ROŽŇAVA. "Mám pocit, že nič nezaberá. Jedni mi povedali, že si mám kúpiť niečo na báze silikónu, druhí zase, že prípravok s olejom. Jedno je isté, reklamám neverím. Tie hnidy máločo zahubí," hovorí zúfalá žena. Dieťa do škôlky až do odstránenia problému nepustí.
"Ale takí nie sú všetci rodičia," hovorí otec školáčok, ktoré postihlo rovnaké nešťastie. "Aj my sme ich nechali doma. Ale čo z toho, keď druhí rodičia vedia, že ich dieťa má vši a aj tak ho do školy pustia? Vy nakúpite prípravky za desiatky eur a znova to musíte zopakovať. Mne to pripadalo ako neriešiteľný problém. Vyskúšali sme všetky možné šampóny. Napokon sme to prekonali, ale poviem vám, najhorší je ten pocit, že v čistotnej rodine sa vyskytnú vši..."
Tie totiž už nemajú len deti zo sociálne slabých rodín.
Riaditeľ školy: Treba o tom hovoriť
Vši už riešili vari všetky školské zariadenia, vrátane tých "lepších". Vyskytujú sa prakticky počas celého roka. "To je potom niekoľkomesačný problém, pretože prípravky na vši so stopercentným účinkom zaberajú možno tak na 60 percent," hovorí riaditeľ Základnej školy na Zlatej ulici v Rožňave Richard Szöllös.
"U nás v škole robíme po každých prázdninách preventívne opatrenia. Prezeráme vlasy detí a ak zbadáme, že má niektoré vši, okamžite kontaktujeme rodiča. Aj ostatní rodičia sú upozornení, aby kontrolovali svoje deti. Toto robíme aj vtedy, keď niektorý z rodičov avizuje, že jeho dieťa má vši. Na to, aby sa vrátilo do školy, potrebujeme potvrdenie od lekára a aj tak ho ešte sami skontrolujeme."
Presne takéto opatrenia odporúčajú aj hygienici. Avšak upozorňujú, že všetko je na rodičoch, ich zodpovednosti a čistotnosti. "Sú také, s ktorými sa komunikuje dobre a s ktorými horšie," hovorí R. Szöllös. "Ale dôležité je o tejto téme hovoriť."
Fakty
Rodičia radia rodičom
Ak vidíte, že dieťa sa škriabe, je nepokojné či nesústredené, prezrite mu vlasovú časť. Ak v nej nájdete vši:
Oznámte to učiteľom v škole či v škôlke!
Dohliadnite, aby bielizeň, hrebene, čiapka či šál a iné predmety, ktoré prišli do styku s vlasmi dieťaťa, nepoužívali súrodenci a iní členovia rodiny.
Pripravte sa na nákup prípravkov na likvidáciu vší a obrňte sa trpezlivosťou, pretože za deň sa ich zrejme nezbavíte.
Účinok prípravkov vraj zvýšite, keď použijete ten s obsahom oleja, dieťaťu po jeho aplikácii vlasy obalíte igelitom a necháte pôsobiť. Vlasy potom dôkladne vyčesávajte hustým hrebeňom, výsledok už budete vidieť.
Pripravte sa aj na dezinfekciu a dezinsekciu, zadovážte si prípravok na lezúci hmyz a postriekajte ním najmä hrebene.
Bielizeň perte pri vysokých teplotách, vyvárajte a po vysušení žehlite.
Navštívte s dieťaťom lekára, ktorý vystaví pre školu potvrdenie, že dieťa vši nemá.
Prezerajte deťom vlasy naďalej a používajte aj prípravky na vlasy, ktoré majú preventívny účinok. Dostať ich v lekárni.
O probléme hovorte a nehanbite sa zaň!
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer