Pre veľa chýbajúcich žiakov zatvorili od piatku Základnú školu v Brzotíne, počas týždňa tak urobili aj v Materskej škole vo Vyšnej Slanej a aj v Základnej škole v Ratkovej. Chýbalo viac než 30 percent žiakov.
ROŽŇAVA/REVÚCA. Väčšina detí však nemá chrípku, ale choroby dýchacích ciest. Epidemiológovia predpokladajú, že chorobnosť bude stúpať ešte aj v nasledujúcom týždni.
Prechladnuté deti nepatria do kolektívu
Epidemiologička Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Rožňave Alžbeta Donovalová vidí príčinu zvýšeného počtu chorých detí aj v tom, že "do školy chodia aj prechladnuté deti s ľahším infektom a nákaza sa potom šíri ďalej. Pritom to dieťa by malo zaľahnúť a neísť do kolektívu. Ja by som preto odporúčala rodičom v tomto období izolovať deti už pri začínajúcej chorobe, nielen aby sa tá neskomplikovala, ale aj aby sa nešírila ďalej."
Kým počas minulého týždňa chorľaveli skôr malé deti, v tomto týždni už aj žiaci základných škôl a stredoškoláci. "Väčšinou to boli prechladnutia s kašľom, ojedinele sa vyskytli aj teploty do 39 stupňov Celzia."
V Rožňavskom okrese stúpla chorobnosť na akútne respiračné ochorenia o viac než 20 percent. Chrípku a jej podobné ochorenia diagnostikovali u 8 pacientov. Škôlku vo Vyšnej Slanej by mali otvoriť už v pondelok, v brzotínskej škole potrvajú "prázdniny" do stredy.
Chýbala takmer polovica detí
V okrese Revúca tiež zaznamenali nárast akútnych respiračných ochorení o 13 percent. Ako informovala Adriana Strečková z oddelenia epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Rimavskej Sobote, počet prípadov chrípky je nižší než v týždni predtým. Školu v Ratkovej zatvorili kvôli absencii 48 percent detí, no v pondelok by už mala fungovať. Choroby dýchacích ciest kvária aj okres Rimavská Sobota, kde chorobnosť stúpla o viac ako 31 percent. Tam je na vzostupe už aj chrípka, žiadne zariadenie však zatiaľ nebolo potrebné zatvoriť.
Vetranie, vitamíny, otužovanie
Epidemiologička A. Donovalová radí najmä sledovať deti a už pri prvých príznakoch choroby ich izolovať. Za dôležité považuje aj otužovanie, podávanie vitamínov a časté vetranie. "Ale nie také vetranie, že máme dlho pootvorené okno. Vetrať je potrebné nárazovo a krátko."
A. Strečková zdôrazňuje potrebu používania jednorazových vreckoviek, užívanie hlavne vitamínu C so zinkom, najlepšie v prírodných produktoch. "V najbližších dňoch sa očakáva oteplenie a vtedy sa vírusy rýchlejšie množia, preto odporúčam radšej sa nezúčastňovať hromadných podujatí a keď sa už ochorenie prejavuje konkrétnymi príznakmi, radšej nechodiť do práce či do školy."
A. Donovalová dodáva: "A kto sa ešte nedal zaočkovať proti chrípke, nech tak urobí, ešte nie je neskoro."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer