ROŽŇAVA/KOŠICE. Ak nechcú vyznávači skalného lezenia riskovať finančné pokuty, musia si u ochranárov vybaviť výnimky.
Kto rozhoduje
Aby mohli skalní lezci slobodne vykonávať tento adrenalínový šport, podáva slovenský horolezecký spolok JAMES obvodným úradom životného prostredia žiadosti o výnimky.
Ku každej žiadosti poskytuje rozhodujúce stanovisko správa národného parku. Do rozhodovacieho procesu vstupujú ešte zástupcovia spolku JAMES, ktorí vyjednávajú jednotlivé podmienky s ochranármi.
„Zákony u nás sú staršie oproti tým na západe. U nás je v národných parkoch všetko zakázané. Musíme si preto vybavovať výnimky a je na dobrej vôli ochranárov, čo nám povolia a čo nie,“ vysvetlil predseda horolezeckého klubu Rozlomity Košice Jaro Pukanský.
Ohrozujú hniezdenie dravcov
Hlavným argumentom pre zákaz lezenia vo väčšine lokalít je hniezdenie dravých vtákov.
„V národných parkoch sú takéto športové činnosti zakázané. Ak sme si vedomí toho, že nebude žiaden chránený druh ohrozený, tak povolíme niektoré výnimky. Myslím si, že oproti minulosti, keď bolo zakázané všetko, sme urobili pokrok,“ uviedol riaditeľ správy Národného parku Slovenský Kras Ján Kilík.
Ak by lezci nerešpektovali výnimky, hrozila by im pokuta až do výšky 66 eur. „Kontroly vykonávame v rámci možností. Už viackrát sme pristúpili k finančným sankciám,“ dodal Kilík.
Neplatia pevné pravidlá
V našom regióne je najatraktívnejším pre lezcov najväčšia vápencová tiesňava na Slovensku - Zádielska dolina. V súčasnosti sú tam na lezenie povolené len niektoré oblasti. Tie najlákavejšie sú po väčšinu roka zakázané.
„V prípade Zádielu máme záujem približne o 20 sektorov, ktoré z geografického hľadiska netvoria možno ani jedno percento celkovej rozlohy kaňonu. Keď sme žiadali o povolenie liezť aspoň na skaly, ktoré sa nachádzajú v blízkosti cesty, po ktorej chodí množstvo ľudí, povedali, že nepriamo navádzame turistov, aby sa pohybovali mimo označených trás. Toto nie je argument, “ myslí si Pukanský.
Ochrancovia prírody nemusia predkladať zástupcom horolezeckého spolku žiadne konkrétne informácie či argumenty, ktorými podložia svoje stanovisko.
Platí teda, že dva porovnateľné národné parky, čo sa týka fauny a stupňa ochrany, majú úplne iné časovo ohraničené výnimky a podmienky na lezenie.
Niekde sú zakázané len konkrétne miesta výskytu hniezdenia vtákov, inde celé oblasti bez udania dôvodov. „Je to len o tom, ako sa niekto s niekým dohodne,“ dodal Pukanský.
Autor: jak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer