Krásnohorská jaskyňa pri obci Krásnohorská Dlhá Lúka ponúka pre odvážnych návštevníkov naozaj ojedinelý zážitok. Na vlastnej koži si môžete vyskúšať, aké je to byť jaskyniarom, vstúpiť do tajomného neznáma, kde vám na cestu svieti iba svetlo z vašej čelovky na prilbe. To všetko, samozrejme, pod dohľadom skúsených jaskyniarov zo Speleologickej vodcovskej služby (SVS) Slovenský kras, ktorá jaskyňu prevádzkuje.
KRÁSNOHORSKÁ DLHÁ LÚKA. Krásnohorská jaskyňa je jedna zo štyroch turisticky sprístupnených jaskýň na území Slovenska.
Záujemcom o prehliadku v blízkej obci zapožičajú potrebný výstroj v podobe špeciálnej kombinézy a prilby so svetlom.Prehliadka jaskyne trvá približne dve hodiny, pričom na jej konci čaká návštevníkov dych vyrážajúci pohľad na jeden z najväčších stalagnátov na svete.
Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že prejsť takouto jaskyňou bude fyzicky náročné, ale nie je to tak. Prehliadková trasa v dĺžke 450 metrov je sprístupnená pomocou drevených lavičiek, ktoré vedú nad podzemný tok, tečúci cez hlavnú časť jaskyne. Prevýšenia návštevníci prekonajú pomocou pevných oceľových rebríkov a občas sa ide priamo pôvodným terénom.
„Túto trasu pokojne absolvujú pohyblivejší dôchodcovia či rodiny s deťmi nad šesť rokov,“ hovorí jeden z vodcov Jaroslav Stankovič.
Na koniec to najlepšie
Prehliadková trasa asi po hodine vedie ku Kvapľu rožňavských jaskyniarov, stalagnátu vysokému takmer 34 metrov.
„Donedávna bol zapísaný v Guinnessovej knihe rekordov, ako najväčší kvapeľ sveta. Dnes to už neplatí, no napriek tomu ide o monumentálny výtvor prírody, ktorý nemá v jaskyniach mierneho klimatického pásma obdobu,“ uviedol počas prehliadky jaskyne Stankovič.
„Prišli sme sem s kolegami z práce a sme nadšení,“ hovorí s úsmevom 21–ročná Andrea Oroszová. „Celé putovanie jaskyňou bolo zážitkom. Úchvatné prírodné útvary som si vychutnala o to viac, že sme cestou k nim museli prekonávať rôzne terénne prekážky. Niekde boli laná, občas reťaze či lavičky a pod nami skoro stále neutíchajúci potok. To, čo nás čakalo na konci prehliadky, som naozaj nečakala, slovami ťažko opísať tie pocity. Pre mňa je to zážitok na celý život,“ dodáva na záver Andrea.
Krásnohorská jaskyňa
Je otvorená denne a vstupy do jaskyne sú počas sezóny (od 15. 6. do 15. 9.) o 9.00, 11.30 a 14.00 hod. Maximálny počet osôb v jednej skupine je desať, a preto návštevníkom odporúčajú sa dopredu objednať telefonicky na čísle 0905412048 alebo emailom stankov@ke.psg.sk. Študenti a deti do 15 rokov zaplatia za vstup 8 eur, dospelí 10. V cene je zahrnuté aj požičanie kombinézy, prilba a svetlo. Fotenie je zdarma.
Všetky ostatné jaskyne v Správe slovenských jaskýň sú otvorené v mesiacoch júl a august od utorka do nedele. Jaskyne sú zatvorené každý pondelok.
Dobšinská ľadová jaskyňa
Vstup do jaskyne je každú celú hodinu od 9.00 do 16.00 hod. Dospelí za vstup zaplatia 7 eur, študenti 6 a deti 3,50 eura. Za fotenie je potrebné zaplatiť príplatok vo výške 10 eur.
Gombasecká jaskyňa
Do tejto jaskyne sú vstupy taktiež každú celú hodinu, a to denne okrem pondelka od 10.00 do 17.00 hod. Za celý lístok zaplatíte 5 eur, študenti 4 a deti 2, 50 eura. Príplatok za fotenie stojí 7 eur.
Jaskyňa Domica
Je otvorená v letných mesiacoch od 9.00 do 16.00 hod. K dispozícii sú dva okruhy, jeden krátky a druhý dlhý spojený s plavbou v loďke. Za krátky okruh zaplatíte 6 eur, pokiaľ ste študent 5 a za deti 3 eurá. Fotenie stojí 7 eur. Za dlhý okruh s plavbou v loďke zaplatia dospelí 7 eur, študenti 6 a deti 3,50 eura. Fotenie stojí rovnako ako v krátkom okruhu 7 eur.
Ochtinská aragonitová jaskyňa
Počas leta je otvorená od 9.00 do 16.00 hod, pričom vstupy sú každú celú hodinu. Dospelí zaplatia za vstup 6 eur, študenti 5 a deti 3 eurá. Poplatok za fotenie je 10 eur.
Autor: jak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer