tom teréne.
ROŽŇAVA/REVÚCA/BRATISLAVA/KOŠICE. Záchranári-zdravotníci už presne poznajú miesta, konkrétne kilometere vo svojich regiónoch, kde je buď slabý, alebo žiadny signál. Komunikujú prostredníctvom mobilných telefónov, preto im to prácu značne sťažuje.
Kombinujú pevné linky s mobilmi
Hovoria o cestných úsekoch dlhých 5 – 8 kilometrov, niekde aj viac než 10 kilometrov, ktoré jednoducho musia prejsť a sledovať, kedy sa na mobiloch objaví signál. Nezaujíma ich, ktorý operátor tam signál má alebo nemá, potrebujú sa jednoducho dovolať. Majú svoj systém, ako situáciu riešiť, preto sa kvôli tomuto problému nič vážne nestalo.
"Je to však časovo náročnejšie, pretože kombinujeme volanie cez mobil s volaním cez pevnú sieť, krížom krážom, a zaberie to čas," hovorí jedna zo záchranárok. V Gemeri je aj niekoľko "hluchých" miest, kde nie je signál žiadneho mobilného operátora. "V okolí Revúcej sú to prakticky všetky doliny, v ktorých je problém. Alebo v strede priechodu Hrádok, až po Štítnik."
Niekde sa nedovolajú ani na tiesňové linky
V Rožňavskom okrese bývajú problémy medzi Rožňavským Bystrým a Štítnikom, pri Nižnej Slanej – závod aj v časti horského priechodu Soroška. Tiesňové linky ale podľa záchranárov fungujú. Nie však v niektorých častiach okolo Tornale v okrese Revúca.
"Od Tornale smerom na Neporadzu v jednom úseku odbočíte z cesty a nedovoláte sa nikam. A takisto je to smerom na obec Valice. Nefungujú ani tiesňové linky, je tam členitý terén, možno aj to robí problém," hovorí Anna Vidóová z tornaľského strediska Falck záchrannej, a. s.
"Pri Neporadzi sú to asi tri kilometre, pri Valiciach približne osem. Jednoducho musíme prejsť určitý úsek, sledovať signál na mobilnom telefóne a len čo sa signál objaví, ohlásime sa tam, kam potrebujeme."
Operátor: Sú to obrovské investície
Za slabým pokrytím niektorých oblastí sú vysoké náklady a nízka návratnosť. Hovorca spoločnosti O2 René Parák potvrdil, že je v záujme operátora zabezpečiť pokrytie územia signálom, ale hlavne v takých oblastiach, kde to má komerčný význam.
"Výstavba stožiara v rázovitom kraji s nízkou populáciou, to sú obrovské investície, je to ekologická a finančná záťaž, komerčne takmer nenávratná investícia. Bola by možnosť, keby sa dohodli traja operátori, vybudovali by spoločné pokrytie a náklady by sa tak rozložili na všetkých troch. Takýto postup napríklad dohodli dvaja operátori v Čechách."
Uvítali by vysielačky
Používanie vysielačiek by uvítala aj spoločnosť Falck záchranná, a. s., ktorá o vyššie spomínaných problémoch vie.
"Týka sa najmä horských a pohraničných oblastí na celom území Slovenska. Momentálne komunikujú posádky Falck Záchranná s operačným strediskom záchrannej zdravotnej služby prostredníctvom pevných liniek a mobilných operátorov. Uvítali by sme prístup do rádiovej siete s pokrytím na celom území Slovenska, ktorú by mohli využívať všetky zložky integrovaného záchranného systému, teda aj záchranná zdravotná služba," informovala hovorkyňa spoločnosti Magdaléna Magdová.
"Vysielačky by mohli byť doplnením a prípadne aj náhradou komunikácie, ktorá sa v súčasnosti uskutočňuje prostredníctvom pevných liniek alebo mobilných telefónov. Komunikačný systém zložiek integrovaného záchranného systému by mal byť nezávislý od verejných komunikačných sietí, ktoré sú v kritických situáciách zraniteľné a môže dochádzať k ich výpadkom," dodala.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer