TORNAĽA. Po peripetiách s vyzývaním účastníkov súťaže o zaplatenie za budovu uvažuje samospráva o zmene podmienok verejných obchodných súťaží.
Víťaz súťaže budovu nekúpil
Samospráva chcela budovu predať ešte počas tretieho ozdravného režimu, koncom februára. Vyhlásila súťaž s podmienkou, že minimálna cena za budovu nebude nižšia než 100-tisíc eur. Podľa znaleckého posudku má budova hodnotu 58-tisíc eur. Zo šiestich záujemcov dala najvyššiu ponuku (248-tisíc eur) firma, ktorá napokon peniaze neuhradila. Podľa podmienok súťaže mala samospráva postupne oslovovať ďalších účastníkov v poradí, v akom sa umiestnili po vyhodnotení súťaže.
"My sme oslovili prvého, druhého, tretieho, ale až pri štvrtom sa nám to podarilo predať," hovorí hlavný kontrolór mesta Mikuláš Cmorík. "Možno tie prvé tri firmy aj mali podnikateľský zámer, ale ten nevyšiel, alebo precenili svoje sily a neboli schopní zabezpečiť požadovaný finančný objem. Napokon sme budovu predali firme z Rimavskosobotského okresu za 111 650 eur. Záujemca sa dostavil na mestský úrad, prejavil ochotu zaplatiť kúpnu cenu, a až keď previedol peniaze na náš účet, podpísala sa aj kúpna zmluva."
Zmeny podmienok vo verejných súťažiach
Ako hovorí hlavný kontrolór, pre samosprávu by takéto peripetie s oslovovaním a vyzývaním záujemcov o kúpu budovy mali byť do budúcnosti ponaučením. "Uvažujeme, že pri ďalších predajoch nadbytočného majetku stanovíme minimálnu cenu na solídnej úrovni. Ale s podmienkou, že účastník súťaže musí dopredu zložiť polovicu zo znaleckej ceny. Ak zo súťaže odstúpi, polovica z polovice znaleckej sumy by prepadla v prospech mesta. Vyhli by sme sa tak podobným prieťahom, aké sme zažili teraz. Ja myslím, že keď má niekto seriózny záujem, musí mať aj dostatok peňazí. Inak vzniká dojem, že si z nás taký účastník súťaže uťahuje."
Z utŕžených peňazí hneď platia veriteľom
Mesto bude v budúcnosti predávať aj ďalší prebytočný majetok. Na predaj už bolo bývalé zdravotné stredisko v areáli bývalej Ozety, ale jediný záujemca neponúkol ani najnižšiu možnú cenu. Hlavný kontrolór vidí v predaji majetku jedinú možnosť, ako znížiť dlhy mesta. "Aj keď sme vyšli z ozdravného režimu, stále sme v problémoch až po krk. Mimo uhrádzania našich záväzkov treba veľmi veľa peňazí na päťpercentné spolufinancovanie projektov EÚ. Keby tých nebolo, bolo by sa mesto už stabilizovalo. Ale cesta k stabilite nevedie iba cez šetrenie, ale aj cez predaje majetku."
M. Cmorík už pripravil aj stanovisko k návrhu rozpočtu, ktorý je nastavený tak, že samospráva nebude do ničoho investovať, nič nebude kupovať, len realizovať rozvojové projekty, ktoré má rozpracované štyri. "Naše záväzky teraz predstavujú viac než 536-tisíc eur a hranica, pod ktorú nesmieme klesnúť, je viac než 643-tisíc eur. Sme pod čiarou, ale tá je ako tenký ľad. Pozitívom je, že aj keď máme problémy a dlhy, stále sa snažíme pracovať na rozvojových programoch mesta."
Peniaze utŕžené za predaj budovy sú už fuč. Samospráva z nich operatívne uhradila dlhy rôznym subjektom, ktoré hrozili exekučnými konaniami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer