JELŠAVA. V Jelšave bolo cítiť prach v ústach a krku aj popoludní. "Veď my to tu máme už dávnejšie," hovorí jeden z Jelšavčanov. "Mňa každý deň tak štípu a bolia oči, že už neviem, čo mám robiť. Nikdy som také problémy nemal. A vždy na večer ma bolí aj hlava."
Ťažko sa dýcha, štípu oči, deti kašlú
"A deti z toho kašlú," informuje jedna z mamičiek školáčky. "Keď toto dýchame už niekoľko dní, tak sa dýcha ťažšie. Nemôžeme vraj vetrať, ale musíme aspoň raz denne. Každý deň utieram vrstvu hnedého prachu z parapetnej dosky na oknách."
Primátor mesta Milan Kolesár (SKDÚ) potvrdzuje, že zvýšená prašnosť je badateľná asi od začiatku tohto roka. Včera sa však nad mestom vznášal kúdol. "Začalo sa to okolo 7. hodiny hláseniami občanov, že nad mestom je kúdol dymu. Ale je to prach z odkaliska, ktoré je v tomto období vysušené a vymrznuté. Nad mestom ho bolo toľko, že viditeľnosť bola na 20, 30 metrov. Aj podľa meraní hydrometeorologického ústavu bola u nás 4-krát prevýšená miera prašnosti."
Hygienik: Neobsahuje zdraviu škodlivé látky
Po konzultáciách vedenia mesta s predstaviteľmi magnezitky a regionálnym hygienikom sa v rozhlase začala vysielať informácia o tom, čo sa vlastne deje a čo treba, či netreba robiť. Hlavne nevetrať a nezdržiavať sa vonku. Aby znížili prašnosť, vrchnú časť odkaliska zaplavovali vodou.
Riaditeľ Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Rimavskej Sobote Dušan Béreš radí zatvárať okná na bytoch či domoch. "Vplyvom meteorologických podmienok došlo k abnormálnej situácii, ktorá sa často nestáva. Fúkal silný vietor, vznikol vír, ktorý prach zdvihol a roznosil. My ho nepovažujeme na zdraviu škodlivý, je to inertný prach. Pochádza z dobývania magnezitu, no nemá aktívnu zložku, ktorá by vyvolávala ďalšie reakcie organizmu. Neobsahuje látky, ktoré by poškodzovali zdravie."
Nekúriť a nevoziť sa autom
"Ráno bola trochu panika, ale už sa ustálil vietor, tak veríme, že už bude len lepšie. Svoje opatrenia prijal aj magnezitový závod, my vyhlasujeme svoje v rozhlase," povedal primátor.
O prípade vedia na Inšpekcii životného prostredia, hygienici, civilná ochrana a radia vedeniu mesta situáciu sledovať. "Z krajského úradu životného prostredia sme dostali informáciu, že obyvatelia nemajú kúriť tuhým palivom a používať automobilovú dopravu, aby sa neprekračovala miera prašnosti," dodal primátor.
Magnezitka. Jej pracovníci zaplavovali odkalisko, aby sa tak neprášilo. Foto: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer