MURÁŇ/ROŽŇAVA/MOKRÁ LÚKA. "Sme najúspešnejší v celej našej doline," tvrdí starosta Muráňa Roman Goldschmidt (nez.) o projektoch a získaných peniazoch z eurofondov. Obec získala za posledné dva roky viac než 6 miliónov eur.
Za dva roky uspeli so 7 projektmi
Muráňu, ktorý má do 1 300 obyvateľov, schválili za dva roky sedem projektov. Peniaze išli na opravu základnej a materskej školy, na kanalizáciu, na premenu historickej budovy fary na múzeum, na regeneráciu centrálnej časti obce, na rekonštrukciu hasičskej zbrojnice, na prístavbu zdravotného strediska i vybudovanie zberného dvora na odpady.
"Projekt na rekonštrukciu hasičskej zbrojnice nám pritom neprešiel už dvakrát. Až na tretíkrát to vyšlo. A ešte čakáme na rozhodnutie týkajúce sa modernizácie verejného osvetlenia," hovorí starosta Goldchmidt.
Za najdôležitejšie považuje spracovanie kvalitného projektu. "Človek musí rozmýšľať, čo treba v obci urobiť a ako to urobiť, sledovať výzvy a napasovať sa do nich so svojimi nápadmi. No a potom sa pripraviť na to, že celý ten proces vyžaduje veľmi veľa úsilia, treba zvládnuť administratívu a byť rýchly. Mali sme napríklad jeden projekt, pri ktorom sme museli strašne rýchlo zareagovať a to sme mali aj šťastie, že uzávierka bola posunutá. Tam rozhodovali len hodiny."
R. Goldchmidt má v pláne získať eurá aj na opravu hradného areálu. "Zameriame sa na záchranu Muránskeho hradu, na zakonzervovanie toho, čo tam z neho ostalo."
Starosta Muráňa nepopiera, že pri získavaní peňazí z eurofondov je potrebný aj lobing, spôsob, akým postupuje, však neprezradil. "Neprezradím ani nenaznačím," zasmial sa. "Keďže som nezávislý, v politickej rovine to nie je. Myslím, že rozhoduje odbornosť, lebo ak nie je projekt dobre spracovaný, ťažko má niekto šancu získať peniaze. Či s lobingom, alebo bez neho."
Zdravý lobing je potrebný
Aj starosta Mokrej Lúky v okrese Revúca Július Laššan (Smer-SD) hovorí, že zdravý lobing je potrebný. "Predsa každý využíva všetky možnosti, treba to vedieť 'ukočírovať'."
Obci sa darí čerpať peniaze z eurofondov už osem rokov. Opravená je centrálna zóna, všetky komunikácie a chodníky, kanalizácia, hotová je celá infraštruktúra. "Za osem rokov to predstavuje približne 2 157 604 eur. Pripravili sme a boli sme úspešní so štyrmi projektmi. Ešte by sme sa chceli zamerať na budovanie cyklotrás, problematiku biologického odpadu či opravu kultúrneho domu," hovorí starosta.
Okrem dobrého projektu považuje za prioritné "chytiť sa prvej vlny". Znamená to podľa neho pohotovosť, rýchlosť a neustále sledovanie výziev. "Učili sme sa a stále sa učíme, vždy je potrebné niečo nové. Ale vieme už v tom chodiť. Obnáša to splnenie všetkých podmienok, treba zabezpečiť aj formality. Jednoducho, človek sa musí vedieť obracať."
Niekedy je to vraj adrenalín
Kým napríklad obec Muráň získala na rôzne projekty za posledné dva roky viac než 6 miliónov eur, Rožňava dostala v posledných rokoch z eurofondov 3 319 391 eur na rekonštrukciu dvoch základných škôl a námestie a ďalšie peniaze na komunitnú prácu. Momentálne samospráva čaká na nové výzvy.
Vedúca referátu regionálneho rozvoja Mestského úradu v Rožňave Eva Petruchová potvrdzuje, že najdôležitejší je dobre pripravený projekt a zvládnutá administratíva s ním spojená. "Dôležité je však aj vedieť si projekt obhájiť. Na ministerstve je to dvojhodinový proces, počas ktorého sa obhajuje opodstatnenosť zámeru, napríklad rekonštrukcie škôl. Rýchlo treba reagovať aj na výzvy a rezervácie termínov na predkladanie žiadostí. To je niekedy adrenalín, jednoducho je potrebná rýchla reakcia."
Rožňavská samospráva by chcela v blízkej budúcnosti získať peniaze na rekonštrukciu ďalších základných, prípadne aj materských škôl a čaká, ako dopadne žiadosť na rekonštrukciu kanalizácie. Potom sa chce zamerať na rekonštrukciu chodníkov a ciest v správe mesta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer