ROŽŇAVA. Na slovenskom šampionáte nechýbal ani prezident Slovenskej asociácie taekwondo WTF Ivan Nemčok, ktorému sme položili zopár otázok.
Aký bol uplynulý rok pre slovenské taekwondo?
“Musím povedať, že sa nám podarilo zastabilizovať určité veci. Dostali sme sa na vrcholné podujatia, kde naši zápasníci získali významné ocenenia. Myslím si teda, že tento rok bol veľmi pozitívny.“
Ktoré z podujatí by ste vypichli.
“Pre asociáciu také najvýznamnejšie bolo British Open, kde sme mali svojho zápasníka vo finále. Získal tam významné ocenenie.“
Aké sú plány do budúcnosti?
“Pokračovať v systematickej práci, hlavne s mládežou, aby sme ju udržali aj vo vyšších vekových kategóriách. Vzhľadom na to, že taekwondo nie je taký populárny šport ako futbal, či basketbal, nám zápasníci vo veku, keď by mali prechádzať od juniorov k seniorom, bohužiaľ odchádzajú. Chceli by to teda v tejto kategórii stabilizovať. Dostať sa na ďalšie vrcholné podujatia A kategórie. Vzhľadom na to, že taekwondo je olympijský šport sú tu ďalšie turnaje, ktoré budú smerovať k účasti na olympijských hrách. To sú plány také skôr dlhodobé.“
Ako to vyzerá s účasťou na olympijských. Nájdu sa zápasníci, ktorí sa tam prebojujú?
“Momentálne máme zápasníkov, ktorí dokážu dosiahnuť dobré výsledky na áčkových európskych turnajoch. Pri dobrej konštelácii by bolo možno zúčastniť sa aj skutočne vrcholných turnajov, ako sú majstrovstvá Európy či sveta alebo aj olympiáde.“
Spomenuli ste problémy vo vyšších mládežníckych kategóriách. Čo ešte trápi slovenské taekwondo?
“No ako asi každý šport. Sú to finančné podmienky. To je prvá vec a od toho sa odvíja všetko. Patríme do grantového programu ministerstva školstva a športu a dostávame teda každý rok podporu na základe našich projektov. Jednotlivé kluby sú podporované zo strany samospráv. Pomáhajú však aj rodičia. Potom je to problém členskej základne. Snažíme sa rozbehnúť prácu s mládežou ešte vo vyššej miere, aby bola širšia. Momentálne máme v dvanástich kluboch na Slovensku viac ako 450 aktívnych taekwondistov, čo však v rámci Slovenska nie je veľa. Našou prioritou je teda rozšíriť členskú základňu, počet klubov. Aby sa to potiahlo ďalej na celé územie Slovenska.“
Silný bol a je hlavne východ krajiny. Ako je to s rozložením na Slovensku?
“Je to stále tak. Veď aj rožňavský klub bol vlastne druhý, ktorý vstúpil do asociácie. To bolo už pred šestnástimi rokmi. V Košiciach sú dva kluby, Humenné, Snina, tu je základňa slovenského taekwonda. Postupne ako dorastajú z ľudí, ktorí pred desiatimi či pätnástimi rokmi začínali, adepti na trénersku činnosť a tí si teraz zakladajú vlastné kluby. Pribudli v Trenčíne, Bratislava, vo Zvolene sú dva. Rozširuje sa to aj smerom na západ Slovenska, čo je len dobre.“
Majstrovstvá v Rožňave, ako na ne pozeráte. Aká bola cesta za ich usporiadaním?
“V prvom rade je dôležité mať podmienky a v Rožňave dlho neboli. Doteraz sme o tom, aby sme to dotiahli do Rožňavy, nemohli ani uvažovať. Tým, že sa postavila nová športová hala, otvorili sa možnosti majstrovstvá pripraviť. Základnou podmienkou bolo, aby sme mohli mať tri zápasiská. Táto hala to poskytuje, rovnako aj zázemie, šatne a všetko to je špičkové, ak to porovnáme s ostatnými halami po celom Slovensku. Som rád, že prvýkrát v štvrnásťročnej histórii majstrovstiev Slovenska sa tie konajú v Rožňave.“
Ako vidíte účasť pretekárov?
“Účasť prijali všetky kluby, poslali sem to svoje najlepšie, takže aj po tejto stránke je to na úrovni.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer