Ľudia viac než vlak využívajú na cestovanie autobusy alebo autá.
ROŽŇAVA/MURÁŇ/JELŠAVA. Hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko, a. s., (ZSSK) Alexander Buzinkay potvrdil, že trať Muráň - Plešivec patrila medzi najmenej vyťažované na Slovensku.
V motoráčiku bolo niekedy len 5 ľudí
"Cestujúci trať využívajú hlavne ráno pri ceste do škôl alebo do práce. V predpoludňajších a popoludňajších hodinách je v motoráčiku 5 až 10 ľudí, v špičkách okolo 20. Problémom je, že paralelne existuje aj autobusová doprava," povedal A. Buzinkay.
Motoráčik častokrát aj meškal, čo ľudí odrádzalo od cestovania vlakom. Na tejto trati totiž funguje samoobslužný výpravný systém. Znamená to, že rušňovodič vydáva aj lístky a nie vždy sa preto podarilo dodržať traťový cestovný poriadok.
Aj toto mohlo byť jedným z dôvodov, prečo trať nebola vyťažovaná. Koľko ľudí príde kvôli rušeniu spojenia o prácu, to vyčíslené podľa jednotlivých tratí železničná spoločnosť nemá.
Využívali ho najmä študenti
Primátor Jelšavy Milan Kolesár (SDKÚ-DS) rokoval pred niekoľkými týždňami s generálnym riaditeľom ZSSK a zvolal k tomu aj starostov dotknutých obcí.
"Nič sme nevyrokovali," povedal M. Kolesár. "Zo strany železničnej spoločnosti išlo skôr o prezentáciu neefektívnosti trate a o oznámenie hotovej veci. Zrušenie trate negatívny dopad na zamestnanosť v regióne mať nebude, pretože ľudia už využívajú viac autobusy a osobné autá. My vieme, že prepravovanosť je nízka, ale tento vlak využívali práve tí, ktorí inú alternatívu nemajú. Ide o študentov vysokých škôl, ktorí sa s prestupom prepravujú do Košíc alebo do Bratislavy."
Ešte sa pokúsia rokovať s ministrom
Aj starosta Muráňa Roman Goldchmidt (nez.) si myslí, že zachovanie aspoň víkendových spojov by bolo dobré kvôli študentom stredných aj vysokých škôl: "A potom sú tu aj turisti. Dosť z nich k nám chodí s batohmi vlakom práve kvôli peším túram na Muránskej planine."
Starosta dodal, že zamestnaní ľudia sa v posledných rokoch prepravujú autami: "Poskladajú sa na benzín či naftu a cestujú jedným autom."
M. Kolesár možno skúsi ešte iniciovať rokovanie s ministrom dopravy o možnosti zachovať spojenie aspoň cez piatky a nedele a kvôli cestovnému ruchu aj počas hlavnej turistickej sezóny: "Jednou z podmienok cestovného ruchu je totiž aj existencia lokálnych tratí a my o ňu prichádzame."
Niektoré obce na Kysuciach či Horehroní organizovali protestné zhromaždenia obyvateľov, petície, predkladali množstvo argumentov a napokon im ZSSK vyhovela a väčšinu spojov nezrušila. Ak by podobne postupovali aj obyvatelia revúckej doliny, je podľa našich informácií veľká pravdepodobnosť, že by im vlakové spojenia ostali.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer