Slovenský rybársky zväz 21. apríla začal petičnú akciu, ktorej cieľom je okamžité zastavenie chaotického povoľovania výstavby malých vodných elektrární (MVE) na vodných tokoch Slovenska. Rybári tvrdia, že tieto elektrárne výrazne poškodzujú vodné ekosystémy a rybárske revíry. Majitelia elektrární sa bránia tým, že problematika je značne komplikovanejšia a argumentujú, že zákazmi sa nič nevyrieši.
ROŽŇAVA/BETLIARSKA MAŠA. V povodí rieky Slaná sú celkovo štyri MVE (Plešivec, Betliarska Maša, Gočovo, Vidová) a ďalšie tri sú v projektovej fáze (Nižná Slaná, Čoltovo, Bretka).
Podľa zástupcu Slovenského rybárskeho zväzu v Rožňave Štefana Bíllika malé vodné elektrárne negatívne zasahujú do biotopu rieky Slaná. „Jedným z najvážnejších problémom je, že MVE v podstate zabraňujú migrácii niektorých druhov rýb a tým im znemožňujú rozmnožovanie,“ hovorí Bíllik.
Na to, aby mohli ryby migrovať proti prúdu rieky, slúžia tzv. rybochody, ktoré majitelia MVE sú povinní postaviť. Ako má takýto rybochod vyzerať, resp. aké ma mať parametre, žiaden zákon presne nehovorí. Rybári tak často poukazujú na fakt, že prevádzkovatelia elektrární sa o tieto rybochody dostatočne nestarajú a tak vlastne bránia rybám v ich reprodukcii.
Ďalším problémom je podľa člena rybárskej stráže Jozefa VÖlgyaka aj spôsob, akým sa vydávajú povolenia a kolaudačné rozhodnutia. „Zničili sme naše najlepšie vodné toky. Prirodzené mokrade na rieke Slaná už dávno vymizli.“
Bíllik: Pokuty nepostačujú
Často sa stáva, že kolaudačné rozhodnutie je vydané s pripomienkami. Pripomienky môžu obsahovať napr. aj dobudovanie rybochodu. Zodpovedný je obvodný úrad životného prostredia, pokiaľ ide o MVE do výkonu 100 kw.
Pokiaľ je stavba už skolaudovaná, existuje len veľmi málo možností, ako obmedziť jej činnosť v prípade nedostatkov.
„Ak je stavba skolaudovaná s pripomienkami a niektoré nebudú splnené, v zmysle vodného zákona môžeme uložiť pokutu do výšky 3 300 eur,“ hovorí Marek Petro, pracovník Obvodného úradu životného prostredia v Rožňave. „Nikdy sme k zrušeniu kolaudačného rozhodnutia nepristúpili. To by muselo ísť vážne o extrémny prípad,“ dodáva Petro.
Podľa predsedu miestnej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu v Rožňave Štefana Bíllika sú pokuty nedostačujúce. „Pre vlastníka elektrárne je často výhodnejšie pokutu zaplatiť ako urobiť potrebnú nápravu.“
Majitelia elektrární sa bránia
Celú problematiku okolo výstavby MVE výrazne komplikuje zlá legislatíva Vodného zákona, ktorá nehovorí o mnohých dôležitých pojmoch. Taktiež nejasne formuluje to, kto je zodpovedný vykonávať kontrolu na MVE.
„Nie sú v tejto veci jasne určené pravidlá,“ hovorí Štefan Dvorčák, majiteľ MVE vo Vidovej na rieke Slaná. „Táto problematika je naozaj veľmi komplikovaná a legislatíva ju nedostatočne rieši. Z môjho pohľadu je negatívny vplyv MVE na životné prostredie ďaleko menší ako vplyv samotných ľudí. Stačí sa pozrieť na mnohé miesta rieky Slanej, kde sú haldy odpadkov cez pneumatiky, plasty až po chemikálie, ktoré sa do rieky vylievajú. Množstvo dedín tu nemá kanalizáciu a všetci vieme, kde odpad napokon končí. Napokon tu máme aj rybárov, ktorí taktiež podľa môjho názoru neprospievajú zdravému biotopu rieky,“ argumentuje Dvorčák.
Autor: jak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer