „Postupne sa už však ukazujú pozitíva a po doplnení kádra sa zvýši konkurencia v družstve, čo proces ešte viac skvalitní.“
V ďalšom období naisto čakajú Rožňavčanky dva turnaje. Jeden v Budapešti a druhý na domácej palubovke v polovici septembra. Okrem toho by ešte radi odohrali nejaké prípravné zápasy. Čo však nebude podľa trénera až také jednoduché, pretože možní súperi už majú zápasy naplánované.
Zložitá situácia
Nový tréner prišiel do Rožňavy v zložitej situácii klubu. Pred začiatkom prípravy totiž z neho odišlo päť hráčok, Kalafutová do zahraničia, Beňušková, Timková, Lászlóová a Kandráčová do Cassovie Košice. „Zvažoval som rôzne možnosti, no vedel som, do čoho idem,“ povedal J. Lovík, ktorý v minulej sezóne viedol extraligistky z Banskej Bystrice. Tento klub spolu s Nitrou a Prešovom sa však do novej sezóny neprihlásil. Nakoniec však na ponuku manažéra MBK Región Rožňava Á. Laca kývol. „Aj keď už bol pokročilý čas a voľné hráčky zo spomínaných troch klubov už boli rozobrané. V tom je naša situácia pri dopĺňaní kádra ťažšia. Rozhodli sme sa, že pôjdeme cestou slovenských hráčok. Jednak sa tu odzrkadľujú finančné možnosti, nielen rožňavského klubu, ale aj slovenského basketbalu. Má to však aj isté plus, keď dostanú šancu dievčence, ktoré ešte v extralige nepôsobili. Budú sa tam môcť na tejto úrovni etablovať,“ vysvetlil J. Lovík. Pre neho však bude prioritou stabilizovať tím. „Vytvoriť tím, ktorého jadro by zostalo aj v budúcej sezóne. Potom vidím svoju úlohu v tom, aby som pomohol hráčkam rozvíjať ich herné schopnosti či čítanie hry. Pri basketbale ako kolektívnej hre je dôležité, aby družstvo pôsobilo ako dobrý kolektív. Je to základ pre to, aby sme mohli pomýšľať na peknú hru, ktorou by sme potešili aj domáceho diváka,“ uviedol J. Lovík.
Kde tlačí päta
Okrem Babaríkovej majú v klube ešte záujem aj o ďalšie hráčky, no kým to nebude úplne dohodnuté, tréner Lovík nechcel spomínať konkrétne mená. „V hľadáčiku máme jednu podkošovú hráčku, no viac nás päta tlačí na obvode pri rozohrávke. Budeme to musieť riešiť,“ poznamenal kormidelník Rožňavy.
Snaha presadiť sa
Vzhľadom na to, že v aktuálnej sezóne bude v ženskej basketbalovej extralige len sedem družstiev, súťaž bude prebiehať štvorkolovo. Bude teda po všetkých stránkach náročnejšia. Na druhej strane však zo súťaže nevypadáva nikto. „Bude treba udržať hráčky v optimálnej forme a, samozrejme, ich motivovať, aby dosahovali dobré výkony nielen doma, ale aj na pôde súperov. To, že nikto nevypadáva, môže byť nevýhodou, hráčky môžu podľahnúť uspokojeniu,“ uviedol J. Lovík a pokračoval: „Na druhej strane si myslím, že každý tréner i každá hráčka majú snahu sa presadiť, podávať čo najlepšie výkony.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer