TORNAĽA. Okres Revúca s nezamestnanosťou okolo 30 percent patrí dlhodobo na popredné priečky v rámci celého Slovenska.
Ozeta bola do 31. augusta 2007 najväčším zamestnávateľom a zavretím tejto prevádzky prišlo o prácu 670 ľudí z celého regiónu. Novozrekonštruované priestory tohto závodu disponujú dvoma modernými výrobnými halami, početnými kancelárskymi priestormi, či rozsiahlym skladovým priestorom.
Výsledná suma za priemyselný park sa vyšplhala na takmer desať a pol milóna eur, napriek tomu žiaden investor nie je zatiaľ istý.
Tornaľa preinvestovala takmer 700–tisíc eur
Základný kameň priemyselného parku bol položený 31. marca 2009. V rámci operačného programu Konkurencieschopnosť a hospodársky rast, financovaného zo štrukturálnych fondov Európskej únie (EÚ) získala Tornaľa na priemyselný park sumu vo výške takmer desať a pol milióna eur.
„Mesto sa zaviazalo preinvestovať päť percent z tejto sumy, čo je 523–tisíc eur. Tieto náklady sa nám ale navýšili o 173–tisíc eur,“ uviedla primátorka Tornale Anna Szögedi (SMK) a dodala, že táto suma bola na hranici únosnosti možností mesta.
Pôvodný plán dokončenia stavebných prác mal byť október 2010. Takmer deväťmesačné zdržanie bolo spôsobené podľa primátorky nezvestnosťou teraz už nebohého exprimátora Ladislava Dubovského a chýbajúcimi peniazmi na spolufinancovanie projektu.
Investora zatiaľ nemajú
Zmluvu o budúcej zmluve podpísalo mesto pred začatím výstavby parku so štyrmi investormi. Po jeho dokončení sa ozval iba jeden.
„Dvaja boli zo Slovenska, jeden zo Španielska a jeden z Číny. Všetkých sme písomne oslovili, ale dostali sme len jednu odpoveď od SILVA-PRO, s. r. o. Možnosť investície zo strany tejto firmy je ale veľmi malá,“ povedala počas prejavu Szögedi. Táto firma sa podľa našich informácií špecializuje na obchod a poradenstvo v lesníctve a drevárstve.
Za nedodržanie záväzkov vyplývajúcich zo zmluvy o budúcej zmluve hrozia firmám sankcie vo výške 50–tisíc slovenských korún (1 659 eur). Zmluvy boli uzatvorené ešte v starej mene.
Na hľadanie investora majú tri roky
Mesto Tornaľa sa zaviazalo, že v horizonte troch rokov pritiahne investora, ktorý vytvorí minimálne 240 pracovných miest. Veľkým problémom môže byť pri hľadaní nízka kvalifikačná odbornosť potenciálnych zamestnancov.
Podľa primátorky mesto intenzívne spolupracuje s agentúrou Sario ako aj s ministerstvom hospodárstva.
„Tornaľa má tradíciu v odevnom, strojárskom a poľnohospodárskom priemysle. V súčasnosti rokujeme s viacerými potenciálnymi investormi a niektorí z nich si už boli osobne pozrieť tieto haly. Urobíme všetko pre to, aby sme ich sem pritiahli a ja dúfam, že ťažké časy od zavretia Ozety sa už čoskoro skončia,“ uzavrela Szögedi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer