ROŽŇAVA/REVÚCA. Tržby v kamenných kníhkupectvách v posledných rokoch mierne klesli. Predajcovia hovoria, že za tým nemusia byť len internetové obchody, ale aj stále sa zvyšujúce ceny kníh.
Kedysi chodili školáci húfne, teraz nie
V rožňavskom kníhkupectve majú zákazníkov, ktorí si najprv prezrú ponuku kníh na internete a potom si konkrétnu prídu osobne kúpiť do kamenného obchodu. "Hovoria, že sa im to oplatí, lebo nielenže tú knihu osobne aj vidia a prelistujú, ale ušetria na poštovnom. Fakt je, že aj my už ponúkame knihy i cez internet," hovorí Marta Farkašovská.
Marec ako mesiac knihy bol pojmom minulých liet. "Voľakedy boli na celý mesiac 10-percentné zľavy na tovar, dnes nie. Kedysi chodili do kníhkupectva na exkurzie celé školy a škôlky, teraz to už nevidíme," dodáva jej kolegyňa Gabriela Orbánová.
Do predajne s približne 17-tisíc kusmi tovaru od kníh až po spoločenské hry či pohľadnice zavíta v priemere denne 30 kupujúcich a ešte viac zákazníkov, ktorí si knihy len pozerajú. "Ale stane sa, že prídu z dlhej chvíle a z kníh si čítajú. A máme aj stálych zákazníkov, ktorí majú svoj vyhranený žáner, navštevujú nás a kupujú u nás pravidelne. Tých internetové obchody nezlákali."
Momentálne je v kurze ženská beletria, "sladké" romány.
Nedajú dopustiť na vôňu knihy
"Ja kupujem knihy stále v kamenných obchodoch. Mám rada ten pocit, keď si môžem knihu chytiť a prelistovať ju," hovorí čitateľka Zdenka.
Majiteľka revúckeho kníhkupectva Tatiana Kršková hovorí, že je milo prekvapená tým, koľko detí a mládeže k nim chodí. Keď aj na prvýkrát knihu nekúpia, najbližšie tam idú s rodičmi a starými rodičmi a preto je v tomto kníhkupectve zastúpená každá generácia. "Fyzický kontakt s knižkou, možnosť prelistovať si ju, vôňa toho materiálu, to sa dá precítiť len v kamennom obchode. A je dosť takých zákazníkov, ktorí si na to potrpia. Dnes si zákazník už vyberá, dbá o kvalitu, keď je kniha preložená, pozrie si, kto ju preložil, aká je obálka, ktoré vydanie drží v ruke... Nehovorím, že všetci si tú knihu kúpia, ale určite si ju prezrú," hovorí T. Kršková.
Čo je v kurze
"U nás robíme aj besedy so spisovateľmi, takže majú čitatelia priamy kontakt nielen s knihou, ale aj s autormi. Éra upírskych románov je na ústupe, pretože trh s touto tematikou je už presýtený. Nastupujú dobrodružné romány, rozprávky, príbehy zo života, náučná literatúra a aj knihy s interaktívnymi úlohami. Zákazníci dosť kupujú aj romány zo študentského prostredia, knihy s drogovou tematikou či témou anorexie. A badáme záujem o poéziu."
Marec ako mesiac knihy je už v kníhkupectvách minulosťou. "Teraz robia rôzne akcie skôr knižnice. Pre nás je marec bežný mesiac."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer