Takmer 15 rokov je v katastri obce Honce (okres Rožňava) nelegálna skládka obrovských rozmerov. O jej existencii vie starostka obce Monika Paličková (nez.), ako aj pracovníci Obvodného úradu životného prostredia v Rožňave. Napriek tomu sa nič nedeje.
HONCE/ROŽŇAVA. Nelegálna skládka odpadu sa nachádza na pozemku bývalého poľnohospodárskeho družstva Honce, ktoré je v likvidácii.
Nájdete tam rôzny komunálny ale aj stavebný odpad, rozbitú elektroniku, súčiastky z automobilov, či zvyšky mŕtvych zvierat.
O probléme vedia, nikto ho nerieši
Podľa starostky obce Honce je situácia na mŕtvom bode. Na nelegálnej skládke odpad stále pribúda a údajne ho tam nosia nielen fyzické osoby ale aj podnikatelia.
„Vieme o nej už takmer 15 rokov. Vlastníkov pozemkov bývalého družstva je veľa a nevieme sa k nim dopátrať. Obec nie je schopná túto skládku na vlastné náklady odstrániť,“ hovorí Paličková.
Pracovníci obvodného úradu životného prostredia (OÚŽP) o nelegálnej skládke vedia tiež. „Tento problém sme riešili asi pred piatimi rokmi,“ hovorí Ľubomír Zatroch z úseku odpadového hospodárstva na OÚŽP.
Vtedy mal úrad nariadiť obci Honce odstránenie tejto skládky. „Niečo sa vyčistilo, ale skládka sa neuzavrela a bola znovu obnovená. V súčasnosti oficiálny podnet na túto skládku neevidujeme. Stojíme si ale za tým, že odstrániť ju má obec,“ dodáva Zatroch.
Hra úradníkov a samospráv
Na názor sme sa spýtali odborníka Rudolfa Pada, ktorý je predsedom občianskeho združenia Tatry a dlhé roky bojuje proti nelegálnym skládkam. Podľa neho je chyba na oboch stranách a ide o akúsi hru s prenášaním zodpovednosti.
„Pokiaľ OÚŽP nemá oficiálny podnet, môže konať aj vo vlastnom mene. Keď sa nevedia dopátrať k vlastníkom pozemkov, ktorí by museli na vlastné náklady skládku odstrániť, je za jej odstránenie zodpovedná obec. Stačí vydať nariadenie s časovou lehotou, v ktorej musí konať, ak nie, tak bude finančne sankcionovaná. V takomto nariadení môže úrad určiť aj konkrétnu formu ako má byť skládka uzavretá, aby nedošlo k jej znovuobnoveniu.“
Samosprávy taktiež disponujú určitými právomocami, ktoré by mohli viesť k náprave. „Obec môže postihovať priamo znečisťovateľov vo forme priestupkového konania. Existujú moderné fotopasce, ktoré by odhalili konkrétne osoby. Ako reakciu na odstránenie skládky by mohla obec zvýšiť poplatky za odpad, ktoré sa ale dotknú všetkých obyvateľov. Tiež je možnosť požiadať o vykrytie časti nákladov za odstránenie nelegálnej skládky z environmentálneho fondu,“ hovorí Pado.
Pado po získaní informácie o spomínanej skládke bude konať. OZ Tatry podá oficiálny podnet na OÚŽP v Rožňave, aby v tejto veci konal.
Autor: jak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer