Zlepšila sa aj v Bretke, kde mali vlani od mája do novembra s pitnou vodou obrovské problémy.
ROŽŇAVA/BRETKA. Minulý týždeň odobrali hygienici vzorky vody z verejného vodovodu v katastri Štítnika, Slavošoviec, Gočova, Rakovnice i Krásnohorského Podhradia. V týchto lokalitách voda vyhovuje všetkým predpísaným normám.
Iné je to však na Komenského ulici v Rožňave, kde namerali zvýšené hodnoty železa. "Vzorka pitnej vody vykazovala síce mierne zvýšené hodnoty železa, ale to nepredstavuje pre obyvateľov žiadne zdravotné riziko," informovala Petronela Vargová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Rožňave.
Podobne dopadla aj voda z časti Brzotína zvaného Bak. "Tam sa zistila zvýšená prítomnosť chlóru. Rovnako však ani chlór nepredstavuje zdravotné riziko. Zvýšené hodnoty železa nepriaznivo ovplyvňujú len senzorické vlastnosti vody, ktorá sa sfarbuje na žltú až hrdzavú farbu. Problém na Komenského ulici pretrvával už dlhodobejšie, preto prevádzkovateľ verejného vodovodu vykonal potrebné opatrenia na zabezpečenie vyhovujúcej kvality pitnej vody. Výsledky ďalšej odobratej vzorky budeme mať na budúci týždeň."
Prameň vytekajúci medzi panelákmi v severnej časti mesta nazývaný aj Csurgó, hygienici nedozorujú. "Nemáme informácie o kvalite tamojšej vody, preto je jej pitie len na vlastnú zodpovednosť," dodala P. Vargová.
V Bretke majú konečne pokoj
Kvalitná pitná voda vo verejných vodovodoch nebola samozrejmosťou v niektorých obciach okresu, ktoré vlani postihli povodne. Vari najhoršie na tom bola obec Bretka, kde mali problémy od mája až do polovice novembra. Podľa hygieničky bola obec spolu s Gemerskou Panicou zásobovaná pitnou vodou z cisterien. Vo vode zo skupinového vodovodu boli totiž zistené zvýšené hodnoty dusičnanov.
"Ja tu pracujem, ale také niečo, čo sa dialo vlani, to tu nebolo," hovorí starostka Bretky Anna Giczeová (SMK). "Voda tu pri častých dažďoch stekala z polí aj od cesty, zdvihla sa spodná voda a odrazu 150 ľudí, ktorí sú na vodovod napojení, deti v škole a škôlke, nemali vyhovujúcu vodu. Ostatní obyvatelia majú studne, aj tie im zaplavilo. Vodu sme museli viackrát dať vyšetriť na náklady obce. Neustále sme robili opatrenia, dezinfikovali, opäť dávali vyšetrovať vzorky a trvalo to až do polovice novembra, keď nám prišlo posledné rozhodnutie o tom, že kvalita vody konečne vyhovuje."
Momentálnu kvalitu vody v okrese hodnotí hygienička ako dobrú. Aká je však v studniach pri rodinných domoch, to si musia dať vyšetriť majitelia sami. "Robia to akreditované laboratóriá ako platenú službu," dodala P. Vargová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer