SILICA. V katastri obce vodári obnovovali vodovodné potrubia. V rámci rekonštrukcie bolo potrebné vykonať archeologický prieskum. Vďaka spolupráci archeológov a firmy, ktorá rekonštruovala, sa spod zeme začali vynárať zaujímavé skutočnosti.
"Ide o nález z mladšej až neskorej doby bronzovej z obdobia 1 100 až 800 pred naším letopočtom. Je to žiarové pohrebisko so spálenými kosťami uloženými v urne, v nádobe, vo vyhĺbenej jamke. Sú tu aj keramické nádoby a hoci nie sú v dobrom stave, ide o vzácnosť," hovorí archeológ Rastislav Hreha z Archeologického ústavu SAV v Nitre, pobočky v Košiciach.
Veci z obdobia kyjatickej kultúry nie sú v krasovej oblasti, ako je Silica, ničím prekvapivým. Ako hovorí archeológ, táto oblasť je miestom rozšírenia tejto kultúry.
Kosti v jedenástich hroboch
"No žiarové hroby nenachádzame každý deň. Preto môžeme povedať, že je to unikátny nález. Zdokumentovali sme približne jedenásť hrobov. Žiarové pohrebiská sú vlastne dôkazom toho, že ľudia už aj pred tritisíc rokmi pochovávali kremáciou."
Archeológovia keramické nádoby opatrne spod zeme povyberali, niekedy aj s hlinou, a keďže sú jednotlivé kusy popraskané, alebo výrazne poškodené, budú ich musieť rekonštruovať. Zahŕňa to ich mechanické očistenie a polepenie, a potom budú nádoby predmetom ďalšieho štúdia. Po porade s pamiatkarmi sa rozhodne, aký bude ďalší osud nádob z kyjatickej kultúry. Možno skončia v nejakom múzeu.
Nádoby. Rastislav Hreha pri časti nádob obklopených kameňmi, ktoré našli v žiarovom pohrebisku. Foto: ela
Nález. Jedna z nádob, ktorá je ešte naplnená hlinou. Foto: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer