Jeho pracovníci takmer neustále niektorý z panelov či tabúľ na náučných chodníkoch opravujú. V horšom prípade musia opäť zháňať peniaze na nové.
MURÁŇ/REVÚCA. Riaditeľ Správy Národného parku (NP) Muránska planina Milan Boroš netuší, z akého popudu ničia majetok vandali. "Deje sa to neustále. Buď je to zámer, alebo len obyčajný vandalizmus, no komplikuje nám to prácu."
Ukradnú plexisklo aj celé tabule
Jednu veľkú informačnú tabuľu s panelmi zakrytými plexisklom zničia vandali aj dvakrát do roka. Naposledy z nej zmizlo plexisklo. "Od marca do decembra bola poškodená, pretože sme na jej opravu museli nájsť peniaze. Len čo sme ju dali do poriadku, v druhom januárovom týždni už chýbalo plexisklo. Pritom jedna taká tabuľa stojí od 800 do 1 000 eur. A to nerátam prácu, ktorú robia naši pracovníci," hovorí riaditeľ Správy NP.
"Peniaze hľadáme neustále, pretože na lavičky, stoly či tabule ich nedostávame. Zháňame ich preto z rôznych zdrojov, reagujeme na výzvy, granty, oslovujeme sponzorov, nadácie, neziskové organizácie... Keď už získame peniaze a nainštalujeme tabuľu, o dva mesiace môžeme peniaze zháňať znovu, pretože ju zničia alebo ukradnú vandali. Všetka práca a snaha takto vyjde nazmar, nehovoriac o dojme turistu, ktorý si urobí názor na zdevastovaný majetok."
Pomôže len environvýchova
V pozornosti vandalov sú aj tabule označujúce národný park či prírodnú rezerváciu. Niektoré hyzdia nasprejovanými oplzlými odkazmi. Takisto aj stoly a lavičky v oddychových zónach. Zničený alebo ukradnutý majetok nachádzajú strážcovia väčšinou v blízkosti obcí na území národného parku.
"Obyvatelia nás informujú, že to bývajú hlavne deti v puberte, mládež, ktorá sa v týchto častiach národného parku zdržiava a stretáva. Na turistických trasách sa pohybujú turisti, ktorí sú uvedomelí. Tam sú tie prípady ojedinelé."
Všetky prípady nahlásili pracovníci Správy NP polícii. No podľa M. Boroša tu nepomôže nič viac ako environvýchova. "Naša pracovníčka pravidelne navštevuje všetky školy na území NP, základné aj špeciálne. U detí do 10 rokov aj vidieť záujem o ochranu prírody, samy chcú aktívne pomôcť. Napríklad pri zbere žiab, ktoré prenášajú zo zimovísk na miesta rozmnožovania. Tu totiž pomôže len výchova."
Ročne príde viac než 100-tisíc turistov
Pomôcť by mohli aj obce, v katastri ktorých sa vandalizmus vyskytuje. Napríklad obec Muráň má podľa riaditeľa Správy NP záujem nainštalovať k oddychovej zóne, na začiatku trasy smerujúcej k Muránskemu hradu, kamerový systém. Škody, ktoré vandali napáchajú, sa totiž pohybujú v tisíckach eur a pracovníci NP napriek snahe nie sú schopní všetok poškodený majetok plnohodnotne nahradiť novým.
NP Muránska planina ročne navštívi viac než 100-tisíc turistov. Najväčšiu atrakciu, Muránsky hrad, si príde pozrieť 20- až 30-tisíc turistov a to len počas mesiacov v letnej turistickej sezóne. "Náš park patrí k najzachovalejším parkom v rámci Európy a máme byť na čo hrdí. No niektorí obyvatelia si jeho hodnotu nevedia vážiť a vlastne sami si ho ničia," dodáva M. Boroš.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer