S povinnosťou zverejňovať zmluvy, faktúry a objednávky od začiatku roka na internete sa vyrovnávajú v Gemeri ťažko najmä malé samosprávy. Našli sme dokonca obecný úrad, ktorý nemá ani internetové pripojenie, ani peniaze na jeho zavedenie.
GEMER. V Prihradzanoch v okrese Revúca žije 80 obyvateľov. Starosta obce Dušan Balážik (KSS) hovorí, že hoci so slabým signálom, niektorí obyvatelia internet doma majú. Obecný úrad však nie.
Starosta: Čo mám teraz robiť?!
"My nemáme ani e-mail, ani internetovú stránku, pretože nemáme pripojenie na internet. Keď chcú evidenciu našich výdavkov a príjmov, mali by nám poradiť, čo máme v takomto prípade robiť. Lebo toto je pre nás veľký problém. Kvôli internetu by sme mali kúpiť nejaké zariadenie, ale my na to peniaze nemáme. Je tu málo obyvateľov a keď odniekadiaľ žiadam peniaze, takmer všade je podmienka, že treba viac než 2 000 obyvateľov. Nech nám niekto poradí, ako získať e-mail a internet," hovorí starosta D. Balážik.
Využijú aj bezplatný register
Starostka obce Kameňany v Revúckom okrese Mária Zuzindláková (ĽS-HZDS) si tiež nevie dobre predstaviť, ako bude s dvomi plne vyťaženými pracovníčkami stíhať zverejňovanie všetkých dokumentov.
"Moje dve pracovníčky už robia všetko od účtovníctva a personalistiky až po hospodárenie. Toto bude robota navyše. Máme síce internetovú stránku, ale zrejme to budeme riešiť cez register zmlúv, objednávok a faktúr. Práve včera nám prišla ponuka na túto, vraj bezplatnú službu," povedala starostka obce, ktorá doteraz žiadny dokument nezverejnila. "Žiadne veľké zmluvy alebo dohody sme doteraz nemali a zverejňovať každú jednu zmluvu za smiešnu sumu, napríklad za dve žiarovky, to sa mi zdá nezmyselné."
Cez spomínaný register bude zverejňovať aj najmenšia obec v Rožňavskom okrese Hanková. Ako informovala pracovníčka obecného úradu, zatiaľ obec nemá akú zmluvu, objednávku či faktúru poslať. Nemá ani vlastnú internetovú stránku.
Čakajú na hranicu sumy, ktorú treba zverejniť
Tornaľa v ozdravnom režime má na svojej internetovej stránke zverejnenú len jednu objednávku na posypový materiál. "Keďže sme v ozdravnom režime, faktúry neuhrádzame ani nedostávame, lebo nič neobjednávame," informoval hlavný kontrolór mesta Mikuláš Cmorík. "Za nezmysel považujem zverejňovanie párcentových objednávok, preto čakáme na to, kým sa rozhodne o nejakej hranici sumy, nad ktorú je povinnosť zverejniť objednávku. Zatiaľ to riešime tak, že drobné nákupy robíme cez pokladňu a pokladničný doklad a tam nemáme povinnosť zverejňovať každý drobný nákup."
Jelšavská samospráva tiež čaká na rozhodnutie o výške hodnoty, nad ktorú je povinnosť zverejňovať. "Celá zákonná povinnosť je dobrým úmyslom kvôli transparentnosti a vylúčeniu finančných machinácií, ak niekde boli. Avšak technicky aj personálne je to náročné, u nás je to robota na minimálne pol úväzku. Dali sme to do náplne práce zamestnankyni, ktorá má na starosti ekonomiku. Nového pracovníka si nemôžeme dovoliť prijať," hovorí primátor Jelšavy Milan Kolesár (SDKÚ-DS).
Rožňava začala so zverejňovaním dokumentov ešte vlani v rámci projektu Transparentné mesto. "Začali sme s tým ešte pred zákonnou povinnosťou. Chceme dávať na internet všetko, len by sa mal nájsť spôsob, aby sme sa nesústredili len na to. Veď zverejňovať všetko, aj to, čo stojí pár eur, to je nezmysel. Potom pol úradu len skenuje a dáva veci na internet. Bolo by vhodné určiť nejakú hranicu," dodal primátor Rožňavy Vladislav Laciak (nez.).
"Keď už som na mestskej stránke, tie dokumenty si zo zvedavosti občas aj pozriem. Ale že by som to cielene vyhľadávala, tak to nie," zverila sa nám Ľuboslava Gallová. Jej kolegu, naopak, tieto záležitosti absolútne nezaujímajú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer